Zaloguj się

Druga edycja Akademii Miast Przyszłości pod znakiem zielonej transformacji

Druga edycja Akademii Miast Przyszłości pod znakiem zielonej transformacji Fot. Pixabay

Jak tworzyć innowacyjne projekty, które jednocześnie będą przyjazne środowisku - dowie się już w czerwcu br. blisko 60 samorządowców z 30 miast, którzy biorą udział w drugiej edycji Akademii Miast Przyszłości organizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Partnerem merytorycznym Akademii Miast Przyszłości jest Związek Miast Polskich, a partnerem strategicznym drugiej edycji jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przed uczestnikami ostatni etap akademii - udział w serii profesjonalnych warsztatów, spotkania z ekspertami oraz praca nad własnym projektem wdrożeniowym.

Dla miast średniej wielkości: od Białogardu do Żnina
Już po raz drugi polscy samorządowcy ze średniej wielkości miast mają okazję podnieść swoje kompetencje i przy wsparciu ekspertów wypracować innowacyjne projekty gotowe do wdrożenia w ich miastach. Tym razem Akademia Miast Przyszłości kładzie nacisk na pogłębianie wiedzy o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań spełniających wyśrubowane normy energetyczne i przyjazne środowisku.

- Akademia Miast Przyszłości to program, który wspiera średniej wielkości samorządy w inwestycjach w obszarze transformacji cyfrowej i wdrażaniu nowych technologii. Przyspieszenie inwestycji w innowacyjne rozwiązania to zarówno wygoda mieszkańców, jak i szansa na bardziej efektywne, zielone technologie. Program ma za zadanie stworzyć liderów transformacji cyfrowej w polskich samorządach, aby w ten sposób przyspieszyć proces rozwoju miast i zwiększyć ich potencjał - podkreśla Paweł Borys, prezes PFR.

W drugiej edycji Akademii Miast Przyszłości PFR udział biorą: Białogard, Głogów, Gorlice, Gostyń, Gryfino, Kłodzko, Kraśnik, Kórnik, Łomża, Nowy Sącz, Nowy Targ, Ostrzeszów, Ostrowiec Świętokrzyski, Polkowice, Pruszków, Racibórz, Radomsko, Rumia, Sanok, Sieradz, Skarżysko-Kamienna, Stalowa Wola, Suwałki, Tarnowskie Góry, Tczew, Wołów, Wyszków, Zawiercie, Zduńska Wola i Żnin.

Budowanie świadomości miast
Polski Fundusz Rozwoju podkreśla, że udział w Akademii to okazja do zbudowania w Polsce nowej jakości miast - świadomych swoich potencjałów i potrafiących wykorzystać je w przemyślany sposób. Chcąc wyposażyć samorządy w nowe kompetencje uczestnicy przejdą cztery ścieżki rozwoju.
- Ścieżka wiedzy to 7 modułów zajęć w formie kursu online zakończonego testem i certyfikatem.
- Ścieżka projektowa to indywidualna praca przedstawicieli miast nad projektem wdrożeniowym przy wsparciu mentorów i na bazie autorskiego narzędzia PFR.
- Ścieżka kompetencyjna to z kolei cykl szkoleń mających na celu uzbrojenie uczestników w praktyczne kompetencje przyszłości.
- Ścieżka networkingu to regularne spotkania online z udziałem ekspertów i przedstawicieli instytucji publicznych odpowiedzialnych za kształtowanie polityki miejskiej.

Rozstrzygnięcie w czerwcu
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, druga edycja Akademii Miast Przyszłości w całości zostanie przeprowadzona w formule online.

- Dla uczestników przygotowaliśmy wyjątkowy kurs online, szereg praktycznych warsztatów i wirtualnych spotkań z ekspertami. Zadbamy też o część networkingową, która pozwoli na dyskusje i wymianę doświadczeń między miastami - informuje Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Innowacji w PFR. 

Podobnie jak w pierwszej edycji Akademii Miast Przyszłości, uczestnicy otrzymają dużą dawkę wiedzy i inspiracji z obszaru smart city, a także poznają aktualnie dostępne narzędzia finansowania inwestycji, takie jak partnerstwo publiczno-prywatne, inwestowanie w spółki zależne czy efektywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. W czerwcu odbędzie się uroczysta gala finałowa, podczas której uczestnicy zaprezentują swoje projekty i odbiorą certyfikaty, potwierdzające zdobyte umiejętności. Wyróżniający się uczestnicy otrzymają dla swojego miasta m.in.: wsparcie w audycie technologicznym, konsultacje przy wdrażaniu innowacji i inne bezpłatne usługi wspierające rozwój miast.

O logistyce miejskiej czytaj także:
- Arval stawia na huby mobilnościowe i współdzielenie pojazdów dla firm
- W Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej powstanie zintegrowany miejski ekosystem komunikacji publicznej
- Polskie miasta inwestują w innowacyjne rozwiązania smart city
- Pierwszy miejski przewoźnik na świecie, w którym za bilet zapłacicie… okiem

Ostatnio zmieniany w piątek, 02 kwiecień 2021 11:58
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe