Zaloguj się

Pół wieku nadwozi wymiennych

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka
Pół wieku nadwozi wymiennych Fot. Dachser

Kontenery typu swap body, wykorzystywane w transporcie ładunków drobnicowych, obchodzą w tym roku 50. urodziny. Koncepcję nadwozia wymiennego, inspirowanego kontenerami morskimi, opracował pod koniec lat sześćdziesiątych Thomas Simon. Pomimo trudnego początku nadwozia wymienne stały się przełomową innowacją w transporcie drogowym, która zrewolucjonizowała branżę logistyczną.

Zunifikowane oraz unormowane wymiary będące znakiem rozpoznawczym kontenerów morskich poprawiły elastyczność i efektywność ich obsługi. To właśnie Thomas Simon, zięć Thomasa Dachsera, a później członek zarządu firmy Dachser, odpowiedzialny głównie za rozwój technologii i biznesu międzynarodowego - wpadł na pomysł przeniesienia tego modelu z transportu morskiego na europejski transport drogowy. Sporządził on plany znormalizowanego kontenera transportowego, który można odłączyć od podwozia i "wymieniać" między pojazdami, a następnie opracował go wspólnie z firmą Kögel Trailer. Ze stałymi wymiarami i rozkładanymi nogami podporowymi jako wyróżnikami, w 1971 roku "narodziło się" nadwozie wymienne.

W ciągu zaledwie trzech lat Dachser wprowadził nowy kontener transportowy w całej swojej flocie. W 1972 r. było to zaledwie 350 nadwozi wymiennych, a w 2020 r. blisko 8 000. Pomysł Thomasa Simona zrewolucjonizował świat logistyki. A historia jego innowacyjności i pionierskiego ducha trwa nadal. Pomimo że nadwozie wymienne wciąż pozostaje wzorem w zakresie efektywnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej, Dachser planuje kolejną rewolucyjną zmianę - przejście na naczepy typu mega, które oferują większą ładowność.

- Chcemy być pierwszym dużym dostawcą ładunków drobnicowych w Europie, który zamiast standardowych naczep będzie używał naczep typu mega - zapowiedział Alexander Tonn, COO Road Logistics w Dachser.

Pionier i lider innowacji
50 lat temu Dachser był pionierem we wprowadzaniu nadwozi wymiennych. Dziś nie można sobie wyobrazić branży logistycznej bez kontenerów typu swap body.

- Najlepsze innowacje to te, które wzbudzają zainteresowanie całej branży - i to jest właśnie istota sukcesu. Nowe rozwiązania pomagają poprawić jakość procesów, obniżyć koszty oraz sprostać nowym potrzebom rynku i klientów. Jednocześnie niosą ze sobą nowe wyzwania i możliwości biznesowe. Wynalezienie i wdrożenie nadwozia wymiennego jest tego najlepszym przykładem - przyznał dr Andreas Froschmayer, Corporate Director Corporate Strategy & Public Relations w Dachser.

Kontener typu swap body odegrał też kluczową rolę w transformacji Dachser ze zwykłego spedytora w międzynarodowego dostawcę usług logistycznych. Wymagało to od firmy ponownego przeanalizowania procesów, kultury korporacyjnej i modelu biznesowego. Nie chodziło już tylko o sam transport towarów, a działalność spedycyjną. Dzięki wszystkim swoim korzyściom nadwozia wymienne ostatecznie uczyniły firmę Dachser jednym z liderów w dziedzinie logistyki.

Źródło: Dachser

O innowacjach w logistyce czytaj także:
- Projekt STILL w Danfoss z nagrodą IFOY 2021!
- Amazon ogłasza otwarcie Europejskiego Laboratorium Innowacji
- EiT Urban Mobility jako wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań logistyki miejskiej
- Polski oddział ID Logistics zwycięzcą "King of Innovation"
- Innowacyjne rozwiązania w logistyce magazynowej

Ostatnio zmieniany w piątek, 13 sierpień 2021 10:09
Zaloguj się by skomentować