Zaloguj się

Jak wybrać opony do samochodu dostawczego?

Każdy właściciel samochodu o większym gabarycie zastanawia się, w jaki najlepszy sposób dobrać opony. Z reguły nie są one tanie, nawet kilka razy droższe niż ogumienie do samochodu osobowego. Jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę? W jaki sposób wyjść na tym najlepiej?

Kiedy powinna zapaść decyzja o zmianie opon

Na samym początku może być odczuwalny zmniejszony komfort jazdy kierowcy, po zweryfikowaniu stanu technicznego opony najprawdopodobniej zauważymy koniec bieżnika, gdzie w zestawach minimum dwadzieścia cztery taka sytuacja może wystąpić po około pięciu czy sześciu latach. W prawie przewozowym widnieje adnotacja, gdzie bieżnik w oponie nie może myć mniejszy niż 1,6 mm. Przy zakupie nowego pojazdu z salonu jesteśmy bezpieczni i mamy pewność, że w naszym zestawie są tylko nowe opony, natomiast jeśli jest to auto z rynku wtórnego, to nie mamy pewności czy sprzedający mówi prawdę, że jego opony są praktycznie jak nowe. Bieżnik to nie wszystko, ale również ważny jest rok produkcji ogumienia. Najlepszym wyborem w każdym przypadku kiedy chcemy wymienić opony ciężarowe, jest zakup od renomowanego sprzedawcy.

Wymogi dotyczące opon ciężarowych

Zanim zdecydujemy się na zakup opon, warto sprawdzić najważniejsze parametry oraz wymogi nałożone przez Unię na ogumienie, aby kierowca był bezpieczny, a także towar przewożony przez naszą plandekę. Należy pamiętać o wzmocnieniu naszej opony, oraz maksymalnym ciężarze dopuszczalnym, następną wręcz konieczną rzeczą jest oznaczenie typu C na produktach producenta, literka C oznacza wzmocnione krawędzie boczne.

Praktyczne rozwiązanie

Dlaczego opony są takie ważne? Istnieją właściciele pojazdów, którzy wypuszczają swoich kierowców na trasy europejskie bez większej eksploatacji opony, to znaczy, że są kierowcy jeżdżący po Europie na dziesięcioletnich oponach, a nawet i starszych. Pomijając temat, że jest to bardzo nieodpowiedzialne, co więcej się za tym kryje, na przykład problemy na trasie, istnieją przypadki kiedy kierowca zatrzymuje się na trasie i widzi dwie opony w stanie krytycznym, a ma na sobie ładunek, który musi dostarczyć na za cztery godziny. Problem pojawia się z czasem, kiedy spóźniamy się na rozładunek kilka godzin, a towar jedzie do wielkiego koncernu, takiego jak Mercedes czy BMW, każda godzina spóźnienia generuje ogromne straty dla firmy zamawiającej towar, po czym taki koncern ma prawo nas obciążyć dodatkowymi kosztami. Kolejną sprawą jest oszczędność - w przypadku nalewek, czyli formie zalania gumą starej opony, jest to bardzo oszczędne rozwiązanie, ale niezwykle niebezpieczne, gdyż na takim specyficznym rozwiązaniu nasze auto nie ma przyczepności do drogi, co może skończyć się tragicznie, w najlepszym wypadku uszkodzeniem towaru lub spóźnieniem.

Jak odpowiednio dobrać opony ciężarowe?

Po podjęciu decyzji o przeznaczeniu opon trzeba sprawdzić najważniejsze czynniki, takie jak dobranie ogumienia do pojazdu w zależności czy to solówka, sprintera albo zestaw. Kolejnym aspektem jest dobranie odpowiedniego rozmiaru opony, mowa o szerokości, rozstawie, czy wysokości. Ostatnim podstawowym parametrem jest dopasowanie indeksu prędkości i nośności opon. Kiedy już wszystkie powyższe parametry zostały spełnione, musimy zastanowić się nad kolejną ważną rzeczą, czyli przeznaczeniu. Wyróżniamy kilka typów przeznaczenia - oś prowadzącą, napędową, wleczoną i uniwersalną. Prowadząca charakteryzuje się zmienną geometrią i dużym naciskami - oznaczenie S lub F. Oś napędowa jak sama nazwa wskazuje, że opony znajdują się z przodu i są pozbawione podłużnych rowków. Oś wleczona, rodzaj ogumienia do naczep, zawsze oznaczony literką D. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są opony uniwersalne na wszystkie osie oznaczone literką Z.

 

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 25 czerwiec 2021 19:48
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe