Zaloguj się

Terminal PKP CARGO Connect w Gliwicach podnosi zdolność przeładunkową

Terminal PKP CARGO Connect w Gliwicach podnosi zdolność przeładunkową Fot. Pixabay

Terminal PKP CARGO Connect w Gliwicach inwestuje w nowoczesny sprzęt, aby zwiększyć przepustowość. To kolejny dowód na wzrost znaczenia Gliwic na międzynarodowych szlakach handlowych.

Gliwicki terminal został wyposażony w nowoczesny reach stacker KALMAR DRG450, który jest jednym z dwóch, jakie będą wspierać m.in. obsługę pociągów operatorskich PKP CARGO Connect. Sieć pociągów Connect Operator jest stale rozszerzana, a terminal w Gliwicach już teraz jest jednym z ważniejszych punktów na ich trasach. Istotne staje się więc inwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają usprawnienie obsługi kontenerów.

- Niewątpliwą zaletą Kalmara jest możliwość składowania kontenerów w pięciu warstwach i do trzech rzędów - mówi Witold Strobel, członek zarządu ds. operacyjnych PKP CARGO Connect. - Kolejna maszyna z łapami do chwytu dolnego, tzw. piggy backiem zostanie uruchomiona w terminalu w przyszłym miesiącu. Wpisujemy się w ten sposób w politykę przerzucania większych wolumenów ładownych z dróg na tory - dodaje Witold Strobel.

Nowoczesny sprzęt znacznie podniesie wydajność pracy terminala w Gliwicach, co jest niezbędne wobec ciągle rosnącego rynku intermodalnego. - Dzięki zakupowi nowego urządzenia jesteśmy w stanie zwiększyć liczbę przeładowywanych kontenerów i tym samym sprawniej realizować zamówienia naszych kontrahentów. Jest to szczególnie ważne w czasie, kiedy rynek przewozów intermodalnych wykazuje tendencję rosnącą. Tylko w 2020 roku, pomimo trwającej epidemii koronawirusa, ruch w terminalu w Gliwicach wzrósł do 40 629 TEU (gate in) z 36 432 TEU w 2019 roku - argumentuje Witold Strobel.

Po zmodernizowaniu bazy maszynowej gliwicki terminal będzie posiadał zdolność przeładunkową 130 tys. TEU. Działania PKP CARGO Connect mają związek z planowanymi projektami i przygotowaniem rozwiązań pod nowych klientów, którzy zgłaszają się ze swoimi potrzebami logistycznymi do operatora terminala. Spółka realizuje stąd stałe przewozy kontenerów do włoskiej Piacenzy, posiada bezpośrednie połączenie z Małaszewiczami, zwanymi bramą do UE na Nowym Jedwabnym Szlaku. Już wkrótce terminal w Gliwicach zyska też nowe połączenia w ramach projektu Connect Operator z polskimi portami oraz z Turcją. Warto dodać, że spółka obsługuje również połączenia w eksporcie europejskich towarów do Azji, między innymi do Chongqing w Chinach.

- Rozwijanie działalności PKP CARGO Connect to jeden z istotnych elementów strategii całej Grupy PKP CARGO. Przewozy intermodalne i inne usługi logistyczne to fundament naszego rozwoju. Na rynku nie ma już bowiem przyszłości dla tradycyjnych przewoźników kolejowych skupionych na transporcie ładunków masowych, gdyż przyszłością kolei jest segment intermodalny - mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO SA. - Dlatego bardzo pozytywnie trzeba ocenić to, że nasza spółka zależna inwestuje w rozwój swojego terminala w Gliwicach. Będzie mogła dzięki temu poprawić jakość obsługi obecnych klientów i podnieść jednocześnie swoją pozycję konkurencyjną na rynku - wskazuje prezes Warsewicz.

Źródło: PKP Cargo

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- Port Gdynia stawia na transport intermodalny
- Terminal kontenerowy w Świnoujściu stawia na transport intermodalny
- Transport intermodalny na Nowym Jedwabnym Szlaku. Analiza potencjału, bariery i szanse

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 18 styczeń 2021 10:53
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe