Zaloguj się

Logistyka zwrotów poważnym wyzwaniem dla operatorów logistyki kontraktowej

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka

GXO Logistics, jeden z wiodących światowych operatorów logistyki kontraktowej, opublikował wyniki swojego najnowszego, globalnego badania dotyczącego trendów w e-commerce oraz w zwrotach. Badanie przedstawia trendy w zwyczajach zakupowych konsumentów i zachowaniach detalistów oraz zależności między rozwojem e-commerce a większą liczbą zwrotów.

Kluczowe wnioski płynące z badania:
- 72% detalistów inwestuje w procesy zarządzania zwrotami.
- Ponad jedna czwarta detalistów zainwestowała ostatnio w dodatkową powierzchnię magazynową.
- 57% konsumentów twierdzi, że posiadanie zrównoważonego programu zwrotów jest ważnym czynnikiem podejmowania decyzji przy dokonywaniu zakupów online.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy:
- 36% detalistów stwierdziło wzrost liczby zwrotów online.
- 37% detalistów przyznało, że zwroty zwiększyły ich koszty operacyjne.
- 42% konsumentów potwierdziło, że zwróciło przynajmniej jedną sztukę odzieży zakupionej online.

Richard Cawston, prezes GXO w Europie, powiedział: - Obserwujemy dynamiczny rozwój outsourcingu wśród detalistów. Pragną oni pozbyć się ryzyka związanego z ich łańcuchami dostaw. Poszukują takiego partnera logistycznego, który dzięki zaawansowanej technologii i skali działania, będzie wspierał rozwój ich biznesów e-commerce. Szczególnie wobec coraz większego zapotrzebowania w obszarze zarządzania zwrotami, dlatego że wymagają one zastosowania specjalistycznej technologii do optymalizacji zapasów.

GXO wspiera swych klientów w dostosowaniu się do dynamicznego rozwoju e-commerce, zapewniając rozwiązania dotyczące logistyki zwrotów na wielką skalę. Aż 35% towarów kupionych online jest zwracanych. Przewiduje się, że zapotrzebowanie na usługi logistyki zwrotów wzrośnie w znaczący sposób. Krajowa Federacja Handlu Detalicznego (NRF) prognozuje, że wydatki w tym obszarze wzrosną do 604 mld dolarów do 2025 roku.
Konsekwentna automatyzacja centrów logistycznych, zastosowanie własnego oprogramowania oraz eksperckiej wiedzy w zakresie projektowania łańcuchów dostaw umożliwia specjalistom z GXO prognozowanie przyszłej wielkości zwrotów produktów i tworzenie dedykowanych rozwiązań, odpowiadających konkretnym potrzebom klientów.
Przedstawione wnioski pochodzą głównie z dwóch badań zleconych przez GXO i przeprowadzonych przez Statista. Dane dotyczące detalistów zostały zebrane od 360 respondentów reprezentujących firmy różnej wielkości w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Dane konsumenckie pochodzą od około 4.000 respondentów z różnych grup demograficznych. Wyniki zostały uzupełnione o wewnętrzne dane GXO oraz informacje kontekstowe ze źródeł zewnętrznych.

Źródło: GXO

O handlu elektronicznym czytaj także:
- Czy pakiet e-commerce będzie generatorem rozwoju polskich sklepów internetowych?
- Jak e-commerce wpływa na rynek magazynowy w regionie CEE?
- UPS wspiera przedsiębiorców spoza Unii Europejskiej
- Poczta Polska dostosowuje się do nowych przepisów w zakresie VAT-u dla e-commerce
- Gdzie i jak Polacy robią zakupy? Ranking e-commerce'ów
- Gigant e-commerce IdoSell integruje się z Frisbo
- Handel internetowy napędza popyt na powierzchnie magazynowe

Ostatnio zmieniany w czwartek, 19 sierpień 2021 07:54
Zaloguj się by skomentować