Zaloguj się

Pierwszy Powerpack Tesla w Polsce

Pierwszy Powerpack Tesla w Polsce Fot. Pixabay

W 2017 roku oddano do użytku pierwszy komercyjny i największy na świecie wówczas magazyn energii w Australii oparty o technologię TESLA Powerpack o mocy 100 MW i pojemności 129 MWh. Tego typu magazyny energii zaprojektowano do funkcjonowania w sieci energetycznej w celu usprawniania jej pracy, m.in. poprzez magazynowanie energii i jej uwolnienie w sytuacji przerw w dostawach.

W Polsce inicjatorem budowy systemu magazynów energii, zapowiadanego w nowej strategii przedsiębiorstwa jest Polska Grupa Energetyczna. Spółka ogłosiła postępowanie przetargowe na realizację magazynu energii.
Instalacja w Rzepedzi o mocy ok. 2,1 MW i pojemności 4,2 MWh została zaprojektowana w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej. Projekt zakłada wykorzystanie rozwiązań modułowych Powerpack Tesla dostosowanych do polskiej sieci elektroenergetycznej oraz norm wymaganych przez polskie regulacje i prawo energetyczne.

- Postępowanie przetargowe PGE Polska Grupa Energetyczna SA, na realizację magazynu energii, zawierało bardzo konkretnie sprecyzowane zapotrzebowanie i zdefiniowane funkcje celu. Musieliśmy wybrać i dopasować do niego technologię, która najefektywniej zrealizowałaby założone zadania. Projekt zakładał wykorzystanie magazynu w celach biznesowych (do tej pory większość wykonanych inwestycji magazynowych to projekty o charakterze naukowo-badawczym), zatem w poszukiwaniu odpowiedniego partnera technologicznego zwracaliśmy szczególną uwagę na odpowiednie referencje, z wykonanych w podobnym celu instalacji - mówi Dariusz Wawrzynów, Wiceprezes Zarządu Griffin Group Energy SA. - Szukaliśmy sprawdzonego i rzetelnego partnera. Chcieliśmy również zredukować ilość poddostawców komponentów. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, iż tego typu projekt najefektywniej można zrealizować, ograniczając do minimum listę dostawców. Wykorzystaliśmy też nasze doświadczenie - Griffin Group Energy, jako jeden z pierwszych podmiotów na naszym rynku, ponad 3 lata temu zaczął aktywnie promować technologię magazynowania energii, jak również pokazywać regulacje prawne, jakie z powodzeniem funkcjonują na rynkach zachodnich. Dzięki temu mogliśmy przeprowadzić głęboką analizę rynku i na jej podstawie nasz wybór padł na firmę o światowej renomie, której technologia najlepiej odpowiadała na zapotrzebowania tego projektu - uzupełnia Adam Zalewski Dyrektor Strategii i Rozwoju firmy.

- Wybraliśmy firmę Tesla, której instalacje magazynowania energii świadczą usługi w światowym biznesie od lat. Technologia zastosowana w Powerpack Tesla o pojemności 4 MWh, najlepiej odpowiadała na zapotrzebowania projektu dla PGE Polska Grupa Energetyczna SA i spełniała założone przez nas warunki oraz standardy - dodał Dariusz Wawrzynów, Wiceprezes Zarządu Griffin Group Energy SA.

Źródło: Newseria

O innych projektach związanych z energią elektryczną czytaj także:
- Pierwsza w Polsce stacja ładowania aut elektrycznych na słupie oświetleniowym
- TAURON chce rozwijać energetykę wiatrową
- Toyota i Honda testują wodorowy autobus jako mobilny system zasilania awaryjnego

Ostatnio zmieniany w piątek, 15 styczeń 2021 11:24
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe