Zaloguj się

Największy transport sprzętu medycznego do walki z Covid-19

Największy transport sprzętu medycznego do walki z Covid-19 Fot. Sabina Kocełuch

ZARYS International Group zainicjował pierwszy w 2021 r. specjalny transport kolejowy z Chin do Europy z produktami wspomagającymi walkę z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. W drugim tygodniu lutego dwa pociągi wypełnione specjalistycznym sprzętem medycznym dotarły do międzynarodowego Portu Przeładunkowego Małaszewicze. Zapasy magazynowe zostały uzupełnione o 4 tys. m sześc. towaru najwyższej jakości. Sprzęt trafi do dyspozycji polskich szpitali oraz Agencji Rezerw Materiałowych.

W ostatnich tygodniach grudnia ub.r. rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19, sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest jednak nadal poważna. ZARYS International Group od początku wybuchu pandemii, w odpowiedzi na potrzeby polskiego rynku medycznego dba o dostępność środków zapewniających bezpieczeństwo personelu medycznego i pacjentów.
W minionym, 2020 roku poprzez most powietrzny rozpostarty pomiędzy Chinami, a Polską spółka sprowadziła do kraju blisko 20 000 m sześc. towaru. ZARYS prowadzi produkcję w Polsce, jednak ze względu na niegasnące potrzeby rynku to nie wystarcza. Wspieranie się produktami chińskimi jest konieczne dla zachowania nieprzerwanych łańcuchów dostaw i zapewnienia odpowiednich stanów magazynowych. Kolejny rok walki z pandemią zapowiada się dla ZARYSU równie intensywnie co poprzedni.

- Przeprowadzenie tej operacji logistycznej, w tak krótkim czasie, wymagało podjęcia odważnych decyzji. Do końca grudnia 2020 roku w transporcie morskim jak i kolejowym brakowało pustych kontenerów, wszystkie kontrakty kolejowe w Chinach zostały wykorzystane, wiele składów towarowych zostało zatrzymanych poza terminalami, w związku z tym towar został zablokowany na granicy. Dzięki determinacji i zaangażowaniu dwa pociągi wypełnione produktami medycznymi szczęśliwie ruszyły w drogę do Polski. To zadanie było możliwe do zrealizowania za sprawą współpracy z A.P. Moller - Maersk oraz pełnemu zaangażowaniu Działu Importu - powiedział Paweł Ciesek, Koordynator Działu Importu w ZARYS International Group.

Ładunek o wielkości ponad 4 tys. m sześc. został rozdzielony na dwa pociągi. Pierwszy z nich XIAN-MALA przewoził 20 platform kolejowych z kontenerami wypełnionymi produktami medycznymi, zawierał 1340 m sześc. towaru. Druga część, około 2750 m sześc., czyli 41 kontenerów dotarła do Polski pociągiem YIWU-MALA. Obie części transportu zostały przyjęte w Porcie Przeładunkowym Małaszewicze. Transport drogą kolejową z Chin zajmuje około 14 dni. Pociągi do Polski z Chin podążały poprzez kraje Federacji Rosyjskiej.
Asortyment stanowią środki ochrony indywidualnej, kombinezony ochronne, fartuchy chirurgiczne i wyroby medyczne, takie jak m.in. igły iniekcyjne i strzykawki konieczne do przeprowadzenia szczepień ochronnych przeciwko Covid-19.

- Po sukcesie zrealizowanego w minionym roku mostu powietrznego pomiędzy Chinami a Polską postanowiliśmy rozszerzyć rozwiązania logistyczne. Jest to konieczne, ponieważ wszystkie, zlokalizowane w Polsce, linie produkcyjne ZARYS International Group są nieustannie, w pełni zaangażowane. Aby zapewnić stałe stany magazynowe i ciągłość dostaw konieczna jest współpraca z naszymi partnerami z Chin i innych krajów azjatyckich. Transport jednorazowego sprzętu medycznego, który został przyjęty w Małaszewiczach, to zgodnie z naszym stanem wiedzy, największe w historii polskiej służby zdrowia przedsięwzięcie tego typu - powiedział Paweł Ossowski, prezes Zarządu ZARYS International Group. - Główna część dostawy trafi na polski rynek medyczny, mniejsza część do naszych odbiorców eksportowych.

Źródło: Zarys International Group

O transporcie kolejowym czytaj także:
- Alstom sfinalizował proces przejęcia Bombardier Transportation
- PKP Intercity na drodze do neutralności klimatycznej
- Dachser na Nowym Jedwabnym Szlaku

Ostatnio zmieniany w wtorek, 09 luty 2021 11:16
Zaloguj się by skomentować