Zaloguj się

Sporządzanie umów handlowych zgodnie z zasadami Incoterms® 2020

Będąc importerem lub eksporterem, warto zwracać szczególną uwagę na zapisy umów handlowych związane z odpowiedzialnością za towar i inne kwestie związane z jego dostawą czy transportem. Nie musisz jednak samodzielnie się zastanawiać, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Wystarczy sięgnąć po reguły Incoterms®, które są wyznacznikiem dla transakcji międzynarodowych na całym świecie. Dowiedz się więcej o Incoterms i szkoleniach, które pozwolą twojej firmie zadbać o bezpieczeństwo umów handlowych.

Incoterms® - o co chodzi?
Zapotrzebowanie na zestaw reguł ułatwiających sporządzanie umów handlowych i eliminujących konieczność rozważań na temat odpowiedzialności za ich realizację dostrzeżono już niemal sto lat temu. Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC) po raz pierwszy opublikowała go w 1936 roku, nadając dokumentowi nazwę Incoterms® (od International Commercial Terms czyli "międzynarodowych reguł handlu"). Przez lata realia się zmieniały, dlatego konieczne było aktualizowanie tego uniwersalnego zestawu reguł. Jego najnowsza wersja pochodzi z 2020 roku, a różnice pomiędzy wersjami 2020 i 2010 warto poznać w trakcie specjalistycznych szkoleń i kursów Incoterms®.

Co zawierają Incoterms® 2020? To przede wszystkim wytyczne dotyczące odpowiedzialności w procesie importu/eksportu. Odpowiedzialność ta ma związek z:
- organizacją poszczególnych etapów przygotowania towaru, a także jego dostawy, załadunku i rozładunku,
- bezpieczeństwem ładunku i jego ubezpieczenia,
- realizacją formalności związanych z transportem, w tym z odprawą celną.

Jak zawierać umowy zgodnie z Incoterms® 2020?
Stosowanie się do wymogów Incoterms® 2020 nie jest obowiązkowe, ale w praktyce są to reguły stosowane przez niemal wszystkie firmy na całym świecie. Aby z nich korzystać, należy wyraźnie zaznaczyć to w umowie sprzedaży, podając wybraną regułę Incoterms®, port i określone miejsce, z dopiskiem "Incoterms® 2020". Wybór odpowiedniej reguły - spośród dostępnych 11 - zależy od możliwości organizacyjnych przedsiębiorstwa, rodzaju stosowanego transportu, rodzaju towaru i kilku innych czynników. Miejsce (przeznaczenia lub dostawy, w zależności od stosowanej reguły) i port należy określić z maksymalną dokładnością.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Incoterms® 2020? Poznać wszystkie zawarte w nich reguły i nauczyć się je stosować? Dowiedzieć się, co się zmieniło w aktualnie obowiązującej edycji względem poprzedniej? Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie profesjonalne szkolenie poruszające te kwestie. Listę szkoleń Incoterms znajdziemy na stronie https://eventis.pl/szkolenia/incoterms, gdzie zebrane są oferty od różnych firm szkoleniowych działających na terenie całego kraju. W portalu Eventis znajdziemy również obszerniejszą bazę szkoleń, kursów i konferencji dla branży TSL, które znajdziemy na https://eventis.pl/wydarzenia/transport-spedycja-logistyka.

Jakie zagadnienia poruszane są w trakcie szkoleń Incoterms?
- czym są Warunki Handlowe INCOTERMS®?
- co regulują a czego nie regulują INCOTERMS®2020
- czym jest "ryzyko" w dostawie towarów
- omówienie reguł dla wszystkich środków i gałęzi transportu
- omówienie reguł dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego
- omówienie zasad i praktyki ubezpieczeń w dostawie towarów
- omówienie podstawowych zmian w wersji INCOTERMS®2020 w porównaniu z wersją INCOTERMS®2010
- praktyka stosowania reguł - kiedy stosować, którą regułę
- ćwiczenia praktyczne.

Szkolenia Incoterms realizowane są obecnie nie tylko w tradycyjnej formule zajęć stacjonarnych, ale również w postaci szkoleń online. Szkolenia takie cechuje większa dostępność - nie tylko ze względu na brak ograniczeń geograficznych, ale również cenowo wypadają one atrakcyjniej od szkoleń stacjonarnych, które wiążą się z wynajęciem sali szkoleniowej, zapewnieniem wyżywienia uczestnikom, a często także podróżami służbowymi. Szkolenia online cechują się przy tym niemalże równą efektywnością nauczania!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 06 kwiecień 2021 07:11
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe