Zaloguj się

Opony do wózków widłowych - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Posiadając dużej wielkości magazyn, jesteśmy zmuszeni do zakupu wózka widłowego, przy czym trzeba pamiętać o odpowiednim ogumieniu. Na co zwrócić uwagę? Czym się sugerować?

Rodzaje opon do wózków widłowych

Zaczynając od najważniejszej kwestii, wszystkie opony do wózków widłowych można podzielić pod względem ogumienia, dzieląc je na elastyczne i superelastyczne. Opony elastyczne to najbardziej uniwersalny produkt, ponieważ spisuje się przy każdym rodzaju gruntu, a ewentualne dziury w nawierzchni nie są jej obce, sama w sobie składa się z dwóch warstw, ich zaleta to przede wszystkim niższa cena oraz skuteczność w różnych warunkach. Superelastyczne opony sprawdzają się również w każdych warunkach, ale od elastycznej różnią się tym, że posiadają o jedną więcej warstwę ogumienia, która wspomaga trakcję podczas skrętu oraz bardziej klei się podłoża. Przy długiej pracy na wózku widłowym przy oponie superelastycznej ciepło robocze jest lepiej odprowadzane, co daje nam wyżej wspomniana dodatkowa warstwa ogumienia. Kolejną sprawą w tym temacie jest dzielenie opon pod względem budowy - mowa o ogumieniu pneumatycznym. Opony diagonalne są przeznaczone do wolnej jazdy z dużymi obciążeniami na paletach. Opona składa się z dodatkowego kordu, który jest umocowany jeszcze nad bieżnikiem najczęściej pod kątem dziewięćdziesięciu stopni. Jej wadą są odkształcenia, po dłuższym czasie użytkowania mogą pojawiać się odkształcenia na oponie, ale to tylko wtedy, gdy nasze wózki widłowe są pod bardzo dużym obciążeniem. Kolejną ich wadą może być większe spalanie pojazdu, ponieważ tak zwane kordy powodują większe opory toczenia. Opony radialne, podobnie jak opony elastyczne są dość uniwersalne z tego względu, że warstwa kordu sięga pod kątem prostym aż do stopek w stosunku do linii bieżnika. Opony radialne są przystosowane do pracy w halach magazynowych, gdzie za ich pomocą zużyjemy mniej paliwa oraz sterowanie pojazdem jest szybsze i bardziej zwrotne, niż poprzedników.

Kiedy należy zastanawiać się nad zmianą opon?

Jak dobrze wiadomo wózki widłowe są objęte nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego, jak każde inne specyficzne pojazdy pracujące w transporcie. Warto więc co pewien czas zmieniać opony, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji podczas kontroli. Opony do wózków widłowych stosunkowo nie są drogie, porównując je do innych, na przykład naczepowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą opon do wózków widłowych na portalu hurtopony.pl.

 

 

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 30 lipiec 2021 07:13
Zaloguj się by skomentować