Zaloguj się

NREP - skandynawski inwestor wkracza do Polski

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka
NREP - skandynawski inwestor wkracza do Polski Fot. Pixabay

NREP, wiodący inwestor na rynku nieruchomości w krajach nordyckich, chce mocno zaznaczyć swoją obecność na polskim rynku nieruchomości magazynowych oraz mieszkaniowych. W najbliższym czasie skandynawski inwestor, znany z innowacyjnego i odpowiedzialnego podejścia do realizowanych projektów, zamierza otworzyć biuro w Warszawie. NREP sfinalizował właśnie zakup portfela logistycznego o powierzchni 130 tys. m kw. oraz ponad 1 tys. nowych mieszkań w Warszawie.

- Po 15 latach obecności w branży nieruchomościowej w krajach nordyckich, podjęliśmy decyzję o wejściu na inne rynki, a Polska będzie pierwszym pozanordyckim krajem, na którym NREP zainwestuje. W naszej filozofii rynkowej kluczowa jest orientacja na klienta i zrównoważone podejście do nieruchomości, również w zakresie stosowania rozwiązań ekologicznych. Wierzymy, że te wartości będą naszą znaczącą przewagą również dla polskich partnerów i klientów - mówi Claus Mathisen, prezes zarządu i partner NREP. - Jednocześnie kluczowym elementem w naszym podejściu biznesowym jest posiadanie silnych lokalnych zespołów, które podzielają naszą filozofię i zasady etyczne. Istotnym krokiem w realizacji tej strategii będzie stworzenie warszawskiego biura NREP, które powinno powstać w ciągu najbliższych tygodni, a zatrudnienie na poziomie 8-10 osób osiągnąć do końca 2021 r. - dodaje prezes zarządu NREP.

W sektorze mieszkaniowym spółka zamierza oferować mieszkania na wynajem, koncentrując się w początkowej fazie na mniejszych, nowoczesnych lokalach zaprojektowanych z myślą o niewielkich gospodarstwach domowych, takich jak młodzi profesjonaliści, single lub pary bez dzieci. W ramach pierwszej transakcji mieszkaniowej na polskim rynku przejmie ponad 1000 mieszkań z oferty fińskiego dewelopera YIT. Z czasem nie wyklucza podjęcia się realizacji wysokiej jakości wielorodzinnych budynków mieszkalnych i ambitnych projektów deweloperskich. W centrum uwagi NREP w Polsce będzie również logistyka. Logicenters, wyspecjalizowana w segmencie magazynowym platforma, posiada 1,5 miliona m kw. w całej Skandynawii i oferuje nieruchomości logistyczne zorientowane na klienta i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

- Jesteśmy największym pannordyckim dostawcą nowoczesnych obiektów logistycznych, a polski rynek jest jednym z kluczowych w Europie - w dodatku rozwija się cztery razy szybciej od np. szwedzkiego. Polska jest czasami opisywana jako europejski tygrys gospodarczy, z niskim bezrobociem i rosnącymi płacami. Jednak jakość i podaż nieruchomości pozostaje w tyle za imponującymi wskaźnikami wzrostu. Dlatego widzimy możliwość wprowadzenia rynkowego podejścia charakterystycznego dla NREP i stworzenia wartości dla wszystkich interesariuszy - tłumaczy decyzję o wejściu na nasz rynek Claus Mathisen.

W ub.r. NREP zasłynął pozyskaniem, mimo trwającej pandemii, 2 mld euro na nowe inwestycje w ramach funduszu "Nordic Strategies Fund IV", który inwestuje w nieruchomości mieszkaniowe na wynajem, domy opieki, biura i nowoczesną logistykę w krajach skandynawskich i to właśnie ten fundusz stoi za przejęciem 100% akcji Biura Inwestycji Kapitałowych. Z kolei w marcu br. NREP pozyskał kolejne 900 mln euro dla swojego nowego, półotwartego funduszu "NREP Income+", którego celem jest długoterminowe inwestowanie w budynki mieszkalne, biura, nowoczesne obiekty logistyczne i infrastrukturę społeczną.

Jak podkreślają przedstawiciele inwestora ze Skandynawii, Polska jest bardzo dobrze oceniana pod kątem perspektyw i wyników makroekonomicznych. W Polsce znajduje się 5 spośród 20 najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Warszawa z kolei ma miejsce w pierwszej 10 największych europejskich miast. Jako przykład zmieniających się trendów dotyczących popytu na nowoczesne mieszkania i powierzchnie, inwestor podaje Helsinki, gdzie nowe jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowią aż 52% wszystkich nowych lokali. Wg danych dla Polski na koniec 2018 r., udział jednoosobowych gospodarstw w całej strukturze lokali stanowił 24,1% i tylko na Cyprze, Słowacji i w Portugalii był on niższy. Średnia unijna wynosiła 32,9%.

Wizytówką na rynku skandynawskim NREP są innowacyjne i zrównoważone rozwiązania w zakresie nieruchomości. Ambicją grupy jest, realizowanie tej misji również w Polsce. W sektorze magazynowym NREP stoi za realizacją największej elektrowni słonecznej zainstalowanej na dachu projektu w Skandynawii. Instalacja w Borås, będzie miała powierzchnię 60 tys. m kw. - równej dziewięciu boiskom piłkarskim - i moc 5 MW. Zasilanie budynków energią pochodzącą w 100% z naturalnych źródeł to kolejny cel, który postawił przed sobą nordycki inwestor.

Źródło: NREP

O rynku powierzchni magazynowych czytaj także:
- Nowe standardy w magazynach: ekonomiczne, ekologiczne i przyjazne użytkownikom
- Raport Prologis - Co rządzi podażą w nieruchomościach logistycznych?
- Panattoni realizuje duży projekt dla e-commerce w Poznaniu
- Occupier Insight - Rynek magazynowy i sytuacja gospodarcza w Polsce - podsumowanie 2020
- Panattoni największym logistycznym deweloperem w Europie
- Handel internetowy napędza popyt na powierzchnie magazynowe

Ostatnio zmieniany w wtorek, 29 czerwiec 2021 10:43
Zaloguj się by skomentować