Zaloguj się

Czy warto wyposażyć flotę w pojazdy napędzane energią elektryczną? Nowy odcinek podcastu!

Firma Webfleet Solutions przeanalizowała zagregowane i zanonimizowane dane dotyczące przejazdów z 12 miesięcy dla ponad 5.000 flot w całej Europie. W analizie uwzględniono dane z około 100.000 pojazdów. Wyniki są zaskakujące: ponad 82% firm flotowych mogłoby zastąpić co najmniej jeden ze swoich pojazdów modelem elektrycznym, a ponad 60% pojazdów komercyjnych w Europie mogłoby zostać zastąpionych elektryczną alternatywą. Czy warto wyposażyć swoją flotę w pojazdy napędzane energią elektryczną? Czy pojazdy elektryczne mogą być kolejnym krokiem do lepszej optymalizacji kosztów floty? Jakie są korzyści z posiadania pojazdów zeroemisyjnych i co należy wziąć pod uwagę, aby efektywnie zarządzać flotą takich pojazdów? Na te i wiele innych pytań odpowiadają przedstawiciele firmy Webfleet Solutions Poland: Wojciech Filipiak, Senior Sales Engineer oraz Agnieszka Szwaj, Marketing Manager. Jak zwykle odcinek dostępny jest zarówno na platformie YouTube jak i w serwisach podcastowych: Google Podcasts, Apple Podcasts, Anchor, Pocket Casts itp. Serdecznie zapraszamy do odsłuchania odcinka i jego komentowania!

Według uzyskanych danych Zjednoczone Królestwo i Niderlandy to kraje o najwyższym potencjale elektryfikacji. W obu tych krajach 70% pojazdów z flot mogłoby zostać zelektryfikowanych, za nimi znajdują się Francja (67%) i Niemcy (61%). Warty odnotowania jest fakt, że kraje te odznaczają się również dużą dostępnością punktów ładowania. Większość ze 144.000 punktów ładowania, dostępnych obecnie w całej Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, znajduje się w Niderlandach (26%), Niemczech (19%), Francji (17%) i Zjednoczonym Królestwie (13%). Ponadto wiele europejskich miast uchwaliło surowe ograniczenia, mające na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W Polsce 49% pojazdów we flotach mogłoby w chwili obecnej zostać zamienionych na pojazdy elektryczne. Choć potencjał elektryfikacji jest niższy niż w innych państwach EU, to biorąc pod uwagę aktualną liczbę pojazdów z napędem elektrycznym na poziomie 27 tys. (dane na koniec czerwca 2021 r. wg Licznika Elektromobilności PSPA i PZPM), jego wykorzystanie zdecydowanie wpłynęłoby na obraz transportu w naszym kraju. Zwłaszcza, że za sprawą wejścia w życie w marcu br. unijnej dyrektywy, przewidywany jest znaczący wzrost nowych stacji ładowania aut elektrycznych. Według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych tylko w 2021 r. przybędzie ponad 2,2 tys. nowych punktów, a w 2022 r. ich liczba wzrośnie do ponad 11,2 tys.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu, w którym udział wzięli eksperci Webfleet Solutions: Wojciech Filipiak i Agnieszka Szwaj.

 

Przeczytaj także:
- Raport Webfleet Solutions o potencjale wykorzystania pojazdów elektrycznych (EV) na potrzeby flot komercyjnych
- Zarządzanie pojazdami elektrycznymi dzięki WEBFLEET

 

Ostatnio zmieniany w wtorek, 03 sierpień 2021 11:02
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe