Zaloguj się

Co to jest e-TOLL? 5 pytań i odpowiedzi

Już tylko miesiąc dzieli nas od całkowitego wygaszenia systemu viaTOLL i przejścia na nowy system elektronicznego poboru opłat e-TOLL. Jest to więc dobry moment, aby odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań i rozwiać ewentualne wątpliwości związane z nowym systemem. Zapraszamy do lektury.

e-TOLL – co to takiego?

e-TOLL to nowoczesny system elektronicznego poboru opłat za przejazdy wybranymi odcinkami autostrad, dróg ekspresowych i krajowych. System e-TOLL uruchomiony został w czerwcu 2021 r. i do końca września 2021 r. działa równolegle ze starym systemem viaTOLL. Docelowo e-TOLL całkowicie zastąpi system viaTOLL, który ostatecznie przestanie działać 30 września 2021 r. W związku z tym każdy, kto korzystał dotąd z systemu viaTOLL, jest zobowiązany do przejścia na nowy system poboru opłat.

e-TOLL – jak to działa?

System e-TOLL oparty jest o nowoczesną technologię pozycjonowania satelitarnego. Każdy pojazd korzystający z systemu musi być wyposażony w certyfikowany przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) lokalizator GPS zalogowany do systemu e-TOLL. Dzięki stałemu połączeniu opłaty za przejazdy płatnymi odcinkami pobierane są całkowicie automatycznie. W przypadku autostrad wystarczy podjechać do bramki z oznaczeniem e-TOLL, która otwiera się samoczynnie, bez konieczności pobierania biletu. W przypadku płatnych odcinków dróg ekspresowych czy krajowych nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych działań, a opłaty naliczane są na podstawie lokalizacji pojazdu.

Co jest potrzebne do korzystania z systemu e-TOLL?

O to, jak wygląda korzystanie z systemu e-TOLL w praktyce, zapytaliśmy Tomasza Waligórę, prezesa firmy https://datasystem.pl/, certyfikowanego przez KAS partnera systemu e-TOLL.

- Do korzystania z systemu niezbędne jest wykupienie usługi monitoringu i lokalizacji pojazdów. Po stronie klienta leży zamontowanie w samochodzie jednego z naszych lokalizatorów. Największą popularnością cieszą się lokalizatory OBU (On-Board Unit). Ich największą zaletą jest banalnie prosty montaż i to, że można przenosić je pomiędzy pojazdami. W naszej ofercie dostępne są również urządzenia typu ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacji). Ten typ lokalizatora wymaga jednak fachowego montażu i umieszczany jest w pojeździe na stałe. Z poszczególnymi modelami naszych lokalizatorów można zapoznać się na stronie naszej firmy. Kolejnym krokiem po zamontowaniu lokalizatora jest rejestracja firmy oraz pojazdu w rządowej aplikacji e-TOLL. Do rejestracji pojazdu w systemie niezbędne jest tzw. BiznesID dołączone do pudełka z każdym naszym lokalizatorem. Umieściliśmy tam również szczegółową instrukcję, jak krok po kroku założyć konto w systemie e-TOLL. Po pomyślnej rejestracji pozostaje nam jeszcze zasilić system minimalną kwotą 120 zł i można ruszać w drogę - podsumowuje Tomasz Waligóra.

Warto dodać, że z korzystaniem z systemu związany jest również miesięczny abonament. Partnerzy systemu e-TOLL zobowiązani są do ciągłego monitorowania pozycji pojazdów i przesyłania tych danych do rządowego systemu. Wiąże się to z koniecznością stworzenia i utrzymania rozbudowanej infrastruktury, ciągłości transmisji danych, utrzymaniem kart SIM itd. Wszystkie te opłaty zawierają się w abonamencie. Aby jednak zminimalizować te koszty, Ministerstwo Finansów przygotowało dla firm korzystających z systemu e-TOLL specjalną ulgę podatkową w wysokości 500 zł rocznie na każdy pojazd, który w danym roku zapłacił za przejazd płatnym odcinkiem przez system e-TOLL. Ceny samych lokalizatorów kompatybilnych z e-TOLL można sprawdzić odwiedzając sklep GPS, będący częścią oficjalnej strony jednego z partnerów systemu.

Kto musi korzystać z systemu e-TOLL?

System e-TOLL dotyczy przede wszystkim samochodów ciężarowych oraz autobusów. Zgodnie z prawem z e-TOLL musi korzystać każdy, kto porusza się pojazdem lub zespołem pojazdów o całkowitej masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony. Wymóg ten dotyczy również autobusów, w których całkowita liczba miejsc jest większa niż 9 (niezależnie od masy pojazdu). Podobnie jak w przypadku systemu viaTOLL, z e-TOLL korzystają więc przede wszystkim kierowcy zawodowi, firmy przewozowe itp.

e-TOLL – jaki drogi i autostrady obsługuje ten system?

System e-TOLL obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych, zarządzanych przez GDDKiA. Nowy system obowiązuje na dokładnie tych samych odcinkach, na których dotąd funkcjonował system viaTOLL. Pełna lista płatnych odcinków systemu e-TOLL dostępna jest na rządowej witrynie: https://etoll.gov.pl.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 16 wrzesień 2021 07:27
Zaloguj się by skomentować