Zaloguj się

Port Gdynia wśród czołowych portów nad Morzem Bałtyckim

Port Gdynia wśród czołowych portów nad Morzem Bałtyckim Fot. ZMPG

Pomimo światowego spowolnienia gospodarczego wynikającego z pandemii tempo inwestycji w Porcie Gdynia nie zwalnia. Udało się osiągnąć rekordowy wynik przeładunków - ponad 24,6 mln ton.

Wzrost przeładunków
2020 był rokiem ogromnych wyzwań, jednak Port Gdynia zakończył go ze wzrostem - 2,9% w skali roku. W grudniu 2020 r. przeładowane zostało 1 959,0 tys. ton, co w porównaniu do wyniku z tego samego okresu w 2019 r. - 1 769,4 tys. ton - jest wzrostem o 10,7%. Bardzo widoczna jest dynamika wzrostu przeładunków zboża - za 12 miesięcy wyniosła 68,6%. Ważny jest także wzrost przeładunków kontenerów - 0,9% w skali roku.

- Zamknęliśmy rok 2020 wzrostem przeładunków o 2,9 proc. w porównaniu do 2019 roku, który był rekordowy w historii portu (24 mln ton.). To bardzo istotny wzrost w czasie światowej pandemii i spowolnienia gospodarczego. Ten fakt najlepiej świadczy o doskonałej sprawności i efektywności terminali operujących na terenie Portu Gdynia oraz konsekwentnej realizacji strategii rozwoju Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA - mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Krajowy sektor logistyczny coraz chętniej korzysta z usług polskich terminali na Bałtyku, do czego przyczynia się poprawa infrastruktury dostępowej, w tym modernizacje linii kolejowych i oddane w ostatnich latach odcinki autostrad i dróg ekspresowych. W Porcie Gdynia wszystkie inwestycje kontynuowane są zgodnie z harmonogramem. Do największych należą "Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia" oraz "Przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia", budowa Publicznego Terminalu Promowego oraz przebudowa infrastruktury kolejowej. Całkowita wartość inwestycji infrastrukturalnych w obrębie Portu Gdynia to ponad 4 miliardy złotych.

Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA

O portach morskich czytaj także:
- Terminal kontenerowy w Świnoujściu w centrum korytarzy transportowych!
- Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia w kluczowej fazie inwestycji
- W Świnoujściu powstanie głębokowodny terminal kontenerowy

Ostatnio zmieniany w wtorek, 19 styczeń 2021 14:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe