Zaloguj się

Inwestycje infrastrukturalne Portu Gdynia oraz PERN

Inwestycje infrastrukturalne Portu Gdynia oraz PERN Fot. Port Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA oraz PERN pogłębiły współpracę, zmierzającą do umocnienia Portu Gdynia jako niezależnego, morskiego hubu paliwowego. Wynika to ze wzrostu zainteresowania importem paliw drogą morską. Przeładunki gotowych paliw płynnych w gdyńskim porcie wykazują wyraźną tendencję wzrostową. W okresie styczeń – marzec 2021 r. przeładowano 561 375,49 tys. ton, co stanowi wzrost o 36,14% w stosunku do I kwartału 2020 r.

Baza Paliw w Dębogórzu na zapleczu portu, skomunikowana rurociągiem bezpośrednio z terminalem paliw płynnych w Porcie Gdynia, powiększyła się o dwa nowe zbiorniki po 32 tys. m sześc. każdy. Dzięki rozbudowie pojemność magazynowa bazy wzrosła do prawie 260 tys. m sześc. Niebawem ruszy budowa kolejnego zbiornika, którego oddanie do użytku zaplanowano na przyszły rok. Kompleksowy plan rozwoju bazy obejmuje nie tylko rozbudowę pojemności magazynowych, ale również instalacji transportu rurociągowego i modernizację frontu kolejowego. Ponadto we współpracy z PERN Zarząd Portu Morskiego Gdynia SA realizuje inwestycje na Stanowisku Przeładunku Paliw Płynnych (SPPP). Nowe udogodnienia pozwolą klientom PERN na bardziej efektywny import i dalszą dystrybucję oleju napędowego.

Realizacja inwestycji ma na celu dostosowanie zdolności magazynowych i technologicznych do warunków rynkowych. W ramach zadania inwestycyjnego dotyczącego budowy zbiorników magazynowych w Dębogórzu zastosowano nowatorską technologię. Wyeliminowała ona konieczność wygospodarowania w sąsiedztwie placu budowy pola odkładczego przeznaczonego na montaż dachów, w związku z czym zaniechano wycinki znacznej powierzchni lasu. Zastosowano również proekologiczne oraz efektywne rozwiązanie wzmocnienia dużej powierzchni skarp za pomocą przeciwerozyjnej siatki kokosowej GeomanetEKO ulegającej całkowitej biodegradacji.

- Nasz paliwowy hub morski - terminal produktów naftowych w Dębogórzu to jeden z filarów zdywersyfikowanego systemu zaopatrywania Polski w paliwa płynne. Umożliwiamy naszym Klientom import paliwa na dużą skalę drogą morską z dowolnego regionu świata. Stale podnosimy sobie poprzeczkę i dlatego rozbudowujemy i modernizujemy nasze bazy, czego przykładem jest właśnie zakończony drugi etap Programu Megainwestycji - powiedział Igor Wasilewski, prezes PERN.

Baza Paliw w gdyńskim Dębogórzu, korzystająca z terminala paliwowego na falochronie Portu Gdynia, staje się znaczącym ogniwem importu gotowych paliw drogą morską, stanowiąc wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Inwestycje sprzyjają rekordowym przeładunkom paliw płynnych w Porcie Gdynia. Cieszymy się, że rozbudowa infrastruktury pozwoli znacząco zwiększyć możliwości przeładunkowe bazy paliw w Dębogórzu, realizując dystrybucję paliw w wolumenach zgodnych z aktualnym i przyszłym zapotrzebowaniem krajowego rynku paliw - komentuje Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Realizowany przez PERN Program Megainwestycji ma na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju. W ramach programu w kwietniu br. ogłoszono przetarg na budowę 7 zbiorników magazynowych o łącznej pojemności 224 tys. metrów sześc. wraz z infrastrukturą towarzyszącą w bazach paliw w Koluszkach, Nowej Wsi Wielkiej i Dębogórzu.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA, w związku z obserwowanymi wzrostami przeładunków paliw płynnych, już w 2017 roku podjął decyzję o wdrożeniu programu inwestycyjnego mającego na celu modernizację Stanowiska Przeładunku Paliw Płynnych w Porcie Gdynia (SPPP). Stanowisko, umiejscowione przy falochronie, wyposażone zostało w nowy nalewak wraz z fundamentem i instalacjami przynależnymi. Inwestycję oddano do użytku w marcu 2020 r.

Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA

O innych inwestycjach czytaj także:
- Finisz wielkiej inwestycji w Porcie Gdańsk
- Panattoni dostarczy największe centrum dystrybucyjne dla TK Maxx w Europie kontynentalnej
- Nowy terminal DB Schenker w południowo-wschodniej Polsce
- Honeywell otworzy fabrykę w Polsce
- Northvolt inwestuje w Polsce
- Panattoni buduje na wschód od Poznania - nowa inwestycja w Swarzędzu

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 26 kwiecień 2021 11:33
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe