Zaloguj się

Zakończyło się wielkie święto branży logistycznej - Kongres eLogistics2021 już za nami!

Prawie 50 eksperckich wystąpień, ponad 350 uczestników, 840 minut wypełnionych po brzegi niezwykle atrakcyjnymi merytorycznie treściami i angażującymi aktywnościami, umożliwiającymi przede wszystkim nawiązanie cennych relacji biznesowych - wczoraj zakończyło się dwudniowe święto branży logistycznej. 15-ta, jubileuszowa edycja Polskiego Kongresu Logistycznego eLOGISTICS2021, pod hasłem: New Era is loading, przeszła do historii, pozostawiając po sobie inspiracje do dalszego rozwoju, pomysły na przezwyciężenie biznesowych problemów i wiele cennych, nowych kontaktów.

Nikogo nie trzeba przekonywać o rosnącym znaczeniu logistyki w otaczającej nas rzeczywistości. Ta dziedzina, podobnie jak wiele innych, musi sprostać dynamicznym i często nieprzewidywanym zmianom, których wszyscy jesteśmy świadkami. Jakie innowacyjne rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki stosowane są w magazynach? Jakie trendy w zakresie inteligentnej mobilności wspierają rozwój obszarów miejskich? Jak zapewnić zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście w logistyce? Jakie wyzwania logistyce stawia rozwój e-commerce i jakie technologie pozwalają na te wyzwania efektywnie odpowiadać? Czy sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, digitalizacja to tylko modne hasła czy raczej nieodzowny element rozwoju logistyki? Na te i wiele innych pytań odpowiadali prelegenci Polskiego Kongresu Logistycznego eLogistics2021, który odbył się 19 i 20 maja w formule online. Organizatorem Kongresu był Łukasiewicz - Instytut Logistyki i Magazynowania, a Partnerami: Media Logistyka i agencja Soul & Mind.

New Era is loading

Kongres otworzył Damian Kołata, Mistrz Ceremonii wydarzenia, który na co dzień pełni funkcję E-commerce Operations Director na Polskę i Europę Wschodnią w fimie FIEGE. Po wprowadzeniu w historię PKL Logistics i przedstawieniu tegorocznego programu zaprosił na scenę dr. Marcina Kraskę, Wiceprezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz.

- Kryzys, związany z pandemią, oprócz wielu problemów, z jakimi musiały się borykać polskie firmy, dał także wiele impulsów do pozytywnych zmian - do automatyzacji procesów i rozwoju cyfryzacji - powiedział M. Kraska, nawiązując do tematyki Kongresu.

Chwilę później na scenie głównej pojawił się Dyrektor Łukasiewicz - ILiM, który przywitał wszystkich prelegentów, wystawców i uczestników Kongresu i zaprosił na pierwsze wystąpienie merytoryczne, które wygłosił prof. Hans-Christian Pfohl, Przewodniczący Komitetu Badawczego Europejskiego Towarzystwa Logistycznego oraz członek Zarządu ELA, od lat związany z Kongresem Logistics. 

- Przez lata zmieniały się sposoby osiągania przewagi konkurencyjnej wśród firm. W 1982 roku, gdy prowadziliśmy pierwsze badania nad doskonałością logistyki, najbardziej istotne było zmniejszanie kosztów prowadzenia biznesu - mówi prof. Hans-Christian Pfohl. - W kolejnych latach cięcie kosztów już nie wystarczało, należało inwestować w wydajność logistyki. Później pojawiały się nowe czynniki kluczowe dla rozwoju biznesu: jakość usług, dynamika łańcucha dostaw, współpraca, regionalizacja dostaw, transformacja cyfrowa.

Kolejnym zagranicznym prelegentem na scenie głównej był Geert Verbelen, Konsultant i lider projektów Flanders Innovation Cluster for Logistics, który w półgodzinnym wystąpieniu opowiadał o tym,  jak duże znaczenie dla logistyki ma rozwój Flandrii, krainy geograficznej położonej na terenie Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Region ten, ze względu na swoje położenie, znakomite skomunikowanie, niskie koszty wynajmu powierzchni i wysoki poziom innowacyjności stanowi "logistyczną twierdzę przyszłości", gotową oprzeć się kolejnym, powtarzającym się zakłóceniom globalnych łańcuchów dostaw.

- Firmy muszą się przygotować na powtarzające się zakłócenia w łańcuchach dostaw. Takich jak utrudnione dostawy na początku pandemii, blokada Kanału Sueskiego. Musimy przejść z filozofii "just-in-time" na "just-in-case" - tłumaczy Geert Verbelen.

Na kolejnego mówcę z niecierpliwością czekało wielu uczestników. Profesor Wojciech Czakon z Uniwersytetu Jagiellońskiego poprowadził prezentację o krótkowzroczności menadżerów pt. "Dlaczego tak łatwo być krótkowzrocznym? Behawioralne pułapki myślenia strategicznego", opartą na wynikach swoich badań i książce, która niedawno ukazała się na rynku (z prof. Czakonem rozmawialiśmy już na temat problemu krótkowzroczności menadżerów w wywiadzie pt. "Superbohater sprawdza się tylko w komiksach"). Pasjonujące wystąpienie, pełne konkretnych przykładów (Dlaczego Tesco wycofało się z polskiego rynku? Dlaczego Netflix stał się tak popularny? Co wpłynęło na spektakularny upadek Nokii?), analizy popełnianych błędów i dobrych rad dla menadżerów zarządzających organizacjami.

- Nie widząc konkurenta, pozwalamy mu całkowicie swobodnie budować ofertę, doskonalić ją i w końcu lepiej trafiać do naszych klientów. Przez błąd poznawczy, fatalny w skutkach, budujemy sobie za plecami śmiertelnego wroga. - mówi prof. W. Czakon.

Chwilę później Damian Kołata, Mistrz Ceremonii wydarzenia, zaprosił do wirtualnej debaty sześcioro ekspertów: Katarzynę Czuchaj-Łagód z MobileInstitute, dr. hab. Arkadiusza Kawę z Łukasiewicz - ILiM, Jakuba Gierszyńskiego z Sephory, prof. Wojciecha Paprockiego ze Szkoły Głównej Handlowej, Wiesława Majewskiego z WM Projekt i Adama Tomczaka z X-press Couriers. Eksperci odpowiadali na pytania związane z automatyzacją procesów magazynowych, ekologicznymi aspektami e-commerce, problemami ostatniej mili i przyszłością logistyki.

- Problemem są opakowania w e-commerce, których jest po prostu za dużo. Ale także wykorzystanie samolotu zamiast statku lub dostawa kurierem zamiast do Paczkomatu - mówi dr hab. Arkadiusz Kawa z Łukasiewicz - ILiM, odpowiadając na pytanie o ekologię w e-commerce.

Eksperci wskazali na dużą rozbieżność między oczekiwaniami klientów (produkty bardziej ekologiczne, a dostawa tańsza i szybsza), a możliwościami operatorów (wprowadzanie nowych rozwiązań proekologicznych wymaga dodatkowych nakładów finansowych).

- Operatorzy nie mogą sobie pozwolić na to, aby dopłacać do interesu. Czy wobec tego konsumenci będą gotowi, żeby wziąć na siebie koszty związane z wprowadzaniem eko-rozwiązań w logistyce? - pyta retorycznie prof. Wojciech Paprocki ze Szkoły Głównej Handlowej.

Tuż po debacie organizatorzy zaprosili wszystkich na krótką przerwę. Uczestnicy przenieśli się na stoiska wirtualne, gdzie brali udział w konkursach, nawiązywali kontakty biznesowe, zapoznawali się z ofertami wystawców i dyskutowali na tematy poruszone w sesji plenarnej i podczas debaty eksperckiej.

Logistyka dziś

Po sesji plenarnej, networkingu i ciekawej debacie eksperckiej rozpoczęły się równoległe sesje tematyczne: Logistyka magazynowa (scena A), IT w logistyce (scena B) i Logistyka usługowa (scena C). Sesja magazynowa opanowana została przez temat automatyzacji procesów magazynowych i transportu wewnętrznego. Artur Thomas z firmy Jungheinrich przedstawiał najnowsze rozwiązania i podstawy wdrożeń systemów transportowych. Trendy magazynowe i innowacje, takie jak pozornie niekonwencjonalne formy dostaw w miastach, w tym transport podziemny, objaśniał Zbigniew Smyczyński z P3 Logistics Park. Wiesław Majewski, ekspert WM Projekt w wystąpieniu pt. "Automatyzacja magazynów – modny trend czy realna potrzeba" odpowiadał na pytania: czy jest alternatywa dla automatyzacji? Gdzie w tym wszystkim jest człowiek - jego praca i płaca? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ten biznes się opłacał?

- Nie ma automatyki, która spełnia wszystkie wymagania i pasuje każdemu. Systemy są szyte na miarę, zgodnie z potrzebami klienta i tylko taki model wdrażania projektu automatyzacji ma sens - mówił W. Majewski w dyskusji z Aleksandrem Niemczykiem, moderatorem sesji na zakończenie sesji magazynowej.

Tymczasem w równoległej sesji IT w logistyce uczestnicy dyskutowali o zmieniającej się roli systemów informatycznych w zarządzaniu logistyką, zasadności i uwarunkowaniach wdrażania rozwiązań sztucznej inteligencji w zarządzaniu biznesem w sektorach mobilności i logistyki oraz wpływie pandemii na rozwój poszczególnych sektorów sprzedaży w Polsce.

- Wartość sprzedaży detalicznej wzrastała liniowo aż do 2020 roku, gdy pojawiła się pandemia koronawirusa. Logistyka jednak "dała radę" i wróciła na odpowiednie tory rozwoju - mówi Lukas Greguska, Wiceprezes Zarządu DataConsult S.A. - Jednocześnie obserwujemy wzrost dynamiki ecommerce w Polsce z 8,4% udziału w sprzedaży detalicznej przed pandemią do 32-35% teraz.

Sesja IT w logistyce wywołała kilka ciekawych, ale zaskakujących pytań, które posłużyły później jako przyczynek do dyskusji z moderatorem sesji, Adamem Kolińskim z Łukasiewicz - ILiM. "Czy automatyzacja magazynu jest możliwa bez inwestycji w maszyny? A czy proces automatyzacji przepływu towarów może być realizowany tylko z użyciem maszyn?" - pytał w swojej prezentacji Grzegorz Prorok z Consafe Logistics. "Dlaczego we współczesnym świecie próbujemy wykorzystać nowoczesne technologie, jak sztuczną inteligencję, w sytuacjach, gdzie dobrze radzą sobie rozwiązania analogowe? Czemu inwestujemy w AI w systemach asystenta kierowcy, skoro sztuczna inteligencja jest bardzo energochłonna i skraca zasięg samochodu elektrycznego?" - wtórował mu prof. Wojciech Paprocki. Eksperci wskazywali, że nie zawsze najbardziej oczywista odpowiedź jest najlepsza, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie czynniki ekonomiczne.

 W trzeciej sesji tematycznej pt. "Logistyka usługowa" wystąpiła Jadwiga Żurek, Dyrektor ds. Sprzedaży w Arvato Supply Chain Solutions z prezentacją "Co wpłynęło na metamorfozę branży logistycznej w ostatniej dekadzie?".

- Pandemia COVID-19 spowodowała gwałtowny rozwój branży e-commerce, a ten znów wymusił na operatorach logistycznych zmiany w modelu usług logistycznych - Jadwiga Żurek zaprezentowała cechy charakterystyczne logistyki tradycyjnej w porównaniu do logistyki e-commerce.

Rodzaj stosowanych opakowań, charakterystyka magazynu, sposób inwentaryzacji, liczba SKU czy sposów obsługi ostatniej mili - różnice pomiędzy logistyką tradycyjną a logistyką e-commerce mogą być tak znaczące, że wymagają zupełnie odmiennego podejścia do poszczególnych elementów łańcucha dostaw. Klienci mają coraz większe wymagania, towar chcą otrzymać coraz szybciej i coraz bardziej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne produktu. Dla producentów wiąże się to zwykle z ponoszeniem coraz większych kosztów. Duże znaczenie ma także usługa transportowa - zarówno ta na ostatniej mili jak i dostawa do magazynu czy specyficzne zlecenia transportowe.  

- Klienci są obecnie w stanie zapłacić dużo więcej za dobrze wykonaną usługę transportową. Rozwiązania "standardowe" w obecnej sytuacji tracą rację bytu. Niezbędne są prawdziwie dedykowane rozwiązania. Lepiej - a nie taniej! - tłumaczy Cezary Ewertowski, kolejny prelegent w tej sesji.

Podobne wnioski płynęły z prezentacji Huberta Walczaka, Head of E-Commerce w ROHLIG SUUS Logistics S.A., który na co dzień odpowiedzialny jest za długofalową strategię segmentu e-commerce:

- Klienci zwracają obecnie uwagę na dostępność produktów, bezpieczeństwo dostaw, skrócony leadtime. 40% respondentów jest skłonnych dopłacić za dostawę tego samego dnia! - mówi Hubert Walczak z ROHLIG SUUS Logistics.

Pierwszy dzień obrad Polskiego Kongresu Logistycznego zakończyło wystąpienie Michała Worocha, podróżnika i fotografa, który w pasjonujący sposób opowiedział o tym jak logistycznie zaplanować wyprawę życia na przykładzie swojej rocznej wędrówki przez obie Ameryki. M. Woroch razem z przyjacielem, Maciejem Kamińskim (obaj poruszają się na wózkach inwalidzkich) przejechali specjalnie przygotowanym Landroverem Defenderem z Ziemi Ognistej na Alaskę. Wyprawa trwała 371 dni a przygotowywania do niej i budowa samochodu zajęły ponad 2 lata. Podczas wyprawy przejechali 65.000 km i odwiedzili 15 państw. Wyprawa została nagrodzona najbardziej prestiżowymi nagrodami w świecie podróżniczym: "Wyczyn Roku" Kolosy 2019 oraz "Podróż Roku" w plebiscycie Travelery National Geographic. Z ideą i przebiegiem tej wyprawy można zapoznać się na stronie projektu Wheelchairtrip.

Wyzwania logistyki we współczesnym świecie

W ten sposób dotarliśmy do drugiego dnia Kongresu eLogistics2021, w którym królowały równoległe sesje tematyczne, skupione wokół najbardziej gorących wątków logistycznych tej wiosny. Czwartkowe przedpołudnie rozpoczęliśmy sesjami: Logistyka w mieście, Logistyka w Polsce i Globalne łańcuchy dostaw. Na początek Paulina Golińska-Dawson, moderator sesji Globalne łańcuchy dostaw przedstawiła pierwszego prelegenta: Jacka Puchera, Menadżera innowacji DB Schenker, który opowiadał o tym, jak być przygotowanym na dzisiejsze (i przyszłe) wyzwania.

- Operatorzy logistyczni muszą stać się mistrzami dostosowywania się do zmieniającego się otoczenia. Nie mogą zostać wymierającym gatunkiem. Bardzo pomocna w tym, aby temu sprostać, jest automatyzacja i cyfryzacja - przekonuje Jacek Pucher, przedstawiając założenia strategii cyfrowej w DB Schenker.

Tymczasem w sesji Logistyki miejskiej rozpoczęła się prezentacja na temat projektu EiT Urban Mobility. Traian Urban, Director EIT Urban Mobility opowiadał o tym jak wspomagać instytucjonalnie i finansowo startupy, które zamierzają realizować innowacyjne usługi w obszarze logistyki miejskiej oraz przedstawił ideę projektu EiT Urban Mobility i efekty, jakie ma przynieść. Ponad 70% mieszkańców Europy mieszka w obszarach miejskich, generując 85% produktu krajowego brutto (europejskiego), jednocześnie zużywając 60-80% energii. Celem nadrzędnym projektu jest znalezienie efektywnych rozwiązań problemów miejskich i zapewnienie możliwości zrównoważonego wzrostu gospodarczego dla Europy w obszarze mobilności miejskiej (Pisaliśmy już na temat tego projektu w artykule pt. "EiT Urban Mobility jako wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań logistyki miejskiej").

Mobilność miejska, tym razem w nieco innym wymiarze, była także tematem wystąpienia Bartosza Dziugiela z Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa. Czy wyobrażamy sobie masowe wykorzystanie dronów w przestrzeni miejskiej? Jakie są koszty i cel takiego przedsięwzięcia? Czy miejska mobilność powietrzna to pieśń przyszłości? Przedstawiciel Łukasiewicz - IL w pasjonujący sposób wyjaśniał na co należy zwrócić uwagę przy jej projektowaniu.

W sesji Logistyki w Polsce dr Piotr Nowak z Łukasiewicz - ILiM wraz z Jerzym Garyckim z Poczty Polskiej prezentowali zastosowanie nowoczesnych technik identyfikacji, opartych na RFID, w pracy Poczty Polskiej. Łukasiewicz - ILiM opracowuje prototyp rozproszonej sieci dystrybucyjnej, wykorzystującej nowoczesne rozwiązania oparte właśnie na tej technologii.

Kolejna prezentacja i kolejny znaczący projekt, wart odnotowania. We wrześniu 2019 r. wystartował projekt badawczy SPROUT, podejmujący tematykę transformacji mobilności miejskiej. Projekt realizuje konsorcjum 29 partnerów z Europy, Stanów Zjednoczonych, Chin i Izraela. SPROUT był tematem kolejnej prezentacji w sesji Logistyki w Polsce.

- Nie da się stworzyć uniwersalnego modelu logistyki miejskiej dla wszystkich miast - trzeba uwzględniać ich specyfikę - M. Kirchner wraz z W. Żuchowskim z Łukasiewicz - ILiM zwrócili uwagę na znaczenie wdrażania rozwiązań IoT w sześciu miastach w ramach SPROUT. 

Projekt SPROUT i wykorzystanie IoT w logistyce miejskiej są także tematem artykułu, który oryginalnie pojawił się w czasopiśmie Logistyka, a który można także przeczytać na naszym portalu: "Zrównoważona odpowiedź na przemiany w mobilności miejskiej".

Współczesne metropolie borykają się problemami wynikającymi z ich szybkiego rozwoju, takimi jak nadmierny ruch samochodowy, korki, hałas, smog, degradacja środowiska, pogorszenie warunków mieszkaniowych i dostępu do usług publicznych. Ta sytuacja rodzi wiele pytań o przyszłość miast, także polskich, i jakość życia mieszkańców, o wizję włodarzy i innowacyjne rozwiązania, które mogłyby przywrócić właściwą perspektywę miasta tworzonego dla ludzi a nie dla samochodów. Jak projektować miasta, by zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko? Jakie wdrożenia powinny mieć priorytet i gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla logistyki? Czy zrównoważona logistyka miejska w Polsce jest w ogóle możliwa?  

- Integracja sieci transportowych, powstawanie mikrohubów miejskich i dostaw z wykorzystaniem floty niskoemisyjnej to podstawowe czynniki rozwoju ekologicznych usług w aglomeracjach miejskich - tłumaczą prelegenci z FM Logistic: Michał Niemojewski i Maciej Lisicki.

 Bardzo ciekawą prezentację na temat inteligentnych rozwiązań dla Smart Port Gdynia przedstawił Bogusław Śliwczyński, Rektor Wyższej Szkoły Logistyki.

- Strategia rozwoju Portu Gdynia uwzględnia poprawę przepływu ładunków, eliminację wąskich gardeł i spiętrzeń w ciężarowym ruchu drogowym, terminowość dostarczania ładunków oraz poprawę bezpieczeństwa i komfortu transportu dla Trójmiasta - mówi. B. Śliwczyński. - Wśród rozwiązań systemowych w Smart Port Gdynia zwraca uwagę cyfrowa awizacja w terminalu, inteligentne zarządzanie ruchem i system zarządzania przestrzenią parkingową.

Równolegle trwa sesja Globalnych łańcuchów dostaw, w której Mirosław Antonowicz i Sebastian Jarzębowski z Akademii Leona Koźmińskiego mówią o Nowym Jedwabnym Szlaku, jako projekcie systemu połączeń transportowych z Chin do Europy, który stwarza ogromną szansę dla rozwoju globalnych łańcuchów dostaw.

- Od czasu uruchomienia inicjatywy Pasa i Szlaku w 2013 roku Chiny zainwestowały bezpośrednio ponad 80 miliardów USD w ponad 70 krajach uczestniczących w projekcie - takie dane przytoczył M. Antonowicz.

Chwilę później na scenie pojawił się Michał Szaniawski, Dyrektor Biura Analiz Centralnego Portu Komunikacyjnego, który opowiedział o tym, jakie szanse dla Polski i regionu da budowa i uruchomienie CPK.

- Jak realizować z sukcesem tak ambitny projekt? - pyta moderator sesji na zakończenie prezentacji o CPK.
- Musimy współpracować z najlepszymi partnerami międzynarodowymi. Chcąc być najlepszym trzeba pracować z najlepszymi - odpowiedział prelegent, M. Szaniawski.

Kończy się pierwsza część sesji tematycznych, podczas których miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie: premiera nowego raportu "Logistyka w Polsce", przygotowanego przez ManPowerGroup w partnerstwie z Łukasiewicz-ILiM, nad którym mieliśmy patronat medialny.

- Brak odpowiedniego wsparcia ze strony systemów IT, niedobór wykwalifikowanej kadry oraz zbyt wysokie koszty logistyki to główne hamulce rozwoju logistyki w Polsce i wyzwania, z jakimi mierzą się firmy działające w tym obszarze. W badaniach firm, działających w obszarze logistyki, wzięło udział 134 respondentów (firmy spedycyjne, przewoźnicy, operatorzy itp.) - mówi Tomasz Walenczak z ManPowerGroup. - Jednocześnie aż 80% respondentów, biorących udział w badaniu, oceniło sytuację w branży logistyki w Polsce jako dobrą lub bardzo dobrą! Aby zapewnić sobie utrzymanie konkurencyjności, przedsiębiorstwa chcą inwestować w pozyskiwanie nowych pracowników, wdrażanie nowoczesnych technologii oraz budowę magazynów.

Więcej o wynikach raportu można przeczytać w artykule na ten temat.

Przyszłość logistyki

Logistyka przyszłości jest zielona! Taki wniosek płynie z prezentacji, które zostały przedstawione tuż po krókiej przerwie. Tomasz Markowski z Centrum Technologii Identyfikacyjnych Łukasiewicz - ILiM przedstawił założenia i aspekty technologiczne projektu e-Pack. Prace nad projektem trwają już od dłuższego czasu, a jego celem jest opracowanie kompleksowego ekosystemu inteligentnych opakowań zwrotnych, rewolucjonizujących nowoczesną logistykę. 

- 9 na10 firm twierdzi, że opakowanie jest dla nich priorytetem. Rośnie świadomość społeczna w zakresie odpadów opakowaniowych, należy więc wprowadzać opakowania przyjazne dla środowiska - tłumaczy Tomasz Markowski.

Projekt e-Pack ma na celu stworzenie opakowań zwrotnych wielokrotnego użytku, inspirowane rozwiązaniami Fizycznego Internetu. Zadaniem jest wsparcie procesów logistycznych w obszarze B2C i ułatwienie identyfikacji i ograniczenie błędów w odczycie etykietWięcej na temat projektu e-Pack można przeczytać w czasopiśmie LOGISTYKA 1/2021.

Kolejnym ekspertem sesji Ekologistyki był Mateusz Boruta, Dyrektor ECR Polska.

- Żyjemy w czasach ultramobilności, zaawansowanej logistyki umożliwiającej dostawy towarów just-in-time. Wraz z mobilnością musi nadejść zrównoważony rozwój, jako strategia generowania zysku i ochrony środowiska - powiedział M. Boruta, opowiadając o idei platformy Lean&Green. 

Transport w Polsce odpowiada za 15% emisji CO2. Połowa tej wartości pochodzi z transportu samochodami dostawczymi. Dlatego ECR Polska włączył się w projekt Lean&Green. Celem jest osiągnięcie 0% emisji CO2 w przyszłości przez podmioty biorące udział w programie. Założeniem Lean&Green dla wdrażanych innowacji jest to, że ZIELONE jest ZIELONE. Rozwijając biznes, poprawiając wydajność operacji, redukując koszty i ślad węglowy więcej zarabiasz i ograniczasz negatywny wpływ na środowisko.

Tuż po Dyrektorze ECR Polska na scenie pojawił się pan Krzysztof Witos z AllGreenPallets z wystąpieniem "IoT…? Palety "z ID", który przekonywał, że palety z polipropylenu są odpowiedzią na potrzebę zmniejszenia wagi palet.

- Mniejsza waga palet przekłada się na oszczędności paliwa w transporcie i oczywiście na zmniejszenie emisji CO2. To nowy wymiar "zielonej logistyki" - mówi K. Witos.

Każdy z ekspertów ma inny pomysł na zmniejszenie negatywnego obciążenia środowiska. Różne podejścia, odmienne narzedzia, ale jeden cel - czystsze powietrze, mniejsze zanieczyszczenie środowiska, mniej hałasu w mieście.

- Wytworzenie roweru cargo to tylko 5% zasobów potrzebnych do wytworzenie samochodu. Firmy, które przewożą towary w ścisłych centrach miast są zobowiązane do realizacji dostaw w sposób zrównoważony - wspomina Paweł Raja z BikeRepublic, który przygotował prelekcję na temat rowerów cargo jako ważnym elemencie zielonej logistyki.

Tymczasem na drugiej scenie Polskiego Kongresu Logistycznego eLogistics2021 mamy zgoła odmienną wizję logistyki przyszłości. Zdigitalizowaną, zautomatyzowaną, opartą na czujnikach, robotach i sztucznej inteligencji. Łukasz Kobus z firmy WDX S.A. prowadzi prezentację "Zarządzanie flotą wózków widłowych w dobie logistyki 4.0." Kolejkowanie zadań, wzrost wydajności pracy, łatwe wdrażanie pracowników, redukcja kosztów - rozmawiamy z nim o korzyściach z wdrożenia wózków systemowych. Chwilę później słuchamy Macieja Gryczewskiego z firmy Siemens, który mówi o digitalizacji w intralogistyce i automatycznych magazynach przyszłości. 

- Sytuacja rynkowa wymusza wdrażanie cyfryzacji oraz wprowadzanie wydajnych automatycznych procesów - tłumaczy Maciej Gryczewski. - Integracja i digitalizacja całego łańcucha wartości ma kluczowe znaczenie dla zachowania konkurencyjności. 

Zwolennikiem nowoczesnych, futurystycznych rozwiązań jest także Michał Grabia z firmy Vayasens, który najpierw przedstawił dane dotyczące strat, jakie ponoszą producenci i operatorzy przez niezwykle rozbudowane i kosztowne w obsłudze współczesne łańcuchy dostaw, a następnie zaproponował rozwiązanie, które zniweluje straty w produktach, opóźnienia dostaw i pozwoli na precyzyjną lokalizację i informację o dostępnych zasobach: sieć sensoryczną niskiej mocy do kompleksowego monitorowania i zabezpieczenia ładunków oraz środków transportu w procesach logistycznych.

Na zakończenie sesji IoT/ICT wystąpił Krystian Bergmann z FIBARO, który opowiedział o rozwiązaniach connectivity dla Inteligentnego domu. Według FIBARO dom to miejsce, w którym różne urządzenia komunikują się ze sobą. Inteligentny dom można monitorować i sterować nim z dowolnego miejsca na świecie - wystarczy smartfon z aplikacją i dostęp do Internetu. 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się także trzecia sesja, poświęcona tematyce e-commerce. Już pierwszy mówca tej sesji postawił odważną (i złowrogą tezę), że kryzys w magazynie jest czymś pewnym i nie da się w 100% temu zapobiec. Śrubowanie standardów e-commerce ma ogromne przełożenie na funkcjonowanie magazynów.

- Magazyn nie jest w stanie szybko reagować na zmiany tu i teraz. Walka z presją ze strony e-commerce jest bardzo nierówna - mówi Rafał Szcześniewski z Omnipack.

Następna sesja i kolejny doświadczony praktyk na scenie Polskiego Kongresu Logistycznego. Marek Różycki z Last Mile Experts mówi o dynamicznym wzroście liczby przesyłek na odcinku ostatniej mili, spowodowanym między innymi przez gwałtowny wzrost e-commerce. Jak obsłużyć 20 miliardów paczek, które wkrótce pojawią się na rynku? Rozwiązaniem tego problemu mogą być automaty paczkowe (np. Paczkomaty), których liczba i dostępność znacznie wzrosła w ostatnim roku. Z własnych automatów paczkowych korzysta także np. IKEA. Usługi zdalne i dostawy do automatów paczkowych to tylko niektóre zmiany w siatce logistycznej IKEA. Sebastian Kaczmarski zaprezentował szczegóły w wystąpieniu pt. "Rozwój sprzedaży e-commerce jako źródło zmian w siatce logistycznej organizacji."

Z kolei Magdalena Krasoń-Wałęsiak z GS1 Polska w prelekcji pt. "Standaryzacja podstawą sukcesu w e-commerce" przybliżyła znaczenie prawidłowej identyfikacji produktowej.

W okolicach godziny 14:00 poszczególne sesje tematyczne zmierzały już ku końcowi. Na zakończenie w ramach sesji e-commerce mieliśmy możliwość wysłuchania wystąpienia dr. hab. Arkadiusza Kawy, Dyrektora Łukasiewicz - ILiM, organizatora Kongresu eLogistics2021 na temat "Cross border e-commerce - świat nigdy nie był tak płaski". Największą rolę w sektorze sprzedaży transgranicznej odgrywają marketplace'y. Aż 60% wartości sprzedaży w Europie pochodzi właśnie z tego kanału. Wartość tego sektora rośnie szybciej niż wartość e-commerce! - takie wnioski płynęły z prezentacji A. Kawy.

- Korzyści ze sprzedaży zagranicznej są znaczne: większa konkurencyjność, wejście na światowy rynek, dostęp do nowych klientów, oferowanie produktów za granicą bez znajomości lokalnego rynku. - mówi A. Kawa.

Dyrektor Łukasiewicz - ILiM odpowiedział też na kilka pytań, jakie podczas prezentacji zadali uczestnicy: Jak wpłynie na zagraniczne zakupy VAT od przesyłek poniżej 22 euro, wchodzący 1 lipca 2021 r.? Czy rozwój cross-border jest powiązany z ograniczonymi możliwościami zwiększania sprzedaży na rynku polskim?

Jednocześnie przypominamy, że jeśli interesuje Was e-commerce, to wciąż jest w sprzedaży elektroniczna wersja numeru 5/2020 czasopisma LOGISTYKA. Cały numer poświęciliśmy e-commerce i ostatniej mili.

And the winner is...

Emocje towarzyszyły nam do samego końca. Po zakończeniu wszystkich znakomitych sesji, nastąpiła chwila, na którą z niecierpliwością czekało wielu. Wręczenie prestiżowej nagrody w konkursie Polskiego Towarzystwa Logistycznego (PTL). To już była czternasta edycja konkursu, podczas którego wyróżnione zostają projekty logistyczne realizowane przez polskie przedsiębiorstwa.

PTL doceniło spółkę Speedmail za projekt "Wprowadzenie śledzenia online doręczania listów", dzięki któremu operator daje możliwość monitorowania każdego rodzaju nadanej przesyłki. Nagrodę w konkursie Polskiego Towarzystwa Logistycznego odebrał Janusz Konopka, Prezes Zarządu firmy Speedmail. Pan Prezes przedstawił główne założenia projektu, genezę jego powstania i efekty, jakie przynosi jego wdrożenie.

Do konkursu można było zgłaszać projekty dotyczące wdrażania innowacyjnych technologii lub nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych, a także innych rozwiązań nakierowanych na usprawnienia procesów logistycznych. Projekt musiał zostać zrealizowany w praktyce, a jego wdrożenie zakończone między 2019 a 2020 rokiem. W dwóch etapach konkursu jury oceniało m.in. przebieg prac wdrożeniowych, innowacyjność rozwiązania oraz efekty projektu.

- Cieszymy się, że jury doceniło pracę naszego zespołu. W Speedmail od początku stawiamy na nowatorskie rozwiązania logistyczne i technologie. Jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych w Europie wprowadziliśmy śledzenie każdego rodzaju przesyłki, nawet listów zwykłych i korespondencji marketingowej. Przyczyną podjęcia nowego projektu była chęć ciągłego rozwoju i bycia liderem na rynku. Dzięki monitoringowi online nasza praca jest bardziej efektywna, przesyłki bezpieczniejsze, a proces ich doręczania bardziej skuteczny - tłumaczy Janusz Konopka, prezes Speedmail. 

Wyróżniony projekt był realizowany od marca 2019 roku, kiedy rozpoczęto prace badawczo-rozwojowe, do sierpnia 2020 roku, kiedy zakończono wdrażać nowy system we wszystkich oddziałach. Dzięki monitoringowi GPS on-line operator ma możliwość nadzorowania procesu doręczeń w czasie rzeczywistym oraz narzędzie do tego, by lepiej rozplanowywać trasy i czas pracy listonoszy. Klienci zyskali natomiast lepszy wgląd w to, na jakim etapie doręczenia znajduje się ich przesyłka oraz dostęp do dokładniejszych raportów z wykonania usługi.

Polski Kongres Logistyczny eLogistics2021 dobiegł końca. Forma online pozwoliła wziąć w nim udział ponad 350 uczestnikom, ekspertom branży logistycznej, pomimo panującej pandemii, a networking, dyskusje, debata i wirtualne stoiska pozwoliły nawiązać nowe relacje biznesowe, które - mamy nadzieję - zaowocują wieloma inspirującymi wdrożeniami, o których - kto wie? - może usłyszymy podczas kolejnej edycji Kongresu.

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 24 maj 2021 08:57
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe