Zaloguj się

Prace budowlane przy terminalu intermodalnym Clip na półmetku

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka
Prace budowlane przy terminalu intermodalnym Clip na półmetku Fot. NDI

Choć umowa na drugi etap budowy terminala Clip w Swarzędzu została podpisana niedawno, roboty już są na półmetku! Inwestycja pozwoli na zwiększenie możliwości przeładunkowych terminala. Na ośmiu torach będzie można obsłużyć nawet 20 pociągów na dobę.

Zwiększy się plac składowy
- Rozbudowujemy terminal w postaci płyty odkładczej i dobudowujemy tory kolejowe z materiałów staroużytecznych. W zakresie robót jest budowa 28620 tysięcy m kw. płyty żelbetowej oraz dobudowa około siedmiu kilometrów torów kolejowych. Dodatkowo rozbudowujemy sieć wodno-kanalizacyjną, elektroenergetyczną, a także sieć trakcyjną - wylicza Joanna Żygowska, koordynator projektów z grupy NDI. - Jesteśmy już za półmetkiem prac budowlanych, chociaż umowę na realizację tej inwestycji podpisaliśmy 2,5 miesiąca temu. Dla tak sprawnego przebiegu prac istotne znaczenie ma dobra logistyka oraz potencjał naszej firmy NDI Energy, z której korzystaliśmy przy kontraktacji i doborze podwykonawców do realizacji tego zadania.
Generalny wykonawca musi połączyć istniejący układ dróg, torów i terminali z nowo powstającym etapem inwestycji. W zakresie prac jest także usunięcie kolizji instalacyjnych i terenowych oraz budowa elementów infrastruktury towarzyszącej.

Międzynarodowe znaczenie terminala
Co ważne Terminal Clip w Swarzędzu ma szansę stać się hubem intermodalnym o międzynarodowym znaczeniu. Jest usytuowany na skrzyżowaniu dwóch paneuropejskich korytarzy transportowych: korytarza Bałtyk - Adriatyk i korytarza Morze Północne - Bałtyk. Leży też wzdłuż trasy europejskiej magistrali, linii kolejowej E-20, łączącej Moskwę z Rotterdamem, stanowiącej istotną część tak zwanego "Nowego Jedwabnego Szlaku", czyli szlaku handlowego pomiędzy Chinami a Europą. Rozbudowa terminala jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rosnącego rynku transportu intermodalnego oraz próbą sprostania oczekiwaniom klientów, którzy poszukują nowoczesnych rozwiązań w tej branży.

- Inwestycja, której łączny koszt to ponad 202 miliony złotych, pozwoli na zwiększenie możliwości przeładunkowych terminala z obecnych 136 tysięcy TEU (Twenty-Foot Equivalent Unit) do prawie 550 tysięcy TEU w skali roku - mówi Tomasz Lange kierownik zarządzający Terminalem Intermodalnym CLIP. - Na ośmiu torach przeładunkowych, z których każdy ma mieć długość 750 metrów, będziemy mogli obsługiwać do 20 pociągów na dobę.

Rozbudowa ma umożliwić wjazd, przejazd wzdłuż terminala kilkukilometrowym odcinkiem zelektryfikowanych torów i wyjazd z terminala pod siecią trakcyjną.

- Dzięki temu pociągi intermodalne nie muszą zmieniać lokomotywy szlakowej elektrycznej na lokomotywę manewrową spalinową. Mogą przejechać wzdłuż terminala i wjechać na ogólnodostępną sieć Polskich Linii Kolejowych cały czas pod siecią trakcyjną. To w znakomity sposób usprawnia proces przewozowy - tłumaczy Daniel Ryczek, dyrektor handlowy CLIP Intermodal.

Z kolei nowy plac przeładunkowy, którego wielkość będzie przypominać cztery boiska piłkarskie, pozwoli na zwiększenie pojemności terminala z obecnych 4,5 TEU do 10 tysięcy TEU. Inwestorem jest Centrum Logistyczno-Inwestycyjne Poznań II. Inwestycja ma być gotowa do końca tego roku. Rozbudowa jest współfinansowana przez Unię Europejską, ze środków funduszu spójności, z programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" na lata 2014-2020. Łączny koszt to ponad 202 miliony złotych. Wartość kontraktu z NDI to prawie 30,5 miliona złotych netto.

 

Źródło: NDI SA

 

O innych inwestycjach infrastrukturalnych czytaj także:
- LCube rusza z nowym projektem - Logistic Park Wrocław
- Powstaje kolejny gigant - Panattoni Park Błonie III
- European Logistics Investment rozpoczyna budowę centrum logistycznego na Śląsku
- Panattoni realizuje duży projekt dla e-commerce w Poznaniu

Ostatnio zmieniany w wtorek, 10 sierpień 2021 12:41
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe