Zaloguj się

Najcięższy pociąg intermodalny PKP CARGO CONNECT dojechał do Gdańska

Spółki z Grupy PKP CARGO wraz z globalnym operatorem logistycznym A.P. Møller - Mærsk A/S zorganizowały przejazd najcięższego pociągu intermodalnego w Polsce.

Za przygotowanie i obsługę transportu odpowiadały PKP CARGO SA i PKP CARGO CONNECT. Skład został załadowany na terenie Euroterminalu Sławków w miniony piątek (5 marca) i przed północą wyruszył do gdańskiego Portu Północnego (DCT), gdzie ładunek trafił na kontenerowiec Maersk. Pociąg wiózł na platformach 90 TEU (90 kontenerów o długości 20’) o całkowitej masie 3 335,73 ton. W Polsce tak ciężkich pociągów intermodalnych dotąd nie prowadzono, zazwyczaj ich masa jest znacznie niższa - poniżej 2000 ton. Do realizacji przewozu o tak dużej masie konieczne było zaangażowanie dodatkowych zasobów Grupy PKP CARGO, a także trzeba było uzyskać specjalne zgody od PKP Polskich Linii Kolejowych na przejazd pociągu na niektórych odcinkach trasy. Dzięki zaangażowaniu wielu stron, zrealizowano transport intermodalny, który zostawił o 5-9% mniejszy ślad węglowy niż miałoby to miejsce w przypadku nadań uniwersalnych.
Współpraca Grupy PKP CARGO z A.P. Møller - Mærsk A/S trwa już od wielu lat i ma strategiczne znaczenie dla rozwoju transportu intermodalnego, gdyż jednym z głównych jej założeń jest stały wzrost przewozów kontenerowych w korytarzu Północ-Południe oraz podnoszenie jakości przy organizacji tych usług.

- PKP CARGO CONNECT we współpracy z PKP CARGO SA wykazuje bardzo elastyczne podejście do realizacji projektów istotnych dla Klientów. Nie tylko projektów standardowych - średnie brutto składów eksportowych na tym korytarzu kształtuje się w granicach 1600-1800 ton. Współpraca z tak dużym partnerem specjalizującym się w morskich przewozach kontenerów jest dla nas niezwykle cenna - podkreślił Ivan Ružbacký, prezes PKP CARGO CONNECT.

- W korytarzu Północ-Południe kluczowa jest obsługa ładunków wysyłanych do i z portów morskich. Dlatego bardzo cenimy sobie współpracę z Maersk, który jest jednym z największych operatorów logistycznych na świecie - stwierdził Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO SA. - Mamy nadzieję, że dzięki inwestycjom, jakie wkrótce będą zrealizowane w polskich portach, znacznie wzrośnie potok kontenerów, które będą do nich trafiały, również tych przywożonych i wywożonych na statkach obsługiwanych przez Maersk. Grupa PKP CARGO na pewno będzie w stanie zapewnić przewóz tych ładunków na odcinkach lądowych w Polsce i za granicą - zapewnił Czesław Warsewicz.

Źródło: PKP CARGO

O transporcie intermodalnym czytaj także:
- CLIP Intermodal uruchamia nowe połączenie intermodalne ze Śląska do Zagłębia Ruhry
- Rośnie znaczenie Sławkowa w transporcie intermodalnym z Chin
- Nie mamy strategii rozwoju i polityki wsparcia przewozów intermodalnych
- Intermodalne połączenie Polski z Belgią skazane na sukces

Ostatnio zmieniany w wtorek, 09 marzec 2021 21:25
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe