Zaloguj się

Niechlubne rekordy na polskich autostradach

Niechlubne rekordy na polskich autostradach Fot. Pixabay

W ponad 6 tys. wypadków zginęło blisko 1 tys. osób, a ponad 9 tys. zostało rannych - to bilans ostatnich 20 lat na polskich autostradach. Eksperci wskazują, że pomimo upowszechnienia się autostrad w Polsce wielu kierowców wciąż nie nauczyło się jeździć po nich prawidłowo.

Najczęstsze przyczyny wypadków są co roku te same: zbyt duża prędkość, jazda na zderzaku i zmęczenie kierowców. Analiza powstała w związku ze startem 3. edycji akcji edukacyjnej Bezpieczna Autostrada, prowadzonej przez Compensę i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego*.

W ciągu ostatnich 20 lat na autostradach w Polsce doszło do 6074 wypadków, w których zginęło 961 osób, a 9038 zostało rannych - wynika z analizy raportów publikowanych przez Komendę Główną Policji. Zdecydowanie najniebezpieczniejszy w XXI wieku był 2017 r., który zakończył się 478 zdarzeniami, 70 ofiarami i 697 rannymi.

Z kolei w zeszłym roku - w związku z ograniczonym ruchem w pandemii - liczba wypadków (291) spadła do poziomu z 2013 r., w którym długość polskich autostrad była o prawie 300 km mniejsza niż obecnie. Nie wpłynęło to jednak na bezpieczeństwo pasażerów - liczba ofiar (54) była przed rokiem niemal identyczna, co 3 lata temu, choć wówczas doszło do 143 wypadków więcej.

- Wraz z rozwojem sieci autostrad, w łącznej liczbie wypadków w Polsce coraz większy odsetek stanowią zdarzenia na "najszybszych" drogach. W 2001 r. wynosił on zaledwie 0,4% ogółu wypadków, a w ostatnich 5 latach utrzymuje się na poziomie ok. 1,5%. W przypadku ofiar wypadków odsetek wzrósł z ok. 1% na początku wieku do nawet 2,5% w ostatnich latach, a w kategorii rannych z 0,5% do 1,7%. Ze statystyk wynika także, że rokrocznie do wypadków dochodzi z tych samych przyczyn. Niektórych błędów ewidentnie trudno nam się oduczyć, co pokazuje, jak ważna jest edukacja w tym zakresie - mówi Karolina Tworzydło, dyrektor Departamentu Strategii Marketingowej i Komunikacji w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Od 2010 roku policja wyszczególnia w swoich raportach przyczyny wypadków na autostradach. Dlaczego się na nich rozbijamy? Można wymienić cztery główne powody.

1. Nie dostosowujemy prędkości do warunków na drodze
To przyczyna aż 35% wypadków w ciągu ostatnich 10 lat. Wniosek jest oczywisty: po autostradach jeździmy za szybko. Aby się o tym przekonać, wystarczy przez dłuższy czas jechać ze stałą prędkością zbliżoną do dozwolonych 140 km/h. Szybko (nomen omen) okaże się, że to znacznie wolniej od wielu innych aut…

- W tym kontekście warto też wspomnieć o warunkach atmosferycznych. W czasie deszczu, śnieżycy czy mgły nie trzeba pędzić ponad 140 km/h, żeby jechać zbyt szybko. Prędkość ma też znaczenie przy dużym natężeniu ruchu drogowego, gdy czasu na wykonywanie manewrów jest niewiele - komentuje Tomasz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi, partnera kampanii Bezpieczna Autostrada.

2. Nie zachowujemy bezpiecznej odległości od pojazdu przed nami
Z tego powodu doszło w minionej dekadzie do 20% wypadków. To tzw. jazda na zderzaku, czyli jazda w niedostatecznej odległości od auta znajdującego się z przodu. Od 1 czerwca 2021 r. kierujących pojazdami musi oddzielać wyrażony w metrach dystans co najmniej połowy liczby kilometrów na godzinę, która określa prędkość pojazdu znajdującego się z tyłu. Trudną definicję łatwo przełożyć na praktykę. Kto jedzie np. 140 km/h, musi znajdować się w odległości co najmniej 70 m od auta przed sobą.

3. Jesteśmy zmęczeni i zasypiamy za kierownicą
To w ostatnich latach przyczyna 12% wypadków na autostradach. Przyczyny zmęczenia i senności za "kółkiem" są różne - to nie zawsze efekt zbyt długiego czasu spędzonego w trasie.

- Nieprzypadkowo w tegorocznej edycji kampanii Bezpieczna Autostrada zwracamy uwagę na kwestie zdrowotne. Kierowca musi być w dobrej formie - nadmierny stres, przemęczenie czy choroby negatywnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy, m.in. obniżają koncentrację i refleks oraz wzmagają senność ­ - zauważa Karolina Tworzydło z Compensy.

4. Nieprawidłowo zmieniamy pasy ruchu
Problemy ze zmianą pasa ruchu wiążą się z 8% wypadków na autostradach. Do błędów dochodzi często podczas włączania się do ruchu - należy to robić, korzystając z pasa rozbiegowego. W tym czasie pojazdy jadące na autostradzie powinny - jeśli mogą to zrobić bezpiecznie - zjechać na lewy pas i umożliwić wjazd na autostradzie pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Ponadto warto pamiętać, aby w miarę możliwości poruszać się prawym pasem, a z lewego korzystać tylko do wyprzedzania. Do wypadku może także dojść, gdy jeden z pasów kończy się i należy zmienić go na inny - w tym przypadku warto pamiętać o zasadzie jazdy na tzw. suwak. Pas awaryjny służy natomiast tylko do awaryjnego zatrzymania (nie do postoju!).

[*] Tegoroczna edycja kampanii społecznej Bezpieczna Autostrada jest 3. organizowaną przez Compensa TU SA Vienna Insurance Group przy współudziale CBRD. Podstawowym celem kampanii Bezpieczna Autostrada jest rozpowszechnienie wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po autostradach i trasach szybkiego ruchu oraz udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. W tym roku akcja obejmuje także edukację zdrowotną. Ma ona na celu zwiększenie świadomości kierowców, jak stan zdrowia osoby prowadzącej pojazd wpływa na bezpieczeństwo jazdy.
W tej edycji kampanii zaplanowano pikniki rodzinne w Gnieźnie, Suwałkach, Koninie, Kutnie, Ostrołęce, Słupsku, Elblągu, Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim, Zgorzelcu, Wałbrzychu oraz na MOP-ach Otłoczyn Zachód i Parma. W ramach wydarzeń, oprócz organizacji szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, Compensa przekazuje władzom miast defibrylatory AED, których użycie może uratować życie w razie nagłego zatrzymania krążenia.

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

O autostradach czytaj także:
- Wystartował system e-TOLL
- Likwidacja bramek i szlabanów na państwowych autostradach?
- Inteligentny system teleinformatyczny ITS na Autostradzie A4 i Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8

Ostatnio zmieniany w wtorek, 24 sierpień 2021 17:55
Zaloguj się by skomentować