Zaloguj się

Intermodalne połączenie Polski z Belgią skazane na sukces

Intermodalne połączenie Polski z Belgią skazane na sukces Źródło: PCC Intermodal

Firmy PCC Intermodal i Lineas zwiększają częstotliwość swoich regularnych połączeń kolejowych między Belgią, a Polską. Od 1 lutego br. Poland Xpress będzie kursował pięć razy w tygodniu. Połączenie zapewni o 50% większą przepustowość dla ładunków konwencjonalnych, a przestrzeń kontenerowa zwiększy się do ponad 600 TEU tygodniowo.

PCC Intermodal i Lineas nawiązały współpracę partnerską rok temu, kooperacja ta rozpoczęła się od trzech pociągów tygodniowo jeżdżących na trasie z Antwerpii przez Frankfurt nad Odrą do Poznania. Stamtąd wagony dalej kierowane są do pozostałych regionów w całej Polsce, natomiast kontenery jadą do swoich miejsc docelowych, dzięki rozbudowanej sieci regularnych połączeń PCC Intermodal. Podczas gdy PCC Intermodal zapewnia zasięg w najważniejszych regionach w Polsce i na Dalekim Wschodzie, Lineas oferuje rozwiązania kolejowe dla reszty Europy, takich jak Włochy, Francja i Hiszpania.

Poland Xpress, uruchomiony na początku 2020 roku odniósł natychmiastowy sukces. Serwisy uruchomione tuż przed wybuchem pandemii Covid-19 okazały się być szybką i niezawodną alternatywą dla zamkniętych, zatłoczonych granic i ograniczeń w przewozie. W ciągu 2020 roku ponad 200 pociągów przewiozło towary między krajami. Stale rosnący popyt skłonił partnerów do zwiększenia częstotliwości pociągów z trzech do pięciu kursów tygodniowo w obie strony.

Dzięki temu rozwojowi, Lineas będzie oferował o 50% większą pojemność dla wagonów konwencjonalnych, a ilość towarów przewożonych w kontenerach PCC Intermodal wzrośnie do 600 TEU tygodniowo. Poland Xpress jest częścią europejskiej sieci Lineas Green Xpress, jak i regularnej sieci kolejowej PCCI, łączącej Belgię, Holandię, Niemcy i Polskę. Towary przywożone ze Wschodu przez Polskę do Antwerpii, dzięki tej sieci połączeń, mogą sprawnie docierać do ponad 20 kluczowych miejsc docelowych w Europie, w obu kierunkach.

- Uruchomiliśmy regularny serwis intermodalny pomiędzy Polską i Belgią w odpowiednim momencie, dokładnie wtedy gdy rynek potrzebował, niezawodnego i stabilnego rozwiązania. To była dość ryzykowna decyzja, nikt nie spodziewał się pandemii koronawirusa, trudno było przewidzieć jak w tej nowej sytuacji zachowa się rynek. To był wielki sprawdzian dla nas wszystkich. Jestem dumny, że zdaliśmy go na piątkę, a rozwiązanie intermodalne świetnie sprawdza się na rynku niezależnie od okoliczności. By przenieść jeszcze więcej ładunków z dróg na tory, wspólnie z Lineasem, zwiększamy częstotliwość kursowania pociągów w relacji z/do Antwerpii. Pociągi wyposażone w nowe zestawy wagonów będą od teraz kursowały w korytarzu między Polską i Belgią codziennie - powiedział Dariusz Stefański, prezes PCC Intermodal.

Źródło: PCC Intermodal

O transporcie kolejowym czytaj także:
- Dachser na Nowym Jedwabnym Szlaku
- CEVA Logistics reaguje na wzmożony popyt na usługi transportowe
- Rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei
- Intermodal nie daje za wygraną

Ostatnio zmieniany w czwartek, 28 styczeń 2021 14:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe