Zaloguj się

Prawo jazdy na motocykl - wszystko, co musisz wiedzieć!

Jesteś fanem motocykli i marzysz, by je prowadzić? Zrób stosowne prawo jazdy i realizuj swoją pasję! Prawo o ruchu drogowym przedstawia konkretny podział prawa jazdy na motocykl w zależności od danej kategorii.

Zdobądź uprawnienia i realizuj swoje pasje
Prawo jazdy na motor dzieli się na cztery kategorie. Warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć, która dotyczy nas.

  • kategoria AM – obejmuje motorower i lekki czterokołowiec
  • kategoria A1 – obejmuje motocykle o pojemności silnika do 125 cm3 i maksymalnej mocy 11 kW, jeżeli ich stosunek mocy do masy nie przekracza 0,1 kW/kg. Obejmuje też motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW i pojazdy właściwe dla kategorii AM. Warto zaznaczyć, że uprawnienia kategorii A1 automatycznie zdobywają posiadacze prawa jazdy kategorii B z co najmniej trzyletnim stażem.
  • kategoria A2 – obejmuje motocykle o mocy do 35 kW, jeżeli stosunek ich mocy do masy nie jest większy niż 0,2 kW/kg. Obejmuje również motocykle trójkołowe o mocy do 15 kW i pojazdy określone dla kat. AM.
  • kategoria A – obejmuje motocykle i pojazdy określone dla kat. AM.

Ile trzeba mieć lat, by móc zrobić prawo jazdy na motocykl?
O prawo jazdy kategorii AM mogą się starać osoby, które ukończyły 14 lat, a o prawo jazdy kategorii A1 – te powyżej 16 roku życia. W przypadku kategorii A2 – próg wiekowy wynosi 18 lat. Najwyższa z kategorii prawa jazdy na motocykl, A – dopuszcza możliwość zdobycia uprawnień po ukończeniu 24 lat. Jest jednak taryfa ulgowa. Można zawalczyć o te uprawnienia mając 20 lat, jeśli od co najmniej 2 lat mamy prawo jazdy kategorii A2.

Dopełnij formalności i zrób prawo jazdy
Musisz pamiętać, by jeszcze przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy założyć Profil Kandydata na Kierowcę. To swego rodzaju wniosek o wydanie prawa jazdy. Trzeba go wydrukować i wypełnić oraz dołączyć do niego fotografię (35 mm / 45 mm) i zaświadczenie o wizycie u lekarza orzecznika. Ten sprawdza m.in. wzrok i słuch kandydata na kierowcę motocykla. Dopiero później wymagane dokumenty składa się we właściwym wydziale komunikacji i można zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii A.

Przed Tobą 50 godzin kursu
Zanim przystąpisz do egzaminu, musisz odbyć kurs na prawo jazdy kategorii A, który trwa 50 godzin. 30 godzin stanowią wykłady z teorii, a 20 godzin jest poświęcone na zdobywanie wiedzy w praktyce. Dopiero po zakończeniu kursu ośrodki, które kształcą kierowców, przeprowadzają własne wewnętrzne egzaminy teoretyczne i praktycznie. Następnie kursant zapisuje się na egzamin państwowy. Jego część teoretyczna trwa dwadzieścia pięć minut, a praktyczna pięć minut dłużej. Warto podkreślić, że terminy oczekiwania na egzamin są różne w zależności od stopnia oblegania poszczególnych ORD-ów, które je przeprowadzają.

Zdałeś egzamin i co dalej?
Każdy, kto marzy o możliwości prowadzenia motocykla, zastanawia się, ile się czeka na prawo jazdy. To zależy m.in. od tego jak szybko uda się zarezerwować termin na egzamin, ale i od tego jak szybko zostanie pozytywnie zdany. Później również trzeba się liczyć z tym, że na dokument trzeba poczekać. Najpierw konieczna jest wizyta w starostwie powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania. W tamtejszym wydziale komunikacji trzeba dopełnić wymaganych formalności. Należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy oraz wnieść stosowną opłatę skarbową. To jak szybko poradzisz sobie z załatwieniem wszystkich spraw, przełoży się na czas oczekiwania na wydanie dokumentu. Przyjmuje się, że na ogół trwa to od 10 do 21 dni. To czy prawo jazdy jest już gotowe, można sprawdzić poprzez Internet lub dzwoniąc do urzędu.

Nie masz prawa jazdy, nie wsiadaj na motocykl
Niech nikogo nie kusi jazda bez prawa jazdy, bo może się to tragicznie skończyć. Brak odpowiednich kompetencji może mieć nieodwracalne konsekwencje. Warto dodać, że prowadzenie motocykla bez wymaganych uprawnień może zakończyć się karą finansową od 500 do 5000 zł i otrzymaniem zakazu prowadzenia pojazdów. Jeśli kierowca nie respektuje cofnięcia uprawnień, wówczas kary są jeszcze bardziej dotkliwe. Obejmują nie tylko zakaz prowadzenia pojazdów, ale również możliwość trafienia za kratki nawet na 5 lat.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 01 czerwiec 2021 12:23
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe