Zaloguj się

Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj 5 kroków

Ostatnie miesiące pokazały doskonale wielu z nas, jak ważne jest posiadanie rezerw finansowych - na wypadek niespodziewanych wydarzeń. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu finansowej poduszki bezpieczeństwa, poniżej zgromadziliśmy kilka sposób na zgromadzenie oszczędności.

Po pierwsze: prowadź budżet domowy
Na początek musisz poznać poziom swoich realnych wpływów oraz kosztów. W tym celu wystarczy prowadzić budżet domowy - spisywać wszelkie przychody i wydatki. Po zakończonym miesiącu lub dwóch będziesz miał orientację, jak wygląda sytuacja. W kolejnych okresach będziesz mógł dołożyć aspekt planowania wydatków, aby jeszcze świadomiej dysponować środkami, które już posiadasz.

Po drugie: ogranicz zbędne wydatki
Budowanie oszczędności, przynajmniej w teorii, jest bardzo proste: wystarczy mieć większe zarobki niż wydatki, a nadwyżki gotówki po prostu odkładać. Wymówką wielu osób nieposiadających oszczędności jest zbyt mały poziom przychodów. Nie zawsze jednak ten argument jest prawdziwy – wystarczy zaobserwować, że po zwiększeniu zarobków często poziom oszczędności pozostaje na tym samym niskim lub nawet zerowym poziomie. Aby zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa musisz ograniczyć zbędne wydatki. Prowadzenie budżetu domowego zdecydowanie Ci w tym pomoże. Jednym z prostszych sposobów na redukcję kosztów jest jedzenie w domu, ograniczenie spożycia fast foodów i alkoholu czy rezygnacja z palenia papierosów. W przypadku tego ostatniego podziękuje Ci nie tylko Twój portfel, ale również organizm.

Po trzecie: zwiększ zarobki
Jedną ze skuteczniejszych metod przyspieszania budowania własnego majątku jest zwiększanie zarobków. Im większe dochody, tym łatwiej o nadwyżki finansowe, które nie będą konsumowane przez bieżące potrzeby. Pod warunkiem jednak, że koszty stałe masz pod ścisłą kontrolą. Podnoszenie zarobków pozwala prowadzić satysfakcjonujące życie bez wiecznego odmawiania sobie przyjemności – i to przy równoczesnym odkładaniu nadwyżek finansowych.

Po czwarte: zwiększ kwalifikacje zawodowe
Jeśli chcesz zintensyfikować proces oszczędzania bez życia w kompletnej ascezie, dobrym pomysłem będzie zwiększenie swoich kwalifikacji zawodowych. Kursy, szkolenia, studia podyplomowe, samodzielna praca w domu – istnieje wiele dróg, dzięki którym zwiększysz swoje kompetencje zawodowe i łatwiej będzie Ci znaleźć zatrudnienie na lepiej płatnym stanowisku. Działaj!

Po piąte: spłać dotychczasowe zobowiązania
Jeśli masz na swoim koncie zobowiązania finansowe na stosunkowo nieduże kwoty, na przykład kredyt gotówkowy na wyposażenie mieszkania, taki jak ten: https://www.firmowakasa.pl/kredyt-gotowkowy/ spróbuj spłacić go szybciej. Uprzednio sprawdź, że tego typu operacja jest możliwa i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli w przyszłości miałbyś potrzebę zaciągnięcia nowego zobowiązania, ranking kredytów gotówkowych pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Dobrym pomysłem jest również nadpłacanie kredytu hipotecznego, co sprawi, że ostatecznie zapłacisz bankowi mniejsze odsetki od pożyczonych środków.

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 05 luty 2021 08:04
Zaloguj się by skomentować