Zaloguj się

Paleciak używany czy nowy? - sprawdź co wybrać!

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka
Paleciak używany czy nowy? - sprawdź co wybrać! Paleciak używany czy nowy? - sprawdź co wybrać!

Paleciaki - czyli inaczej wózki paletowe to bardzo przydatne urządzenia jeśli chodzi o transport i składowanie poziome ładunków. Ich udźwig oraz niewielkie, kompaktowe rozmiary umożliwiają im sprawne i szybkie wykonywanie operacji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się nieco bliżej temu, czy bardziej opłaca się wybierać paleciaki używane, czy nowe pojazdy oraz jakie argumenty przemawiają za jedną i drugą opcją.

Dlaczego paleciaki?

Każdy rodzaj i etap zadań czy to w magazynie, czy na hali produkcyjnej, powinien mieć zapewnione odpowiednie środki do ich prawidłowego wykonania. To od wybranych systemów zarządzania oraz urządzeń w dużej mierze zależy to, jak będzie przebiegał cały proces pracy. Czy będzie ona wydajna? Jak wiele strat będzie generować? Z jaką szybkością będzie odbywał się ruch wewnętrzny w firmie czy w jakim tempie będzie przebiegało kompletowanie ładunków w magazynie?

Te pytania należy sobie zadbać w trosce o prawidłowy przepływ towarów w firmie. W dużych magazynach do transportu wewnętrznego wykorzystuje się wózki widłowe, jednak paleciaki wciąż jeszcze mają wielu zwolenników, którzy często (słusznie) przedkładają ich umiejętności w konkretnych sytuacjach nad możliwości wózków widłowych.

Dlaczego zatem warto wybrać wózki paletowe? Przede wszystkim - paleciaki to nie tylko urządzenia ręczne, ale także elektryczne wózki paletowe, które dzięki wyposażeniu w napęd mają zarówno większy udźwig, większą wysokość unoszenia, jak i nie wymagają użycia siły fizycznej.

Z kolei atutem wszystkich paleciaków jest niewielka waga oraz zwarta, stabilna konstrukcja. Wózek paletowy nie potrzebuje wiele miejsca do poruszania się, a oryginalna szerokość urządzenia często jest znacznie mniejsza niż np. szerokość palety z towarem. Dzięki temu urządzenia tego typu z łatwością radzą sobie w wąskich korytarzach, czy pomiędzy regałami magazynowymi, a nawet na przyczepach ciężarówek skąd mogą bezpośrednio pobierać i rozładowywać towary.

Paleciak ręczny

Istotną przewagą, jaką paleciaki posiadają także nad wózkami widłowymi, są ponadto niskie koszty zakupu oraz niewielkie koszty utrzymania. Z racji znacznie prostszej konstrukcji, paleciaki pozbawione są skomplikowanych technologii i nie wymagają też tak częstych kontroli. Napęd elektryczny zastosowany w paleciakach z napędem generuje koszty związane z ładowaniem urządzenia, jednak są one i tak sporo niższe niż w przypadku wydatków na wózki widłowe elektryczne.

Jeśli także zależy Ci na tym, by w Twojej firmie zacząć wykorzystywać te niewielkie, ale poręczne urządzenia, pozostaje Ci tylko wybrać, czy będą to paleciaki używane, czy nowe.

Nowe wózki paletowe - za ile? Dla kogo?

Jak wspomnieliśmy, paleciaki występują w dwu wersjach:
- z napędem
- oraz bez napędu.

Paleciaki z napędem dzielą się dodatkowo na:
- prowadzone,
- z rozkładaną platformą dla operatora,
- z miejscem/ z fotelem dla operatora,
- a także paleciaki z masztem - najbardziej wydajne spośród wszystkich.

Wysokość podnoszenia w wózkach z napędem jest znacznie większa - nawet do 1,5 - 2 metrów, gdyż do jej uzyskania nie jest konieczna siła ludzkich rąk, a zapewnia ją wydajna ładowana bateria. Dzięki temu paleciaki z masztem (czyli te najbardziej wydajne) wykorzystywane są również często w magazynach średniego składowania, gdzie radzą sobie nie tylko z transportem poziomym, ale i pionowym. Z uwagi na wysokość unoszenia oraz udźwig, wózki z napędem wymagają zdobycia przez operatorów uprawnień, tak aby zapewnić bezpieczeństwo ich obsługi

Cena paleciaków elektrycznych to wydatek od 20 000 zł, co i tak stanowi niewielki koszt w porównaniu np. z elektrycznymi wózkami widłowymi (od 75 000 zł) czy spalinowymi widlakami (od 65 000 zł).

Paleciak z masztem - najdroższy wśród wózków paletowych

Z kolei paleciaki ręczne charakteryzują co prawda mniejsze możliwości, jednak w tym miejscu warto wspomnieć o ich cenie. Koszt zakupu to 1 000 - 2 000 zł netto i w tej cenie można otrzymać urządzenie, które z łatwością radzi sobie z przewożeniem oraz rozstawianiem 1-2 tonowych palet. Dzięki nowoczesnym technologiem wspomagającym obsługę, operacje przy użyciu paleciaków nie wymagają już takich nakładów sił i energii jak kiedyś, a wózki tego typu mogą obsługiwać także osoby o mniejszej tężyźnie fizycznej. Czy można chcieć czegoś więcej?
Tak! Wózków paletowych używanych.

Jak przeglądać ogłoszenia wózków paletowych używanych?

W Internecie znaleźć można sporo ogłoszeń paleciaków używanych. Czy ich zakup jest korzystny? Na jakie oferty warto zwracać uwagę?

Przedsiębiorcy, szczególnie w przypadku paleciaków elektrycznych, często decydują się na wybór używanych urządzeń. Powód stanowi oczywiście cena zakupu wózków. Wybór używanego sprzętu jest znacznie tańszy, a jeśli zadba się o to, by znaleźć atrakcyjną ofertę, używany paleciak może posłużyć w firmie przez długie lata.

Na co zwracać uwagę szukając używanych paleciaków elektrycznych? Pod uwagę należy wziąć kilka aspektów:
- rok produkcji urządzenia,
- typ pojazdu,
- stan techniczny,
- wysokość podnoszenia i udźwig paleciaka.

Ponadto bardzo istotne jest miejsce zakupu, czyli konkretna firma, z której chce się kupić wózki używane. Dlaczego? Renomowane firmy oraz dealerzy marek oferują urządzenia używane z gwarancją zakupu, poświadczając tym samym ich wysoką jakość i dobry stan techniczny.

Nowe czy używane?

Używany paleciak

Decyzja dotycząca zakupu paleciaków powinna przede wszystkim opierać się na zapotrzebowaniu na tego typu sprzęt. Jeśli wózek paletowy jest tym, czego potrzebuje Twoja firma, kolejnym krokiem, jaki pozostaje jest wybór pomiędzy urządzeniem nowym a paleciakiem używanym. Warto porównać ogłoszenia, sprawdzić sprzedawców, by spośród ofert wybrać tę, która najlepiej będzie dopasowana do możliwości oraz oczekiwań.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 06 lipiec 2021 07:07
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe