Zaloguj się

CLIP Group SA rozpoczyna budowę największego terminalu intermodalnego w Polsce

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka
CLIP Group SA rozpoczyna budowę największego terminalu intermodalnego w Polsce Źródło: CLIP Group

Transport intermodalny rozwija się w ostatnich latach dynamicznie, choć ciągle stanowi jedynie niewielką część ogólnych przewozów kolejowych i morskich. Udział przewozów intermodalnych w rynku kolejowym w I półroczu 2020 r. w Polsce osiągnął poziom 10,3%. Jest to ciągle mniej niż w krajach Europy Zachodniej. Niemniej jednak ostatnie lata pokazują, że zapotrzebowanie na usługi intermodalne w Polsce ciągle wzrasta, gdyż stanowią one spore ułatwienie zwłaszcza dla podmiotów dysponujących dużymi wolumenami.

CLIP Group SA odpowiada na zapotrzebowanie firm oczekujących usług z dużym potencjałem rozwoju. Najnowszym tego przykładem jest rozbudowa Terminalu Intermodalnego CLIP. Jest to kolejny etap inwestycji w ramach projektu "Rozbudowa intermodalnego terminalu kontenerowego w miejscowości Jasin k. Poznania". Inwestycja dofinansowana jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 Priorytet III. Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego. Działanie 3.2 - Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych. Wartość całkowita projektu określona jest na kwotę ponad 202 mln zł.
Efektem inwestycji będzie potrojenie możliwości przeładunkowych terminalu z obecnych 136.000 TEU rocznie do 533.000 TEU rocznie, czyli do 20 pociągów dziennie. Podwojona zostanie także ilość miejsca składowego z obecnych 4.500 TEU do ok. 10.000 TEU. Dobudowane zostaną 4 tory po 750 m każdy oraz dodatkowy plac składowy. Zamontowane zostaną także 3 suwnice bramowe typu RMG, pod którymi będzie możliwość przeładunku jednocześnie 6 pociągów.
Prace nad rozbudową terminalu CLIP powinny się zakończyć w IV kwartale 2021 roku.

Źródło: CLIP Group

O innych inwestycjach logistycznych czytaj także:
- CTP wybuduje sieć parków logistycznych w Polsce
- Powstaje nowe centrum logistyczne Allegro
- Port Gdynia wśród czołowych portów nad Morzem Bałtyckim
- W stolicy Wielkopolski powstanie City Logistics Poznań

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 08 luty 2021 12:17
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe