Zaloguj się

Northvolt inwestuje w Polsce

Northvolt inwestuje w Polsce Fot. Pixabay

W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Jego budową zajmie się Northvolt - europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych. Firma zapowiada utworzenie nawet 500 nowych miejsc pracy. Na realizację inwestycji otrzymała decyzję o wsparciu w ramach PSI.

- Decyzja firmy Northvolt o umieszczeniu nowej inwestycji na Wybrzeżu potwierdza, że Polska to - pomimo pandemii - cały czas niezwykle atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. Po raz kolejny spełniamy najwyższe normy i oczekiwania inwestorów. Naszym atutem są również dobrze wykształceni pracownicy. To fundamenty dalszej współpracy, rozwoju całego sektora i wzmacniania naszego kraju jako ważnego producenta podzespołów samochodów elektrycznych w całej Unii Europejskiej. Ta inwestycja cieszy nas tym bardziej ze względu na zakres działalności, jakim jest produkcja nowoczesnych systemów zasilania bateryjnego. Elektromobilność to dziś światowy trend, a Polska w ciągu ostatnich kilku lat stała się ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych. Jesteśmy liderem w eksporcie baterii litowo-jonowych w Unii Europejskiej, stworzyliśmy też hub produkcji baterii elektrycznych. Tylko w pierwszej połowie 2020 r. polski eksport baterii wyniósł 2,9 mld euro - podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

- Polska spółka jest ważną częścią integracji wertykalnej budowanego łańcucha wartości Northvolt. Tworzone w Gdańsku systemy magazynowania energii, będą wspierać globalnych, europejskich i krajowych partnerów w zakresie transformacji ku niskoemisyjnej gospodarce i społeczeństwu. Warto także podkreślić innowacyjny i strategiczny charakter tej inwestycji dla Polski i bezprecedensowy w regionie Pomorza. Cieszę się z możliwości realizowania tego projektu - wyjaśnił Robert Chryc Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

Inwestycja szwedzkiej firmy na Pomorzu
Najnowocześniejszy zakład Northvolt Systems, który zostanie wybudowany na Pomorzu, będzie stanowił część ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości, w ramach którego ogniwa produkowane w północnej Szwecji będą wysyłane do Gdańska w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii, a następnie dostarczane do klientów.
W związku z nowym projektem, Northvolt Poland, polski oddział szwedzkiego koncernu, podjął decyzję o zwiększeniu swoich zdolności produkcyjnych i badawczo-rozwojowych. Dlatego powstanie wysoce zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Koszt inwestycji szacowany jest na 200 mln dolarów (blisko 750 mln zł). Wytwarzane w nowej fabryce produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych. Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) dotyczącą wsparcia inwestycji oraz grant rządowy. W ramach tego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

- Nowa inwestycja firmy Northvolt to kolejny etap w rozwoju e-mobilności w Polsce. Pojawienie się w naszym kraju inwestora o takim profilu idzie w parze z rosnącym trendem wykorzystywania w przemyśle bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w zakresie systemów zasilania. Nowa inwestycja umocni pozycję Polski jako lidera w sektorze elektromobilności. Wierzę, że dzięki niej – wkrótce w naszym kraju pojawią się kolejne projekty z tej branży. Atutem Polski są niewątpliwie walory logistyczne, a więc m.in. bliskość ekosystemu łańcucha dostaw czy europejskich odbiorców końcowych. Bardzo nas cieszy, że firma Northvolt chce rozwijać swoją działalność właśnie w Gdańsku. Jako Polska Agencja Inwestycji i Handlu, koordynowaliśmy inwestycję na szczeblu rządowym - powiedział Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Skandynawski koncern z polskim oddziałem
Northvolt został założony w 2016 roku w Szwecji przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego - byłych wiceprezesów Tesli i współpracowników Elona Muska. Od kilku lat działa również w Polsce. W 2018 r. firma ogłosiła inwestycję w zakład montażu modułów bateryjnych, składających się z ogniw akumulatorowych, elektronicznych układów sterowania i regulacji temperatury oraz specjalnych obudów, które następnie są wykorzystywane w systemach magazynowania energii czy przemysłowych maszynach górniczych.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

O innych inwestycjach czytaj także:
- Panattoni buduje na wschód od Poznania - nowa inwestycja w Swarzędzu
- Rok 2020 pod znakiem dynamicznego rozwoju sektora magazynowego
- Startup WareTeka wszedł na polski rynek nieruchomości magazynowych
- Polska najatrakcyjniejszym rynkiem magazynowym w Europie
- W Jarostach otwarto nowy magazyn tranzytowy dla IKEA

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 22 luty 2021 13:00
Zaloguj się by skomentować
https://sundaypolska.pl/?utm_source=b2b_logistyka_logistyka&utm_medium=ff&utm_campaign=SundayDajeMoc_TK&utm_content=display&utm_term=gitara
Strony internetowe