Zaloguj się

Pierwszy w Polsce magazyn na poziomie Excellent

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka
Pierwszy w Polsce magazyn na poziomie Excellent Fot. Panattoni

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, podnosi poprzeczkę branży. Deweloper otrzymał ocenę "Excellent" w systemie BREEAM International New Construction dla Panattoni Park Sosnowiec I. To pierwszy tak wysoki poziom certyfikacji na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce dla nowo wybudowanej inwestycji. Park otrzymał maksymalną punktację (100%) za systemy wodne, dzięki którym udało się ograniczyć zużycie wody o 66,5%, oraz za wykorzystanie terenu i ekologię. Redukcja emisji gazów cieplarnianych wyniosła 46% względem wartości bazowej, a co najważniejsze - inwestycja powstała na terenie poprzemysłowym.

Panattoni przyspieszyło zieloną rewolucję. Rynek nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Polsce coraz pewniej czuje się na zielonym kursie. Na 20,8 mln m kw. dostarczonej powierzchni, 5,88 mln m kw. przeszło zieloną certyfikację, z czego 70% to zasługa Panattoni. Najczęściej wybieranym systemem jest BREEAM (85%), jednak dotychczas ocena Very Good była najwyższą. Teraz Panattoni weszło poziom wyżej. Firma, jako pierwsza w Polsce, dostarczyła obiekt przemysłowy certyfikowany metodą BREEAM International New Construction na poziomie Excellent - Panattoni Park Sosnowiec I o powierzchni 31 500 m kw.

- To bardzo ważny krok dla całego sektora obiektów przemysłowych w Polsce - komentuje Emilia Dębowska, Sustainability Manager, Panattoni i dodaje: - Podczas realizacji Panattoni Park Sosnowiec zawiesiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko, wiedząc, że tylko harmonijna współpraca osób i podmiotów może doprowadzić do sukcesu. Dlatego niezwykle doceniamy zarówno realizację generalnego wykonawcy - który doskonale zrozumiał naszą wizję i pomógł wykorzystać atuty zielonego budownictwa Panattoni - jak i asesora, który służył nieustannym doradztwem. Realizacja w Sosnowcu to dowód, że kluczem do najbardziej zielonych realizacji jest nie tylko wizja, ale także odpowiednie wsparcie.

Panattoni Park Sosnowiec I otrzymał maksymalną ocenę (100%) w kategorii "land use and ecology". Obiekt powstał na obszarze o niskiej wartości ekologicznej pozbawionym pokrywy roślinnej, na terenach po wyrobiskach pokopalnianych. Po konsultacji z wykwalifikowanym ekologiem, który sporządził szczegółowy raport - poprzedzony m.in. inwentaryzacją działki oraz analizą wartości ekologicznej terenu - deweloper doprowadził do zazielenienia obszaru inwestycji. Blisko 1/3 terenu zajęły łąki kwietne o bogatym składzie gatunkowym, które staną się domem m.in. dla pajęczaków i owadów. Pozostałą powierzchnię pokryły m.in. ekologiczne trawniki niewymagające częstego koszenia.

- Realizacja w Sosnowcu jest doskonałym dowodem na ogromny potencjał inwestycji typu brownfield i potwierdzeniem, że na poprzemysłowych terenach mogą powstawać najbardziej zaawansowane ekologicznie obiekty. W końcu to również na obszarze poprzemysłowym powstała najbardziej ekologiczna realizacja przemysłowa na świecie - dostarczona przez Panattoni w czeskim Chebie - dodaje Emilia Dębowska.

Kolejną 100-procentową kategorią okazała się "woda". Deweloper w celu jej oszczędności zastosował m.in. inteligentne systemy opomiarowania, wodooszczędną armaturę oraz system zapobiegający wyciekom w blokach sanitarnych. Rozwiązania wykorzystane w obiekcie pozwoliły ograniczyć zużycie wody o 66,5% względem wartości bazowej. Ponadto Panattoni znacznie zredukowało emisję gazów cieplarnianych - o 46% względem wartości bazowej - oraz zużycie energii - o podobną wartość, w czym pomogły m.in. rozwiązania minimalizujące straty ciepła przez przegrody budowlane, inteligentne systemy opomiarowania oraz oświetlenie LED. W kategorii "energy" Panattoni otrzymało ocenę bliską ideału - 90%.

Zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju przebiegał także sam proces budowy, w którym stosowano odzyskiwane odpady, a także materiały i produkty z certyfikatami EPD oraz materiały nabyte od producentów posiadających certyfikaty EMS.
Bardzo ważnym aspektem w realizacji sosnowieckiego obiektu był wellbeing jego użytkowników. W pomieszczeniach biurowych zapewniony został odpowiedni dostęp do światła dziennego potwierdzony odpowiednią analizą. Ponadto tę część budynku zbadał wykwalifikowany akustyk, który potwierdził komfortowe warunki dźwiękowe pomieszczeń biurowych. Deweloper przygotował również przestrzenie socjalne z dostępem do wody pitnej, udogodnienia dla niepełnosprawnych, obszerne strefy na odpady do recyklingu, a także ładowarki do samochodów elektrycznych. Ponadto dzięki bliskości drogi ekspresowej S1, użytkownicy będą mogli sprawnie dotrzeć do obiektu z różnych stron województwa śląskiego.

Źródło: Panattoni

O inwestycjach magazynowych czytaj także:
- DACHSER buduje nowy magazyn w Memmingen
- European Logistics Investment rozpoczyna budowę centrum logistycznego na Śląsku
- ID Logistics rozbudowuje procesy e-commerce w Krajkowie
- Pod Łodzią powstał jeden z najnowocześniejszych magazynów na świecie
- LPP rozbudowuje magazyn pod Bukaresztem

Ostatnio zmieniany w wtorek, 04 maj 2021 16:26
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe