Zaloguj się

Po Wiedniu wkrótce tylko taksówką elektryczną

Po Wiedniu wkrótce tylko taksówką elektryczną Fot. Pixabay

W celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i dalszej poprawy jakości życia w mieście, Wiedeń inwestuje w taksówki elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat łącznie osiem postojów taksówek i 56 pojazdów taxi w austriackiej stolicy zostanie wyposażonych w nową technologię ładowania opracowaną przez austriacką firmę Easelink. Do 2025 r. wszystkie taksówki w Wiedniu powinny przejść na napęd elektryczny.

W Wiedniu i Grazu ruszył pilotażowy projekt budowy infrastruktury do ładowania elektrycznych taksówek, który wyznacza kierunek zmian w mobilności. W ramach projektu osiem postojów taksówek i 56 pojazdów taxi w Wiedniu zostanie wyposażonych w technologię Matrix Charging opracowaną przez firmę Easelink. Zamiast podłączać elektryczny samochód do punktu ładowania za pomocą kabla, pojazd wyposażony w tzw. złącze na podwoziu, będzie podłączany do płyty ładującej na postoju taksówek poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Dzięki automatycznemu ładowaniu bezpośrednio na postoju taksówek kierowca nie musi wychodzić z pojazdu, ani szukać stacji ładowania.


Projekt ten jest unikalny na skalę międzynarodową i odgrywa pionierską rolę w rewolucji mobilności w dużych miastach. Mimo że, pierwsze e-taksówki zostały uruchomione w Wiedniu w 2016 r., większość floty samochodów nadal jest napędzana tradycyjnie. W austriackiej stolicy 99% taksówek to nadal samochody z silnikiem diesla lub benzyną. Najpóźniej jednak do 2025 r. w Austrii mają być rejestrowane wyłącznie taksówki z napędem zeroemisyjnym.

- Za budowę infrastruktury ładowania e-taksówek i zarządzanie nią w Wiedniu odpowiada miejskie przedsiębiorstwo energetyczne "Wien Energie". Elektryczne taksówki będą ładowane energią elektryczną wytwarzaną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii - powiedział dyrektor generalny firmy, Michael Strebl.

Peter Hanke, członek zarządu miasta ds. finansów i gospodarki, zwraca uwagę, że austriacka stolica jest liderem w dziedzinie ochrony klimatu i wyjaśnia, że Wiedeń i jego mieszkańcy skorzystają na projekcie zmiany taksówek, ponieważ zmniejszy on emisję i poziom hałasu oraz przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście.

- Dzięki zautomatyzowanemu systemowi ładowania na postoju, taksówkarze będą mogli w przyszłości łatwo doładowywać swoje pojazdy elektryczne podczas oczekiwania. Chcemy pokazać, że zrównoważona mobilność jest możliwa i chcemy zachęcić inne branże do tego samego - powiedział Walter Ruck, prezes Wiedeńskiej Izby Handlowej.

Źródło informacji: Eurocomm-PR

O elektromobilności czytaj także:
- Program "Mój Elektryk" ułatwi zakup pojazdu zeroemisyjnego
- Czy to koniec motoryzacji, jaką znamy?
- Pakiet "Fit for 55" na rzecz rozwoju elektromobilności
- Politechnika Warszawska i PSPA zacieśniają współpracę w obszarze elektromobilności
- Przybywa stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ale... zbyt wolno
- Przy polskich drogach pojawią się znaki informujące o stacjach ładowania

Ostatnio zmieniany w czwartek, 07 październik 2021 14:53
Zaloguj się by skomentować