Zaloguj się

97% użytkowników samochodów elektrycznych w Polsce nie zamierza wracać do motoryzacji spalinowej

Jak wynika z największego w Polsce badania kierowców „elektryków”, przeprowadzonego przez EV Klub Polska, 97% kierowców samochodów elektrycznych w Polsce jest z nich na tyle zadowolona, że nie zamierza wracać do motoryzacji spalinowej, a 91% właścicieli „elektryków” szczerze poleciłaby samochód elektryczny swojej rodzinie. 86% respondentów uważa, że utrzymanie pojazdu zeroemisyjnego jest tańsze niż samochodu konwencjonalnego. W połączeniu z rządowym programem dopłat „Mój elektryk”, w wielu przypadkach oznacza to niższy całkowity koszt użytkowania (TCO) i w rezultacie – większą opłacalność inwestycji w dany pojazd.

- W pierwszym tak kompleksowym badaniu opinii, kierowcy samochodów elektrycznych potwierdzili, że elektromobilność stanowi dziś nie tyle alternatywę, co lepszy wybór od motoryzacji konwencjonalnej. Aż 72% obecnych użytkowników EV stwierdziło, że zdecydowanie nie zamieniłoby ich na pojazd spalinowy, kolejne 25% zadeklarowało, że raczej nie zamierza już wracać do benzyny lub Diesla. - mówi Łukasz Lewandowski, Koordynator EV Klub Polska. - Raport obala także wiele mitów na temat elektromobilności. Praktycy potwierdzają (81%), że bez problemu pokonują dystanse większe niż zasięg ich EV, mając do dyspozycji coraz większą liczbę ładowarek.

Rośnie grupa świadomych użytkowników EV, którzy podkreślają ogół pozytywnych czynników ekologicznych związanych z elektromobilnością. 15% kierowców wskazuje możliwość zasilania pojazdu zieloną energią jako najważniejszy czynnik ekologiczny. Natomiast niemal co drugi użytkownik (46%) zamieszkujący dom jednorodzinny, faktycznie wykorzystuje do ładowania swojego pojazdu energię pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych.

Z badania wynika także, że dzięki coraz większym zasięgom oraz coraz wyższym mocom ładowania, samochody elektryczne stają się coraz bardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu. Niemal co trzeci ankietowany (31 proc.) używa pojazdu elektrycznego jako jedynego w gospodarstwie domowym. 32% użytkowników regularnie korzysta ze stacji ogólnodostępnych, a 83% kierowców EV w Polsce preferuje ładowanie swoich pojazdów w domu. 50% ankietowanych uzupełnia energię w akumulatorze samochodu w nocy, 27% podczas dnia. 45% posiada wallboxa, czyli naścienną ładowarkę, a 32% zamierza nabyć takie urządzenie w przyszłości.

- Połowa ankietowanych ładuje samochody elektryczne w nocy. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim, dzięki wykorzystaniu taryfy nocnej jest to zdecydowanie najtańsza opcja – przejechanie 100 km może kosztować od 8 do 10 zł. Na dodatek odpoczywają, gdy ich auto uzupełnia energię. Jest to również korzystne dla systemu elektroenergetycznego, ponieważ wieczorem i w nocy sieć jest obciążona w znacznie mniejszym stopniu niż za dnia - mówi Łukasz Lewandowski.

Aż 57% ankietowanych nie korzysta z ogólnodostępnej infrastruktury ładowania lub skorzystało z niej zaledwie kilka razy. Co trzeci użytkownik EV (32%) nie posiada w okolicy żadnej publicznej stacji ładowania. Świadczy to o niedostatecznie rozbudowanej infrastrukturze, która wciąż stanowi jeden z głównych czynników hamujących wzrost liczby samochodów elektrycznych poruszających się po polskich drogach.

- Elektromobilność to także nowy, kreujący się rynek. Większość respondentów posiada samochód elektryczny nie dłużej niż rok (61 proc.), a 23 proc. od roku do dwóch. To konsekwencja szczególnie dynamicznego rozwoju rynku BEV w Polsce w ostatnich miesiącach. Jak wynika z „Licznika Elektromobilności” prowadzonego przez PSPA i PZPM od sierpnia 2019 do sierpnia 2021 polski park całkowicie elektrycznych samochodów osobowych powiększył się aż o 241%. W roku 2022 r. oczekujmy dalszej dynamizacji rynku BEV w Polsce - mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Badanie zostało zrealizowane w terminie 1.04-30.06.2021 r. Wzięło w nim udział ponad 600 respondentów, członków klubu EV Klub Polska.

O elektromobilności czytaj także:
- Hybrydy typu plug-in napędzają polski rynek elektromobilności
- Przy polskich drogach pojawią się znaki informujące o stacjach ładowania
- Projekt EKO-LOG na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce
- Niech moc (przyłączeniowa) będzie z Wami! Ustalono wymogi minimalne
- 61% pojazdów flot komercyjnych w Europie gotowych do elektryfikacji

Zaloguj się by skomentować