Zaloguj się

Rośnie znaczenie Sławkowa w transporcie intermodalnym z Chin

Rośnie znaczenie Sławkowa w transporcie intermodalnym z Chin Fot. Janusz Mincewicz

PKP LHS czasem przewozu wygrywa z transportem morskim.
W zeszłym roku spółka PKP LHS z chińskiego Xi’an do Sławkowa przewiozła kontenery w łącznej ilości 3 tys. TEU. Zrealizowała je 40 pociągami intermodalnymi, których czas przewozu wynosił tylko 12 dni.

- Nasza linia szerokotorowa jest dedykowana do transportu towarowego, a kontenery nie muszą być przeładowywane na granicy ukraińsko-polskiej, stąd taki konkurencyjny czas przewozu - mówi Zbigniew Tracichleb, prezes PKP LHS. Spółka w grudniu zeszłego roku rozszerzyła przewozy na nowej linii Daleki Wschód - Sławków i uruchomiła kolejne połączenie z chińskim Chongqing, który leży 800 km dalej na południe od Xi’an położnego w środkowych Chinach.

W sercu przemysłowej Polski
PKP LHS przygotowuje się również do stałych przewozów towarów, w odwrotnym kierunku z Polski do Chin. - To z pewnością umocni naszą pozycję jako ważnego ogniwa Nowego Jedwabnego Szlaku, bo coraz więcej operatorów logistycznych korzysta z naszej trasy szerokotorowej, która umożliwia przeładunek kontenerów w Sławkowie, w przemysłowym sercu Polski i dalszy ich transport koleją lub samochodami - podkreśla Zbigniew Tracichleb i dodaje, że na korzyść kierowanej przez niego spółki przemawiają rosnące stawki frachtu morskiego na trasach z Azji do Polski. - Przewidujemy, że udział tego segmentu będzie sukcesywnie wzrastał, ze względu na poszukiwanie przez gestorów ładunków szybkich i pewnych tras - prognozuje Zbigniew Tracichleb. Oprócz trasy przez Rosję i Ukrainę (stacja graniczna Suzemka), PKP LHS, we współpracy z partnerami biznesowymi, uruchomiła również nową trasę Chiny - Sławków przez Białoruś (przejście graniczne Goryn - Udrytsk).

Aż 70% ładunków jedzie dalej
Sławków jest najdalej na zachód Europy wysuniętym punktem przeładunkowym na linii szerokotorowej w Europie Środkowej, posiada rozwiniętą infrastrukturę, m.in. nowoczesny Euroterminal, a także dogodne skomunikowanie z siecią drogową i kolejową. - To właśnie dlatego Sławków i jego położenie oraz infrastruktura były jednym z kluczowych czynników decyzyjnych podczas rozmów z naszymi chińskimi partnerami przy okazji uruchamiania pociągów intermodalnych z Chin do Polski. Już teraz stał się on hubem wykorzystywanym przez firmy do przeładunku ładunków do Niemiec czy Włoch. Aż 70% ładunków przewożonych przez PKP LHS "przechodzi" przez stację Sławków LHS i jedzie dalej, dlatego regularnie inwestujemy w infrastrukturę zwiększając możliwości spedycyjne dla obecnych i przyszłych klientów - wyjaśnia prezes PKP LHS.

Źródło: PKP LHS

O transporcie kolejowym czytaj także:
- Największy transport sprzętu medycznego do walki z Covid-19
- Alstom sfinalizował proces przejęcia Bombardier Transportation
- PKP Intercity na drodze do neutralności klimatycznej
- Dachser na Nowym Jedwabnym Szlaku

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 15 luty 2021 10:20
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe