Zaloguj się

Ecocombi we flocie Dachser

Ecocombi we flocie Dachser Fot. Dachser

Holenderski oddział Dachser w Zevenaar wprowadził pojazd LHV (ang. Longer Heavier Vehicle) do obsługi połączeń transgranicznych do Frankfurtu w Niemczech. Wydłużone zestawy, zwane również ecocombi, oferują o 30% więcej przestrzeni ładunkowej, co przyczynia się do zmniejszenia natężenia ruchu drogowego i emisji spalin.

Dachser używa pojazdów ecocombi w Holandii od 2009 r., a od teraz jeden z nich będzie również codziennie obsługiwał jedną ze stałych linii do Frankfurtu.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego nowego rozwiązania. Nieustannie pracujemy nad tym, aby nasze procesy logistyczne były bardziej zrównoważone i wydajne. Dzięki udanej współpracy z naszym partnerem, firmą Van Ooij, udało się nam to osiągnąć - powiedział Stefan Raimondo, General Manager Dachser Zevenaar Logistics Center.

Pojazd typu LHV oferuje duże korzyści w zakresie ochrony środowiska i efektywnej logistyki. Podczas jednego transportu może przewieźć do 30% więcej ładunku. Wprawdzie przekłada się to na nieco większe zużycie paliwa, ale pozwala Dachser zredukować liczbę transportów na tej trasie o 124 kursy rocznie, co odpowiada 60 750 kilometrom. To z kolei oznacza roczną oszczędność 20 tys. litrów oleju napędowego, czyli około 63 tys. kilogramów mniej gazów cieplarnianych wyemitowanych do atmosfery.

W Niemczech obowiązują inne przepisy niż w Holandii, np. dotyczące promienia skrętu, dlatego nie wszystkie pojazdy są dozwolone. Zatwierdzony przez TÜV Actros ecocombi Dachser ma 25 metrów długości i promień skrętu wynoszący zaledwie 12,5 metra. Jest wyposażony w system automatycznego sterowania obciążeniem WABCO i kamery cofania. Kierowcy obsługujący tego typu zestawy zostali odpowiednio przeszkoleni oraz zdali egzamin teoretyczny i praktyczny w holenderskim urzędzie wydającym prawa jazdy (CBR).

- Od samego początku byliśmy za szerszym międzynarodowym wdrożeniem tego rozwiązania. Oprócz znacznych oszczędności paliwa i emisji dwutlenku węgla stosowanie pojazdów LHV, zwłaszcza na trasach międzynarodowych, może pomóc w rozwiązaniu obecnego i przyszłego problemu niedoboru kierowców. To sytuacja, w której wszyscy zyskują - powiedział Aat van der Meer, Managing Director Dachser Benelux.

- Spodziewamy się dalszego wzrostu liczby zestawów ecocombi, których już jeździ całkiem sporo. Przyczyniają się do tego z pewnością rosnące ceny oleju napędowego i wspomniane już oszczędności. Dlatego obecnie pracujemy nad uruchomieniem kolejnej linii ecocombi do Niemiec - dodał Stefan Raimondo.

Koncentracja na efektywności i innowacjach
Poprawa efektywności procesów jest również częścią długoterminowej strategii ochrony klimatu, w ramach której Dachser koncentruje się na sprawnej logistyce i innowacjach technologicznych. Firma zakłada, że jest to najlepszy sposób na utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie poniżej 2 stopni Celsjusza ustalonego w ramach porozumienia paryskiego. To także szansa na osiągnięcie celów klimatycznych określonych przez Unię Europejską i wiele krajów w perspektywie średnio- i długoterminowej. W tym zakresie Dachser współpracuje z klientami i partnerami, którym również zależy na rozwoju logistyki w kierunku technologii nisko- i bezemisyjnych. Dachser prowadzi działania na rzecz ochrony klimatu w czterech kluczowych obszarach: wydajności procesów, efektywności energetycznej, badaniach i rozwoju oraz obywatelstwa korporacyjnego, które dotyczy zaangażowania na rzecz społeczeństwa.

Źródło: Dachser

O usługach transportowych czytaj także:
- SPEDCONT zwiększa moce przeładunkowe
- Nowy most lądowy Bałtyk - Adriatyk
- CEVA Logistics uruchamia nowe pociągi blokowe z Chin do Europy
- Kilkadziesiąt zestawów w jednej dostawie Fracht FWO dla branży energetycznej
- FM Logistic z najnowocześniejszym TMS na rynku

Ostatnio zmieniany w piątek, 09 lipiec 2021 11:50
Zaloguj się by skomentować