Zaloguj się

Niezastąpione w magazynie - wózki widłowe wysokiego składowania

Niezastąpione w magazynie - wózki widłowe wysokiego składowania Niezastąpione w magazynie - wózki widłowe wysokiego składowania

W pracy na dużych wysokościach jest tylko jedno urządzenie, które sprawdza się za każdym razem - wózek widłowy wysokiego składowania. Ten niepozorny sprzęt kryje w sobie wiele tajemnic. Charakterystyczna budowa to zaledwie jedna z nich. Zobacz już teraz, dlaczego trudno się obyć bez wózków widłowych wysokiego składowania!

W poniższym artykule przedstawimy najbardziej istotne kwestie dotyczące:

Czym jest wózek widłowy wysokiego składowania?

Wózki widłowe wysokiego składowania należą do kategorii wózków akumulatorowych, gdyż tak jak inne urządzenia tego typu zasilane są ładowaną baterią (inaczej określaną mianem akumulatora właśnie).
Tym, co znacznie odróżnia je od wózków czołowych jest bardzo nietypowa, charakterystyczna budowa. W wózku wysokiego składowania maszt razem z widłami umieszczony jest prostopadle (czyli z boku) w stosunku do kabiny urządzenia. Z czego wynika zastosowanie takiego typu konstrukcji? Przede wszystkim ze względów praktycznych. Dzięki takiej budowie, wózek przemieszczający się na wprost po magazynie, może podjechać do regału i ściągnąć lub wystawić na niego ładunek, bez konieczności zmiany pozycji jazdy. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które:

 • oszczędza czas,
 • ogranicza konieczność wykonywania licznych manewrów;
 • nie wymaga dużo miejsca;
 • ułatwia również pracę operatora, który ma znacznie łatwiejszy sposób aby pobierać i składować towary na regałach.

Co ważne, każdy wózek widłowy wysokiego składowania musi mieć zapewnioną doskonałą widoczność, która jest niezbędna w trakcie wykonywania operacji na dużych wysokościach.

Bezpieczna praca na wózkach wysokiego składowania

Bezpieczna praca na wózkach wysokiego składowania

Bezpieczeństwo wykonywanych zadań to jeden z koniecznych warunków, jakimi musi dysponować urządzenie, które na co dzień zmaga się z manewrowaniem kilkutonowymi ładunkami nawet do kilkunastu metrów nad ziemią. W takim przypadku nie można pozwolić sobie na żaden błąd. Dlatego też tak ważne w wózkach widłowych wysokiego składowania są:

 • solidne zadaszenia wykonane z mocnych materiałów, które nawet w przypadku ewentualnego upadku ładunku z wysokości, zabezpieczą operatora,
 • dobra widoczność w każdym kierunku - także do góry;
 • wytrzymała konstrukcja masztu, która utrzyma ładunki pozostając w stabilnej, niezachwianej pozycji;
 • boczna wymiana baterii, znacznie ułatwiająca całą procedurę.

Ponadto, często zwraca się uwagę na odpowiednio przystosowane wejście do wózka oraz prawidłowo rozmieszczone elementy sterownicze, które mają sprzyjać komfortowi prowadzenia pojazdu.

Warunki pracy

Jak już wspomniano, wózki widłowe wysokiego składowania najczęściej wykorzystywane są do prac na dużych wysokościach. Ich zakres obowiązków obejmuje:

 • pobranie ładunku, który dostarczony został do magazynu czy zakładu;
 • przetransportowanie towarów w miejsca docelowego składowania;
 • prawidłowe rozmieszczenie towarów według zastosowanego systemu składowania;
 • pobieranie ładunków i kompletacja zamówień;
 • umieszczenie towarów na ciężarówce itp.; przygotowanie do dalszej drogi.

Wózki widłowe wysokiego składowania zazwyczaj wykorzystywane są w magazynach, szczególnie średniego (tam, gdzie regały zamontowane są na wysokości od 4,2 do 7,2 metra) oraz wysokiego (tam gdzie ładunki rozmieszczane są powyżej 7,2 metra) składowania. Nie oznacza to jednak, że z ich pomocy nie można skorzystać także na zewnątrz pomieszczeń.

Jedynym warunkiem jaki musi być spełniony, aby móc bezpiecznie poruszać się wózkiem widłowym wysokiego składowania jest zapewnienie równej, gładkiej nawierzchni. Niewielkie koła urządzenia, wyposażone w opony pełne stanowią zabezpieczenie przed nieprzyjemną niespodzianką związaną z pęknięciem opony (co byłoby możliwe w przypadku opony pneumatycznej). Jednak mimo oczywistych korzyści, rozwiązanie to posiada również pewne minusy, a jest to właśnie konieczność poruszania się wózków widłowych wysokiego składowania po prostym, równym podłożu.

Warunki pracy wózków widłowych wysokiego składowania

Na co dzień wózki widłowe wysokiego składowania spotkasz:

 • w magazynach;
 • na zapleczach hipermarketów i marketów przemysłowych oraz budowlanych;
 • w chłodniach i mroźniach (gdyż doskonale radzą sobie w pracy w niskich temperaturach);
 • w strefach zagrożonych wybuchem.

Wózki wysokiego składowania - dlaczego są niezastąpione?

Co sprawia, że bardzo trudno, czy wręcz niewykonalnie jest zastąpić wózki widłowe wysokiego składowania innym pojazdem? Przede wszystkim chodzi o ich wyjątkowe umiejętności. Z łatwością unoszą ładunki na wysokość nawet 13-14 metrów.

Tradycyjne wózki widłowe elektryczne nie są w stanie dorównać im pod tym względem. A tym bardziej, z takimi parametrami nie mają szans wózki paletowe. Nawet wózki elektryczne paletowe z masztem.

Tym sposobem, wózki wysokiego składowania stały się bardzo konkurencyjnymi urządzeniami, które są pierwszym rozwiązaniem w każdym magazynie w przypadku składowania wysokiego.

Ty także wybierz je już dziś!

Ty także wybierz je już dziś!

Jeśli potrzebujesz urządzeń, dzięki którym poradzisz sobie z obsługą zagospodarowanych pionowo regałów, to wózki widłowe wysokiego składowania są dokładnie tym, czego szukasz! Szybko przekonasz się, że praca na tego typu urządzeniach jest łatwa, obsługa intuicyjna a wykonywanie manewrów płynne i bezproblemowe.
Wybierz wózek widłowy wysokiego składowania by cieszyć się bezpieczną i efektywną pracą nawet w najwyższych partiach magazynu.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 22 luty 2021 07:50
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe