Zaloguj się

Nowy serwis dla kierowców - drogi.gddkia.gov.pl - już działa!

Planujesz dłuższą podróż samochodem po drogach krajowych i chcesz wiedzieć, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie? Interesują Cię warunki pogodowe lub obrazy z kamer na drogach krajowych? Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji i funkcji są dostępne pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl.

Bezpieczniej, szybciej i wygodniej…
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników dróg, GDDKiA uruchomiła nowy serwis dedykowany podróżującym po drogach krajowych. Ma on przede wszystkim stanowić pomoc i źródło informacji dla poruszających się po drogach zarządzanych przez GDDKiA.

Nowy design i nawigacja
Nowoczesny interfejs zapewni intuicyjne przeglądanie serwisu. Zastosowanie kontrastującej kolorystyki i elementów prowadzących użytkowników do poszczególnych części ułatwi obsługę nie tylko na komputerze, lecz również na urządzeniach mobilnych, takich jak telefony i tablety. To właśnie z tych urządzeń przeważnie korzystamy w podróży. Dzięki zastosowaniu powszechnej już techniki Responsive Web Design (RWD) układ serwisu będzie dostosowywał się do rozmiaru ekranu i okna przeglądarki. Ponadto układ widoczny na urządzeniach mobilnych będzie uproszczony, tak aby ułatwić nawigację wtedy, gdy jest to najbardziej istotne, np. w przerwie na trasie lub gdy szybko potrzebujemy dotrzeć do danej informacji.

Znane w nowym wydaniu
Kluczowym elementem nowego serwisu będą dobrze znane mapy, które uzupełniono o nowe funkcjonalności. Informacje widoczne na mapach dostarczane są bezpośrednio z danych Krajowego Punktu Dostępowego realizowanego w ramach międzynarodowych projektów "Budowa Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu" (KPD1) oraz "Budowa Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu 2" (KPD2). Oba projekty uzyskały dofinansowanie z funduszu CEF (Connecting Europe Facility) w ramach europejskich projektów CROCODILE 1 i CROCODILE 2. Usługa KPD to jednolity w skali kraju punkt dostępowy do danych użytecznych przy tworzeniu serwisów informacji dla podróżnych.

Nowe narzędzia w rękach kierowcy
Zauważyłeś uszkodzony znak, element infrastruktury (bariery, siatki ochronnej) lub ubytek w nawierzchni? Po drodze ekspresowej lub autostradzie porusza się pieszy lub rowerzysta? Zauważyłeś śmieci lub inne przedmioty na drodze, które stanowią niebezpieczeństwo dla użytkowników? Do dyspozycji kierowców trafia nowe narzędzie, jakim jest formularz zgłoszeń drogowych. Za jego pośrednictwem można zgłosić wszelkiego rodzaju utrudnienia i zdarzenia mające wpływ na bezpieczeństwo na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Takie zgłoszenie trafi bezpośrednio do pracowników Punktu Informacji Drogowej. Po wstępnej analizie zgłoszenie będzie weryfikowane przez patrol terenowy GDDKiA. Nowy formularz pomoże kierowcom przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Nowością jest również narzędzie ułatwiające zgłaszanie roszczeń z tytułu szkód poniesionych przez użytkowników dróg zarządzanych przez GDDKiA. Powinno to uprościć procedurę składania wniosków do ubezpieczyciela i sprawi, że przygotowanie wniosku w oparciu o gotowy formularz będzie wygodniejsze dla użytkowników.

Kolejną nowością jest reaktywacja formularza dedykowanego oznakowaniu na drogach krajowych. Formularz to odpowiedź na liczne sugestie i propozycje zmian, jakie wpływają do GDDKiA od użytkowników dróg. Umożliwi on szybkie i proste przekazywanie opinii i uwag dotyczących organizacji ruchu na drogach krajowych. Wystarczy tylko wybrać konkretną drogę krajową, dokładnie określić lokalizację i przekazać uwagę dotyczącą np. uszkodzonego znaku lub konieczności uzupełnienia oznakowania. Wszystkie zgłoszenia będą weryfikowane przez GDDKiA i brane pod uwagę podczas monitorowania stanu organizacji ruchu.

Nowy wygląd zyska również serwis Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem
Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) stanowi zbiór projektów i działań, których efektem będzie wdrożenie usług dynamicznego zarządzania ruchem, informowania o warunkach ruchu na sieci dróg krajowych oraz wsparcie procesów utrzymania infrastruktury drogowej. W nowym serwisie zadbano również o to, aby informacje o tym istotnym projekcie zaprezentować w nowej i ciekawej formie.
To jednak nie wszystko. W nowej odsłonie zaprezentowano również stworzoną we współpracy z Mamy Projekt, NIEMAPĘ Drogi krajowe. NIEMAPA to seria nietypowych przewodników dla rodzin, które chcą wspólnie odkrywać otaczający je świat. Za pomocą kolorowych ilustracji i gotowych propozycji wycieczek przedstawiono ciekawe miejsca, trasy i kulturę regionów. Wszystkie NIEMAPY można pobrać z niemapa.pl.

To wciąż nie koniec zmian i nowości. W nowym serwisie już teraz udostępniono informację na temat zdarzeń mających bezpośredni wpływ na płynność ruchu. W sekcji Komunikaty pojawiają się aktualnie występujące i rozpoznane przez pracowników Punktów Informacji Drogowej zdarzenia, takie jak wypadki, kolizje, blokady i inne poważne incydenty na drogach krajowych. To istotne narzędzie z perspektywy kierowcy.
Nowy serwis będzie działał niezależnie od głównego serwisu internetowego GDDKiA (gddkia.gov.pl), który pozostanie podstawowym źródłem informacji o zadaniach realizowanych przez tę instytucję.

Źródło: GDDKiA

O drogach publicznych czytaj także:
- Ponad 2,3 mld zł na polskie drogi z kasy Unii Europejskiej
- 100 i więcej obwodnic
- Inteligentny system teleinformatyczny ITS na Autostradzie A4 i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8

Ostatnio zmieniany w środa, 26 maj 2021 12:38
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe