Zaloguj się

Koleje Dolnośląskie planują wdrożenie eco-drivingu

Koleje Dolnośląskie planują wdrożenie eco-drivingu Fot. Pixabay

Koleje Dolnośląskie stawiają na ekologię i chcą ograniczyć zużycie energii w pociągach. Spółka planuje wdrożenie zasady eco-drivingu, która wpłynie na redukcję emisji CO2. Wprowadzone zmiany mogą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet o 5%.

Koleje Dolnośląskie są jednym z pierwszych przewoźników pasażerskich, który postanowił przeprowadzić analizę wdrożenia zasad ekonomicznej jazdy. Cały proces obejmie m.in. analizę obecnego stanu zużycia energii elektrycznej i oleju napędowego, ocenę potencjału oszczędności oraz określenie środków technicznych i organizacyjnych, jakich będzie wymagało wdrożenie systemu.

- Kolej od lat uważana jest za najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego. Aby zachować ten stan rzeczy, musimy jednak cały czas szukać rozwiązań mających jeszcze większy wpływ na ochronę środowiska. Analizy wskażą, jaki wpływ na jakość przewozów i ograniczenie emisji będzie miał system eco-drivingu. Jeżeli wyniki będą zadowalające to w następnym kroku planujemy przystąpić do szkoleń wśród naszych maszynistów i wdrożenia nowych zasad - komentuje Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Pojęcie eco-driving odnosi się do ekologicznej jazdy, dzięki której maszyniści poprzez świadome prowadzenie pociągu mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia zużycia energii. W odróżnieniu od jazdy samochodem, przemyślana technika prowadzenia pociągu ma związek z hamowaniem oraz ruszaniem pojazdem przy największym dopuszczalnym przyspieszeniu. Wdrożenie systemu w przyszłości może przełożyć się na znaczne oszczędności dla przewoźników oraz ograniczenie zużycia energii i poziomu emisji CO2 w regionie.

Europejski Rok Kolei
Wprowadzane zmiany wpisują się w założenia Komisji Europejskiej, która ogłosiła 2021 rok "Europejskim Rokiem Kolei". W porównaniu z transportem drogowym, transport szynowy generuje najniższą emisję dwutlenku węgla. Dzięki inwestycjom taborowym i wykorzystaniu najnowszej technologii, możliwe jest obniżenie poziomu emisji do minimalnych wartości.
W październiku 2020 roku - przy wsparciu środków z Unii Europejskiej - Koleje Dolnośląskie zdecydowały się na zakup pociągów hybrydowych, które stanowią ekologiczne rozwiązanie dla kolejnictwa. Zwiększenie floty oraz ekonomiczny sposób prowadzenia pojazdów możne znacznie wpłynąć na ochronę środowiska i ograniczenie emisji CO2 na Dolnym Śląsku.

Źródło: Koleje Dolnośląskie

O innych działaniach na rzecz ekologii czytaj także:
- Hillebrand wdraża nowoczesne metody odzysku i recyklingu flexitanków
- Kraków zmierza do neutralności klimatycznej
- Żabka i Żywiec Zdrój stawiają EKOmaty
- Nowe stowarzyszenie z misją ekologicznego transportu

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 22 marzec 2021 11:27
Zaloguj się by skomentować