Zaloguj się

Polscy Liderzy Gospodarki Obiegu Zamkniętego wybrani!

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka

Platforma do zakupu zestawów tkanin i skrawków niewykorzystanych przy produkcji, refillomaty Swapp! ograniczające liczbę jednorazowych opakowań plastikowych czy inicjatywa "Naprawiaj, nie wyrzucaj" to tylko część wyróżnionych projektów w konkursie Stena Circular Economy Award. Do IV edycji konkursu Stena Recycling przyjęto aż 57 zgłoszeń w 3 kategoriach konkursowych, przyznano 4 nagrody główne i 5 wyróżnień.

Opublikowany przez Eurostat tzw. wskaźnik cyrkularności Polski (cyrkularnego wykorzystywania materiałów) wynosi tylko 9,8%. Jest on niższy niż unijna średnia. Tymczasem gospodarka obiegu zamkniętego to obecnie jeden z ważniejszych ogólnoświatowych trendów. Jako społeczeństwo konsumujemy coraz więcej, ilość wytwarzanych przez nas odpadów rośnie, a zasoby naturalne są coraz bardziej eksploatowane. Niezbędne jest zatem zintensyfikowanie procesu zmiany modelu gospodarki liniowej na cyrkularny, czyli takiego, w którym materiały używane przez społeczeństwo lub w trakcie produkcji są wielokrotnie wykorzystywane. Zgłoszenia firm i studentów w konkursie Stena Recycling są przykładem, że na polskim rynku jest już wiele ciekawych, cyrkularnych rozwiązań.

- Cieszę się, że, również dzięki konkursowi Stena Recycling, z roku na rok zainteresowanie kwestiami związanymi z gospodarką cyrkularną rośnie. Jako członek jury muszę przyznać, że w tym roku było bardzo ciężko wybrać najlepsze zgłoszone działania również dlatego, że firmy uczestniczące w konkursie reprezentowały bardzo różne branże. Pokazuje to jednak, że GOZ możemy wprowadzić w różnych gałęziach przemysłu. Mam nadzieję, że tegoroczne pomysły będą inspiracją dla innych firm do wdrażania cyrkularnych rozwiązań - mówi Michał Mikołajczyk z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol.

Stena Recycling od lat prowadzi szereg inicjatyw wspierających ideę GOZ. Na co dzień firma zapewnia przedsiębiorcom wsparcie w zakresie zarządzania i gospodarowania odpadami. Jest też inicjatorem wielu kampanii edukacyjnych, konferencji poświęconych GOZ oraz konkursu Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

- Rekordowa liczba nadesłanych zgłoszeń pokazała, że coraz więcej firm działających w wielu różnych obszarach dąży do tego, aby znaleźć procesy, które pomogą dostosować działalność do gospodarki o obiegu zamkniętym. Cieszy fakt, że cyrkularne inicjatywy są nie tylko domeną korporacji. Liderzy cyrkularnych praktyk to również mniejsze przedsiębiorstwa i startupy. Dodatkowo, obserwujemy coraz większe zainteresowanie tematyką GOZ wśród studentów. W końcu to nowe pokolenie już niedługo będzie budowało naszą przyszłość - mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.

Liderzy GOZ 2020
Pierwsze miejsce w kategorii "Wdrożone praktyki z obszaru GOZ" otrzymały ex-aequo trzy firmy: Carrefour Polska Sp. z o.o. i Swapp! Sp. z o.o. za wspólne uruchomienie refillomatów kosmetyków, które zachęcają klientów do ograniczania użycia jednorazowych opakowań plastikowych podczas zakupów oraz startup Creative Publishing Katarzyna Drewniany za projekt "Circular Scrap" czyli pierwszą platformę w branży modowej, specjalizującą się we włączaniu w ponowny obieg poprodukcyjnych odpadów tekstylnych. Dodatkowo, wyróżnienia za wdrożone praktyki GOZ otrzymali: BASF Polska Sp. z o.o. za stworzenie wysokiej jakości uniwersalnego biodegradowalnego tworzywa Ecovio®, oraz Żywiec Zdrój SA za wykonanie zobowiązania polegającego na zebraniu i poddaniu recyklingowi takiej ilości plastiku, jaką firma wprowadziła na rynek.

Jako najlepsze rozwiązanie w kategorii "Wdrożone działania promujące GOZ" jury konkursu uznało inicjatywę "Naprawiaj, nie wyrzucaj" realizowaną przez platformę edukacyjno-sprzedażową North.pl, która stawia na wielokrotne użytkowanie i wymianę uszkodzonych części w sprzętach AGD i RTV. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały również firmy: Jeronimo Martins Polska SA oraz Amazon Fulfillment Poland. Sieć sklepów Biedronka została doceniona za umieszczanie kolorowych piktogramów segregacji na opakowaniach produktów marek własnych. W tym przypadku Jury konkursu dostrzegło szeroką skalę dotarcia do konsumentów, a co za tym idzie realną możliwość poprawy segregacji odpadów. Z kolei Amazon Fulfillment Poland otrzymał wyróżnienie za realizowanie oddolnych działań i inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz przenoszenie ich na skalę całego przedsiębiorstwa.

Spośród "Propozycji wdrożeń GOZ" zgłoszonych przez studentów, nagrodę główną otrzymał Łukasza Ziemba (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) za projekt "Łach", który angażuje osadzonych w produkcję pokrowców na telefony, laptopy czy tablety z resztek materiałów powstających podczas produkcji odzieży roboczej. Dodatkowe wyróżnienie otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak (Politechnika Łódzka) za wspólny projekt "Wielorazowe opakowanie kurierskie", którego celem jest minimalizacja produkcji odpadów przez wprowadzenie opakowania kurierskiego wielokrotnego użytku, wykonanego z "zielonych" polimerów.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania usługi z listy oferowanych przez Stena Recycling, takich jak e-learning "Od odpadów do zasobów" lub audyt środowiskowy. Laureat kategorii studenckiej otrzyma laptop oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację zgłoszonego pomysłu.

Partnerami IV edycji konkursu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza oraz Kampania 17. Celów.

Źródło: Stena Recycling

 

O innych działaniach na rzecz ekologii czytaj także:
- SEGRO stawia na zieloną energię
- Panattoni przechodzi na zieloną energię
- Hillebrand wdraża nowoczesne metody odzysku i recyklingu flexitanków
- Kraków zmierza do neutralności klimatycznej

 

Więcej o innowacyjnych rozwiązaniach w opakowaniach pisaliśmy w czasopiśmie LOGISTYKA 1/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 13 kwiecień 2021 10:01
Zaloguj się by skomentować