Zaloguj się

Nowy numer czasopisma LOGISTYKA! Innowacyjne rozwiązania w opakowaniach

Dzisiaj swoją premierę ma nowy numer czasopisma LOGISTYKA. Tym razem poświęciliśmy go nowoczesnym rozwiązaniom w branży opakowaniowej, choć nie zabrakło w nim także tematów związanych z optymalizacją kosztów logistycznych, automatyzacją procesów magazynowych, gospodarką o obiegu zamkniętym i budowaniem strategii biznesowej.

Współczesne opakowania produktów konsumenckich muszą pełnić różnorakie funkcje: przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć produkt oraz przekazać niezbędne informacje, takie jak nazwę produktu, skład lub materiał wykonania, datę ważności lub produkcji, serię produkcji i dane producenta. Pełnią też funkcję promocyjną, zwracając uwagę swoim kształtem, wielkością czy paletą barw. Istotny jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Badania przeprowadzone przez IFH w Kolonii (niemiecki Instytut ds. Badania Handlu) wskazały, że konsumenci coraz większą uwagę zwracają na aspekt ekologiczny opakowania. Aż 90% badanych wybrało zdatność opakowania do recyklingu jako jego najważniejszą cechę. Świadczy to o rosnącej świadomości konsumentów na to, jaki mają wpływ na poprawę ochrony środowiska.

Dążenie do ograniczenia liczby odpadów, szczególnie plastikowych, wzrost wykorzystania surowców pochodzących z recyklingu, stosowanie opakowań transportowych wielokrotnego użytku czy też badania nad stworzeniem inteligentnych opakowań z biotworzyw stają się nierozerwalnie związane z trendem zrównoważonego rozwoju i wdrażania założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Takim przykładem mogą być np. opakowania wytworzone z celulozy, utwardzone i z powodzeniem zastępujące plastik.

Drugim trendem, który nabiera znaczenia także w przypadku opakowań jednostkowych, zbiorczych czy transportowych jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii smart do rozszerzania funkcji informacyjnej opakowań. Mówimy tu zarówno o implementacji barwnych wskaźników, informujących o zmieniających się warunkach środowiskowych: rosnącej temperaturze, wilgotności, narażeniu na promieniowanie słoneczne, jak również o bardziej futurystycznych rozwiązaniach, jak np. opakowaniach, które informują pacjenta o zbliżającej się porze przyjęcia leku, odnotowują w bazie danych fakt pobrania lekarstwa czy informują lekarza o konieczności wystawienia nowej recepty.

Te dwa trendy coraz częściej współgrają ze sobą, dzięki czemu stajemy się świadkami, jak nowoczesna technologia wspiera ochronę środowiska. Przykładem takiego rozwiązania mogą być cyfrowe znaki wodne na opakowaniach, wspierające skuteczne sortowanie odpadów konsumenckich poprzez precyzyjną identyfikację typu opakowania.

O tych i wielu innych rozwiązaniach przeczytacie Państwo w aktualnym numerze czasopisma Logistyka.

Dowiedz się więcej o nowym numerze czasopisma

Zamów prenumeratę lub kup e-wydanie

Ostatnio zmieniany w piątek, 26 luty 2021 11:23
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe