Zaloguj się

Paleciak elektryczny - najbardziej popularne rodzaje

Paleciak elektryczny - najbardziej popularne rodzaje Paleciak elektryczny - najbardziej popularne rodzaje

Wózki paletowe elektryczne to stosunkowo niewielkie, a jednocześnie bardzo poręczne urządzenia, które na co dzień wykorzystywane są do obsługi towarów i palet głównie w sklepach, marketach czy hipermarketach. Ale nie wszystkie paleciaki są takie same, o czym więcej dowiecie się w dalszej części naszego artykułu.

Dlaczego paleciaki?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do przewożenia ładunków:
- od prostych niewielkich wózków transportowych,
- poprzez paleciaki ręczne i elektryczne,
- po wózki widłowe elektryczne i spalinowe,
- czy nawet wózki widłowe wysokiego składowania.

Wszystkie mają jeden wspólny cel, jakim jest obsługa ładunków oraz palet i ich składowanie wewnątrz magazynów czy wspomnianych już sklepów wielkopowierzchniowych. Skąd zatem pomysł, aby wykorzystywać w tym celu akurat paleciaki elektryczne? To proste:
- w przeciwieństwie do wózków transportowych czy paletowych ręcznych - posiadają one napęd, dzięki czemu użycie siły fizycznej nie jest konieczne do wprawienia ich w ruch czy unoszenia ciężkich ładunków,
- natomiast w porównaniu do wózków widłowych czołowych lub wózków wysokiego podnoszenia - paleciaki elektryczne posiadają znacznie mniejsze i bardziej kompaktowe konstrukcje, które umożliwiają im poruszanie się w niewielkich, wąskich przestrzeniach. Nawet takich, gdzie jednocześnie na drodze transportowej odbywa się ruch pieszy.
Wszystkie te aspekty sprawiają, że wózki paletowe elektryczne są często i powszechnie wybierane.

Paleciaki elektryczne - rodzaje

Nie wszystkie paleciaki elektryczne są takie same. Urządzenia te łączy z pewnością: napęd, niewielka cena, kompaktowy rozmiar i łatwa obsługa, jednak różnią parametry, jakie mogą osiągać. W kategorii wózków paletowych elektrycznych wyróżnia się:
- urządzenia prowadzone,
- wózki z podestem dla operatora,
- paleciaki z masztem.
Poniżej scharakteryzujemy każdy z rodzajów popularnych paleciaków.

Wózki paletowe elektryczne ręcznie prowadzone

Wózki paletowe elektryczne ręcznie prowadzone

Wózki tego typu należą do najmniejszych i tym samym stosunkowo najmniej wydajnych spośród napędzanych paleciaków. Cechuje je niewielki maksymalny udźwig (przeciętnie od 1000 do 2000 kg) i wysokość unoszenia do około 1 metra.
Paleciak elektryczny prowadzony jest typem urządzenia, które najbardziej przypomina swoją budową paleciaki ręczne bez napędu - ponieważ w obydwu przypadkach urządzenia prowadzone są za pomocą dyszla.

Wózki elektryczne z podestem

Wózki elektryczne z podestem

Paleciaki z podestem posiadają parametry stosunkowo dość podobne do wózków prowadzonych. Z jedną istotną różnicą - a jest nią prędkość jazdy.
Dzięki zamontowanemu podestowi, operator urządzenia może przemieszczać się razem z nim (nie musi prowadzić go idąc przed nim), dzięki czemu wózek może rozwijać większe (oczywiście zgodne z ograniczeniem prędkości w magazynie) szybkości.
Rozwiązanie to jest również wygodne biorąc pod uwagę komfort pracy operatora, który z jednego miejsca do drugiego przemieszcza się wygodnie stojąc na platformie.

Wózki paletowe z masztem

Jest to trzeci i najbardziej zaawansowany typ paleciaków napędzanych elektrycznie. Z uwagi na zamontowany maszt, urządzenia tego typu dysponują większą wysokością podnoszenia i mają większy udźwig (powyżej 2000 kg).

Wózki paletowe z masztem
Paleciaki z masztem unoszą ładunki na wysokość do około 3 metrów, co jest całkowicie wystarczalne w przypadku większości regałów magazynowych oraz sklepowych.
W parze ze zwiększonymi możliwościami oraz osiągami idzie także wyższa cena paleciaka elektrycznego z masztem. Za tego typu urządzenie zapłacić trzeba powyżej 20 tysięcy złotych (dla porównania koszt zakupu paleciaka elektrycznego prowadzonego to nieco powyżej 1 000 zł, ale z kolei wózek widłowy elektryczny to około 70 000 zł).

Wózek paletowy elektryczny - podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy najbardziej popularne typy wózków paletowych elektrycznych, czyli wózki prowadzone, z podestem oraz wydajne paleciaki z masztem. Każdy z rodzajów tych urządzeń posiada inne właściwości i parametry, dlatego warto jeszcze przed zakupem upewnić się, który paleciak elektryczny sprawdzi się najlepiej w firmie.

 

Ostatnio zmieniany w środa, 25 sierpień 2021 07:52
Zaloguj się by skomentować