Zaloguj się

Standardy GS1 wspierają inteligentne porty - raport

  •  Materiały Partnera - GS1 Polska
  • Kategoria: Wieści z GS1
Standardy GS1 wspierają inteligentne porty - raport Fot. Pixabay

Złożoność środowiska portowego i wielość wymienianych informacji oraz dokumentów jest szczególnym wyzwaniem w digitalizacji tego sektora. Z pomocą przychodzą globalne standardy GS1, które usprawniają i podnoszą efektywność realizowanych procesów.

Raport Digitalizacja łańcuchów dostaw w środowisku portowym. Wyzwania i możliwości jest podsumowaniem dotychczasowych prac badawczo-rozwojowych, poświęconych możliwościom wykorzystania standardów GS1 w środowisku portowym, realizowanych przez GS1 Polska we współpracy z Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutem Logistyki i Magazynowania (ILiM) w latach 2018-2020.

Hamburg i Rotterdam są smart
W raporcie opisane zostały zarówno wyniki prac koncepcyjnych, jak i wdrożeń pilotażowych, które są odpowiedzią na wyzwania, przed jakimi staje środowisko portowe. Obejmują one zarówno realizowane projekty międzynarodowe, jak i podjęte działania optymalizacyjne, potwierdzające korzyści związane z wdrażaniem standardów GS1 w digitalizacji procesów portowych, a także intermodalnych łańcuchów dostaw.
Przykładowo, w Porcie Hamburg, dane pochodzące z systemów obserwacji oraz systemów meldunkowych interpretowane są na interaktywnej, elektronicznej mapie przez zespół dyżurujący. Wszystkie informacje są możliwe do odczytania na interaktywnym stole i ekranach.
Z kolei w Porcie Rotterdam wdrożono system Vessel Notification 2.0, za pomocą którego można przesłać wszystkie obowiązkowe powiadomienia o statkach do kapitanów portów i służb celnych. Wykorzystanie w tym systemie standardu EPCIS umożliwiło udostępnianie informacji o zdarzeniach dotyczących ruchu towarów i ładunków, ich zgrupowań, liczby czy dat.

Wypłynąć na szerokie wody dzięki digitalizacji
Raport podkreśla, że digitalizację procesów portowych wspiera wdrożenie obiegu dokumentów i danych między przewoźnikiem, operatorem intermodalnym a terminalem kontenerowym, a także obiegu awizacji miejsca kontenerowego. Wprowadzenie standardów identyfikacyjnych GS1 umożliwia szybkie uzyskanie interoperacyjności między systemami informatycznymi w całym łańcuchu dostaw.

- Zastosowanie standardów identyfikacyjnych i komunikacyjnych ma szczególne znaczenie przy wymianie danych między środowiskami portowymi różnych krajów. Podjęta inicjatywa budowy międzynarodowej platformy przetwarzającej dane w tym sektorze wskazuje, jak istotną kwestią jest łatwy i cyfrowy dostęp do wiarygodnych danych logistycznych w transporcie morskim i śródlądowym - komentuje Agata Horzela, Menedżer ds. TSL w GS1 Polska.

Prace badawcze i wdrożeniowe realizowane przez Łukasiewicz – ILiM na zlecenie GS1 Polska potwierdziły szereg korzyści, jakie niesie implementacja standardów GS1 oraz pozwoliły określić zakres dalszej digitalizacji łańcuchów dostaw w środowisku portowym.

Pełna wersja raportu jest dostępna tutaj: https://cutt.ly/sEjh7YX

 

Źródło: GS1 Polska

 

O GS1 Polska czytaj także:
- GS1 nagradza innowacyjność i inspiruje do cyfryzacji procesów
- Stokrotka wspiera Banki Żywności, wykorzystując standardy GS1
- E-awizo w logistyce Grupy Żywiec do sieci Makro Cash & Carry
- Żabka Polska rozwija symbolikę GS1 DataBar dla bezpieczeństwa swoich konsumentów
- Kody GS1 w szpitalu: porządek i więcej czasu dla pacjentów

Ostatnio zmieniany w środa, 29 wrzesień 2021 11:37
Zaloguj się by skomentować