Zaloguj się

Spedycja europejska i trans-kontynentalna. W poszukiwaniu kontrahenta

Branża spedycyjna w naszym kraju rozwija się systematycznie, z roku na rok. Zaliczamy do niej przedsiębiorstwa specjalizujące się w świadczeniu usług transportowych, spedycyjnych, logistycznych oraz pokrewnych. Polskie firmy cieszą się popularnością nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą – np. w innych państwach Unii Europejskiej. Jednym z głównym powodów dużej popularności polskich kierowców jest sama lokalizacja naszego kraju – umiejscowionego w centrum szlaku handlowego na rynek europejski.

Spedycja po polsku - garść statystyk i najważniejszych informacji
Każdego roku polscy przewoźnicy transportują ładunki na sumę przekraczającą 2 miliardy ton. Dzięki temu nasz kraj plasuje się na szczycie rankingów w usługach transportowych i logistycznych. Sytuacja jest jeszcze bardziej optymistyczna, gdy uwzględnimy fakt, że transport międzynarodowy wciąż się rozwija – w tym również na bardzo duże dystanse (np. Polska - Chiny).

Ponadto, rozwojowi spedycji i transportu sprzyja pojawianie się nowych połączeń – kolejowych, morskich, lotniczych, które jeszcze bardziej napędzają maszynerię międzynarodowego handlu. Patrząc pod tym względem na możliwości naszego kraju, zauważamy jak duży potencjał stanowi właśnie rynek usług transportowych i spedycyjnych.

Z jednej strony, sytuacja ta wpływa pozytywnie na stan rynku. Jeśli poszukujemy kontrahenta w spedycji lub transporcie, z łatwością odnajdziemy wielu potencjalnych kandydatów. Z drugiej jednak strony – odnalezienie przedsiębiorstwa godnego zaufania nie jest najłatwiejsze. Wiele przedsiębiorstw prześciga się bowiem w walce o klientów, obniżając ceny swoich usług, a co za tym idzie – ich jakość.

Jak odnaleźć kontrahenta w transporcie lub spedycji?
Wzrost firm transportowych i spedycyjnych zauważamy mniej więcej od momentu wejścia naszego kraju w struktury Unii Europejskiej. Otwarcie granic, swobodny ruch i dostęp do wymiany handlowej, na trwałe odcisnął swoje piętno na stanie polskiej gospodarki.

Wśród firm oferujących swoje usługi znajdziemy zarówno duże przedsiębiorstwa o międzynarodowym zasięgu (do takich należy m.in.: https://tsl-nordic.com/), jak i mniejsze firmy działające w skromniejszym zakresie. Częściej korzystamy z tych pierwszych, które oferują kompleksowe pakiety usług. Oprócz samego przewiezienia interesujących nas towarów, oferują również ich załadunek i rozładunek, a także szereg dodatkowych usług związanych z zabezpieczeniem i przechowywaniem przewożonego dobytku.

Jest to o tyle ważne, że doświadczenie w przewożeniu towarów różnej kategorii ma duże znaczenie. Im bardziej doświadczeni są pracownicy (a zwłaszcza kierowcy) danej firmy, tym lepiej i bezpieczniej minie przejazd. Zupełnie inaczej wygląda przewóz materiałów budowlanych, inaczej instrumentów muzycznych lub sprzętu komputerowego, a jeszcze inaczej delikatnych konstrukcji szklanych lub ceramicznych.

Kontrahentów najlepiej jest poszukiwać za pośrednictwem internetu, bądź opierając się na prywatnych kontaktach i rekomendacjach. Warto stosować oba sposoby odnajdywania kontrahentów – opinie w internecie nigdy nie są obiektywne, ale jeśli skonfrontujemy ich dużą ilość, możemy uzyskać klarowny obraz interesującego nas przedsiębiorstwa. Szczególnie popularne są specjalistyczne fora oraz platformy transportowe, a także strony, gdzie transportowcy umieszczają swoje ogłoszenia.

Ostatnio zmieniany w niedziela, 11 kwiecień 2021 10:23
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe