Zaloguj się

Nowy most lądowy Bałtyk - Adriatyk

Nowy most lądowy Bałtyk - Adriatyk Fot. Pixabay

Sojusz operatorów intermodalnych Loconi Intermodal oraz Baltic Rail połączył BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni i Port Koper w Słowenii.

Inicjatywa została oparta o obecnie funkcjonujące serwisy intermodalne i morskie. Od lipca br. Loconi uruchamia nowy serwis kolejowy z BCT do Wrocławia. Baltic Rail od dawna oferuje połączenie z Wrocławia do Kopru. W ten sposób zostają połączone porty na dwóch krańcach Europejskiego Korytarza Bałtyk - Adriatyk, co otwiera znacznie szybszą i efektywniejszą drogę transportową z krajów basenu Morza Śródziemnego do Skandynawii (i odwrotnie).

Obecnie wiele linii żeglugowych oferuje takie połączenia, transportując kontenery wokół kontynentu europejskiego z dwoma (lub więcej) przeładunkami w portach bazowych, co daje całkowity czas przewozu 20-30 dni. Zastosowanie szybkiego i częstego połączenia kolejowego w poprzek kontynentu oraz wykorzystanie obecnych morskich połączeń bliskiego zasięgu, obsługiwanych w BCT i Koprze, spowoduje skrócenie czasu przewozu kontenerów na tej trasie o połowę. Na przykład czas przewozu z portów Izraela i Egiptu do portów szwedzkich wyniesie ok. 14 dni, a z Turcji tylko 10 dni. Koszt przewozu z zastosowaniem mostu lądowego Koper - BCT Gdynia, nie odbiega znacząco od poziomu stawek morskich.

Tym, co odróżnia tę inicjatywę od poprzednich prób łączenia portów Adriatyku i Bałtyku, jest fakt wykorzystania obecnie istniejących połączeń i jej bezinwestycyjny charakter. Wszystkie serwisy intermodalne, jak i morskie istnieją i działają na swoich rynkach lokalnych. Inicjatywa Mostu jedynie łączy je i koordynuje w jedną kompleksową usługę.
Wspólna inicjatywa portu w Koprze, BCT, Loconi i Baltic Rail, pozwoli zwiększyć konkurencyjność na rynku międzynarodowych przewozów morskich jak i lądowych.

Źródło: BCT Gdynia

O usługach transportowych czytaj także:
- CEVA Logistics uruchamia nowe pociągi blokowe z Chin do Europy
- Kilkadziesiąt zestawów w jednej dostawie Fracht FWO dla branży energetycznej
- FM Logistic z najnowocześniejszym TMS na rynku
- Nowe pojazdy we flocie PKS Gdańsk-Oliwa SA
- PKP Cargo Connect uruchamia połączenie do Wielkiej Brytanii

Ostatnio zmieniany w piątek, 18 czerwiec 2021 09:41
Zaloguj się by skomentować