Zaloguj się

Branża logistyczna szuka pracowników

Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. W 2020 roku aż 73% internautów dokonywało zakupów online, a ich liczba wzrosła o 11 punktów procentowych w porównaniu do 2019 roku. Wraz z rozwojem tego kanału sprzedaży widać rosnące zapotrzebowanie na handlowców, spedytorów i magazynierów.

W 2020 roku Polacy dokonali zakupów online na ponad 15,3 mld EUR, co oznacza wzrost o 31,4% w stosunku do roku 2019. Według badań organizacji eCommerce Europe Polska uzyskała najlepszy wynik wzrostu w całej Europie. Prognozuje się, że wysokie tempo wzrostu e-handlu w Polsce utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych lat. Z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, że w 2026 r. wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce osiągnie poziom 162 mld zł. Oznacza to średnioroczny wzrost o 12%. Najszybciej będzie rosła sprzedaż produktów spożywczych oraz z segmentu zdrowia i urody. Wraz z coraz szybszym rozwojem e-commerce widać dynamiczny wzrost branży logistycznej. Powstają kolejne wielkopowierzchniowe hale magazynowe, a firmy kurierskie przeżywają rozkwit, rośnie więc zapotrzebowanie na pracowników, którzy obsłużą poszczególne procesy.

Potrzebni magazynierzy i operatorzy wózków widłowych
Wraz z rozwojem sektora e-commerce zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników branży logistycznej oraz usług kurierskich. Zatrudnienie można znaleźć w centrach logistycznych, biurach, magazynach, sortowniach czy jako pracownik w terenie. Obecnie najbardziej poszukiwanymi pracownikami w logistyce są magazynierzy oraz operatorzy wózków widłowych z uprawnieniami UDT. W ostatnich latach pracownicy ci byli w grupie najbardziej pożądanych, a szybki rozwój e-handlu sprawił, że niedobory kadrowe jeszcze bardziej się pogłębiły. Do prac związanych z wykorzystaniem wózka widłowego potrzebne są odpowiednie uprawnienia potwierdzone egzaminem, co również ma wpływ na aktualny deficyt kadrowy.

- Deficyt kadrowy w branży logistycznej widać szczególnie w strefach ekonomicznych oraz regionach, gdzie zlokalizowane są duże centra magazynowe i przeładunkowe. W porównaniu z rokiem 2019, czy nawet 2020 mamy coraz więcej zapytań od Klientów o dostępność operatorów wózków widłowych z uprawnieniami UDT. Odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku są operatorzy wózków widłowych ze Wschodu. Jako agencja pracy dla wielu naszych klientów rekrutujemy pracowników ze Wschodu z doświadczeniem w krajach ojczystych, a następnie przeprowadzamy ich przez proces szkolenia i uzyskania uprawnień w Polsce - mówi Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający agencji pracy OTTO Work Force Central Europe.

Źródo: Newseria

O handlu elektronicznym czytaj także:
- Gdzie i jak Polacy robią zakupy? Ranking e-commerce'ów
- Gigant e-commerce IdoSell integruje się z Frisbo
- Handel internetowy napędza popyt na powierzchnie magazynowe
- Pandemia motorem napędowym cyfrowej transformacji
- Google pomaga przy rozwoju polskiego e-commerce

Ostatnio zmieniany w wtorek, 22 czerwiec 2021 09:43
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe