Zaloguj się

Sieć 5G oparta na polskiej technologii zostanie uruchomiona w Krakowie

Za pionierskim wdrożeniem stoi firma IS-Wireless, która podpisała porozumienie z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom i konsorcjantem Digital Innovation Hubu hub4industry.

Miejsce wdrożenia zostało wybrane nieprzypadkowo. To przestrzeń dla przedsiębiorców, która demonstruje kluczowe obszary tzw. Fabryki Przyszłości, czyli nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Hubraum, w ramach Digital Innovation Hubu, wspiera tu polskie i europejskie startupy oraz firmy telekomunikacyjne, realizując wraz z partnerami projekty związane z automatyzacją i robotyzacją produkcji. Polska sieć 5G ma pomóc w rozwoju tych programów.

Sieć 5G powstanie w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest wdrażany w wielu miejscach na świecie. Jak zaznaczają przedstawiciele IS-Wireless, w odróżnieniu od modelu klasycznego, pozwala uczestniczyć w procesie budowy sieci znacznie większej liczbie podmiotów. Model otwarty, w którym zostanie zbudowana krakowska sieć 5G, zapewni jej również wyższy poziom cyfrowego bezpieczeństwa.

- Jeszcze tego lata rozpocznie się w Krakowie pilotaż sieci 5G zbudowanej w oparciu o naszą autorską technologię. Będzie to rozwiązanie dedykowane do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w Przemyśle 4.0 - zapowiada Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.

Sieć zbudowana w partnerstwie z Hubraum będzie składać się z części radiowej zbudowanej w architekturze Open RAN dostarczonej przez IS-Wireless oraz części szkieletowej 5G Core od T-Mobile. Korzystać z niej będą mogli wszyscy odwiedzający oraz firmy, które testują swoje rozwiązania i technologie w krakowskim showroomie hub4industry.

- Dzięki know-how dostarczanym przez ekspertów z T-Mobile mogliśmy utworzyć miejsce przyjazne startupom korzystającym z technologii 5G. Fabryka Przyszłości pozwala nie tylko na prowadzenie testów oraz pracę przy technologiach Edge Computing czy Campus Network, ale również zwiększanie świadomości nt. Przemysłu 4.0 - mówi Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny Hubraum.

O technologii 5G czytaj także:
- Polska firma stworzyła system smart city
- 5G - ewolucja czy rewolucja?
- Technologia 5G - jakie korzyści przyniesie dla branży logistycznej?
- 5G "Made in Poland"

Zaloguj się by skomentować