Zaloguj się

Amazon ogłasza otwarcie Europejskiego Laboratorium Innowacji

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka
Amazon ogłasza otwarcie Europejskiego Laboratorium Innowacji Fot. Amazon

Amazon ogłosił otwarcie Europejskiego Laboratorium Innowacji. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym Amazon chce aktywnie wspierać pracowników i zapewnić im większe bezpieczeństwo w miejscu pracy. Część rozwiązań opracowanych przez nowe laboratorium jest już wykorzystywana w niektórych centrach logistyki e-commerce Amazon w Europie. Pozostałe są obecnie w fazie testów i dopiero po ich zakończeniu zostaną wprowadzone do użytku.

Innowacyjne technologie opracowywane i udoskonalane w nowo powstałym laboratorium są następstwem pomyślnego wdrożenia ponad 350 000 robotów transportowych funkcjonujących w centrach logistyki e-commerce Amazon na całym świecie. Amazon Robotics i czterostronne żółte regały wysokiego składowania produktów - wprowadzone po raz pierwszy w 2012 r., a w Europie w 2014 r. - są obecnie powszechnie stosowane w centrach firmy. Pomagają one pracownikom w codziennych obowiązkach, przywożąc im towary i ograniczając odległości, jakie muszą pokonywać w ciągu dnia. Chcąc dbać o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, Amazon wprowadził także zautomatyzowane systemy paletyzacji. Pozwoliło to wyeliminować konieczność dźwigania ciężkich przedmiotów oraz ograniczyć wykonywanie przez pracowników powtarzających się czynności. Obecnie Amazon pracuje nad stworzeniem kolejnych tego typu rozwiązań.

W Vercelli, położonym na północy Włoch Laboratorium Innowacji zespół ekspertów pracuje nad szeregiem zaawansowanych, innowacyjnych technologii dla działu operacyjnego przedsiębiorstwa - odpowiedzialnego za łańcuch dostaw i logistykę. Odkąd firma wprowadziła pierwsze rozwiązania oparte na technologii robotycznej 10 lat temu, w Amazon powstało ponad milion nowych miejsc pracy. Wiele z nich to stanowiska w operacjach, gdzie pracownicy pomagają kompletować, pakować i wysyłać zamówienia złożone przez klientów.

Laboratorium zajmuje się przede wszystkim testowaniem i rozwijaniem nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo pracy w centrach logistyki e-commerce Amazon w Europie, a także wspierających pracowników firmy. Do nowo wprowadzonych technologii należą:
- SORTOWNIKI TOWARÓW: całkowicie zautomatyzowany system sortowania - pracownicy nie muszą szukać produktów w pojemnikach, co pozwala ograniczyć obciążenie mięśni.
- ROBOTY PALETYZUJĄCE: dzięki dużym robotycznym ramionom nie trzeba używać wózków widłowych do transportowania palet. Paletyzatory samoczynnie przenoszą pojemniki z miejsca na miejsce.
- PODNOŚNIKI POJEMNIKÓW: samoczynnie podnoszą pojemniki i umieszczają je na przenośnikach taśmowych.
- SAMOJEZDNE POJAZDY: roboty pomocnicze - podobne do robotów transportowych - płynnie poruszają się po magazynie, dostarczając towary pracownikom, dzięki czemu pokonują oni mniejsze odległości i nie muszą ciągnąć ani popychać wózków czy pojemników z towarami. Urządzenia te wyposażone są w specjalne czujniki i poruszają się po zaprogramowanych trasach, uniemożliwiając zderzenie z inną maszyną czy pracownikiem.
- ROBOTY SORTUJĄCE: mniejsze robotyczne ramiona zastępujące pracowników przy wykonywaniu powtarzalnych czynności takich jak podnoszenie, składowanie i obracanie się. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tych zadaniach, których maszyny nie mogą wykonać.

Pojazdy samojezdne (Automated Guided Vehicles) są już stosowane we Włoszech i wprowadzane w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Podnośniki pojemników wdrażane są w Polsce i Wielkiej Brytanii. Sortowniki towarów i paletyzatory funkcjonują we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii. Roboty sortujące stosowane są we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, a jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii.
Kolejnym krokiem po wdrożeniu nowych technologii jest nadzorowanie rozwiązań przez zespół inżynierów Utrzymania Ruchu (RME - Reliability Maintenance Engineering) w celu zapewnienia ciągłego bezpieczeństwa. Po wprowadzeniu nowych innowacji przeprowadzane są także kompleksowe szkolenia dla wszystkich pracowników w danej lokalizacji.

- Praca z Amazon Robotics jest znacznie bezpieczniejsza i komfortowa niż praca bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Roboty posiadają czujniki wykrywające, czy ktoś wszedł w strefę robota i przekroczył granicę bezpieczeństwa, co powoduje natychmiastowe ich zatrzymanie - mówi Natalia Sitko, pracująca w dziale rozkładania towarów w centrum w Gliwicach i dodaje - Te innowacje sprawiają, że czuję się bezpiecznie każdego dnia pracy w Amazon.

- Bezpieczeństwo wszystkich pracowników traktujemy priorytetowo i nieustannie poszukujemy sposobów na poprawę środków bezpieczeństwa w naszych obiektach. Ponadto, we wszystkich obszarach naszej działalności chcemy zapewniać najbezpieczniejsze na świecie warunki pracy. Dlatego nieustannie inwestujemy w technologie i szkolenia dla naszego zespołu. Przy wprowadzaniu kolejnych nowoczesnych technologii wspomagających pracowników, zwiększamy zatrudnienie i oferujemy dobre miejsca pracy osobom i społecznościom, które ich potrzebują - powiedział Stefano Perego, wiceprezes działu operacji Amazon w Europie. - Odkąd w europejskich centrach logistyki Amazon pojawiły się roboty transportowe, liczba naszych pracowników znacznie wzrosła. Ta harmonia między ludźmi a robotyką zwiększa komfort pracy zespołów i jest jednym z największych sukcesów w historii Amazon - dodał Perego.

Amazon potwierdził również, że w 2021 r. otworzy kolejne centrum logistyki e-commerce oparte na technologii Amazon Robotics. W centrum w Świebodzinie pracowników wspierać będzie ok. 3 tys. robotów.

- Cieszy mnie, że Amazon wybrał Świebodzin na miejsce swojej kolejnej inwestycji. Dla regionu szczególnie ważne są wysokojakościowe miejsca pracy, jakie powstaną w nowym centrum logistycznym. Wierzę, że dzięki tej współpracy nasze miasto będzie w stanie w pełni wykorzystać swój ogromny potencjał - powiedział Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina.

Źródło: Amazon

 

O automatyzacji czytaj także:
- FM Logistic inwestuje w autonomiczne roboty w magazynach
- Mobile Industrial Robots opublikowało wyniki badań dotyczących automatyzacji intralogistyki
- Roboty w zakładzie Whirlpool w Łodzi usprawniają logistykę
- Strategia automatyzacji
- Blaklader zatrudnia roboty

 

O automatyzacji pisaliśmy więcej w czasopiśmie Logistyka 1/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w piątek, 21 maj 2021 10:05
Zaloguj się by skomentować