Zaloguj się

Czy paleciaki sprawdzają się w logistyce i transporcie?

  •  Artykuł sponsorowany
  • Kategoria: Logistyka

Paleciaki to niewielkie urządzenia, które wykorzystywane są do lekkich prac związanych z transportem poziomym. Jak radzą sobie w magazynach? Czy ich obecność w centrach logistycznych i przeładunkowych może się przydać? Czy w Polsce warto jeszcze stawiać na paleciaki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Z czego słyną wózki paletowe?
Zgrabne konstrukcyjnie paleciaki należą do jednych z najmniejszych wózków magazynowych, jakie można spotkać. Jednocześnie ich możliwości wcale nie są aż tak małe. Przeciętne wózki paletowe ręczne zdolne są do transportowania ładunków o wadze maksymalnej do około 2 ton, natomiast ich elektryczne odpowiedniki - aż do 2,5 - 3 ton. Oczywiście, wszystko zależy od konkretnego modelu urządzenia, jakie się wybierze.

Tym, co jeszcze składa się niewątpliwie na wyjątkowość wózków paletowych, jest ich łatwa obsługa:
- paleciaki ręczne operowane są za pomocą dyszla, który zarówno unosi, jak i opuszcza ładunek, a opuszczony umożliwia wprawienie pojazdu w ruch,
- paleciaki elektryczne posiadają z kolei przyciski sterujące umieszczone na rączce dyszla, z uwagi na zamontowany w nich napęd elektryczny, który umożliwia nie tylko podnoszenie ładunków na większe wysokości, ale także samodzielną jazdę pojazdu (tzn. bez konieczności użycia siły do wprawienia go w ruch).

Z czego słyną paleciaki?


Wózek paletowy w codziennej pracy
Choć popularność paleciaków jest duża z uwagi na ich niską cenę, to są jednak miejsca, gdzie lepiej sprawdza się bardziej zaawansowany sprzęt:
- Obsługa magazynów wysokiego składowania byłaby niemożliwa jedynie przy wykorzystaniu wózków paletowych, konieczne są raczej wózki wysokiego składowania czy wózki widłowe elektryczne.
- Trudno też wyobrazić sobie transportowanie materiałów budowlanych po grząskim terenie przy użyciu paleciaków. Do tego typu zadań nadają się bardziej zaawansowane wózki widłowe terenowe.

Czy to oznacza, że w branży transportowej nie ma miejsca dla paleciaków? Nic bardziej mylnego! Urządzenia te są niezwykle przydatne:
- przy codziennej obsłudze niewielkich zamówień,
- segregacji i kompletacji ładunków z niskich partii magazynów,
- rozładunku zamówień bezpośrednio z ciężarówek,
- czy obsłudze międzystanowiskowej na halach produkcyjnych.

Pomaga im w tym niewielka konstrukcja, dzięki której mogą dotrzeć praktycznie w każde miejsce magazynu, hali czy sklepu. Ponadto, to, co wydawałoby się minusem paleciaków ręcznych (czyli brak napędu) tak naprawdę stanowi ich atut, gdyż właśnie z uwagi na to, nie jest konieczne posiadanie uprawnień na wózki widłowe do ich obsługi.

Wózek paletowy w codziennej pracy
Ile kosztują paleciaki?
Kolejną zaletą paletowych wózków jest ich niska cena. Paleciaki ręczne można kupić już za około 1.000 zł. Nieco większy wydatek to wózki paletowe elektryczne (głównie z uwagi na zamontowany w nich napęd, co wiąże się z bardziej zaawansowanym systemem) - na ich kupno trzeba przeznaczyć kwotę od 20.000 zł wzwyż. Warto zaznaczyć, iż istnieje także możliwość zakupu używanych paleciaków elektrycznych, wtedy koszt zakupu takiego wózka to, w zależności od stanu technicznego, roku produkcji i modelu, od 30-50% mniej niż wynosiła jego cena pierwotna.

Czy wózki paletowe można wynająć?

Jeszcze innym rozwiązaniem dla firm, które chciałyby skorzystać z pomocy paleciaków jest ich wynajem. Większość wypożyczalni wózków widłowych ma w swojej ofercie także elektryczne wózki paletowe. Wystarczy wybrać konkretny model, określić okres najmu i podpisać umowę. Oczywiście, tego typu sprzęt wymaga zwrotu w dobrym stanie, a kwestia ewentualnych napraw w okresie wynajmu powinna być określona w umowie.

Podsumowanie

Wózki paletowe - podsumowanie
Zastosowanie popularnych paleciaków w firmie pomaga znacząco ułatwić część lżejszych prac magazynowych czy transportowanie ładunków pomiędzy poszczególnymi stanowiskami na halach produkcyjnych. Niewielki koszt zakupu i łatwa obsługa, a także duża dostępność na rynku sprawiają, że wózki paletowe jeszcze długo będą wybierane przez przedsiębiorców.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 05 październik 2021 09:16
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe