Zaloguj się

Urządzenia transportu bliskiego - logistyczne możliwości samojezdnych podnośników koszowych i podestów ruchomych

Urządzenia do transportu bliskiego stanowią nieodłączny element wyposażenia niemal każdego zakładu przemysłowego, a coraz częściej także placów budowy. Zapewniają bezpieczne przemieszczanie ładunków oraz osób na niewielkim obszarze. Urządzenia wymagają specjalistycznego nadzoru, a ich obsługa możliwa jest wyłącznie przez uprawnionych operatorów. Pracownicy działu wynajmu lidera branży podnośnikowej, firmy AA HERKULES wskażą możliwości i zastosowania należących do dźwignic, podnośników koszowych.

Klasyfikacja podnośników/podestów ruchomych w grupie dźwignic i urządzeń transportu bliskiego oraz ich podział

Urządzenia transportu bliskiego/wewnętrznego (UTB) to bardzo szeroka i zróżnicowana gama maszyn, w której można wyróżnić 2 główne grupy - są to urządzenia dźwigowe (dźwignice) oraz urządzenia transportowe (wózki i przenośniki). Podnośniki koszowe i podesty ruchome ze względu na budowę i przeznaczenie zaliczamy do dźwignic. Samą grupę podestów ruchomych można podzielić na maszyny: samojezdne (zintegrowane z podwoziem samochodowych), przejezdne (posiadające własny napęd) i przewoźne (na przyczepkach).

Gdzie można wykorzystać podnośniki samojezdne?

Głównym przeznaczeniem podnośników koszowych są prace wysokościowe wykonywane w przeróżnych warunkach. Podnośniki samojezdne mają wiele zastosowań. Można je spotkać w fabrykach, halach magazynowych, obiektach handlowych i w przestrzeniach publicznych. Podnośniki elektryczne dzięki zerowej emisyjności wykorzystuje się w przestrzeniach obiektów zamkniętych, a modele spalinowe zapewniają możliwość wielogodzinnej pracy na zewnątrz budynków, także w terenie na nieutwardzonym gruncie.

Typy oraz logistyczne możliwości konkretnych modeli podnośników

Modele podestów ruchomych poza wersją napędu, są zróżnicowane także pod kątem konstrukcji. Dzięki różnorodności względem budowy maszyny zapewniają różne właściwości tj. wysokość wznoszenia, zasięg boczny, maksymalny udźwig, maksymalna dopuszczalna ilość osób w koszu. Biorąc pod uwagę możliwości logistyczne konkretnych modeli wyróżniamy:
- podnośniki nożycowe; zapewniają pionowy kierunek wznoszenia (góra-dół), bez możliwości uzyskania dalekich zasięgów bocznych. Wyróżniają się największym udźwigiem, do nawet 1034 kg, co pozwala pracować na platformie nawet 7 osobom jednocześnie. Najwyższe modele pozwalają transportować pracowników na wysokość do 18,5 m.
- podnośniki teleskopowo-przegubowe; dzięki koszowi zamontowanemu na przegubowym ramieniu oraz obrotowemu korpusowi, zapewniają możliwość transportu w dowolnym kierunku (obrót o 360 stopni). Modele o teleskopowej konstrukcji zapewniają możliwość wznoszenia zarówno w kierunku góra-dół, jak i w kierunku bocznym. Kierunek boczny jest istotny szczególnie w przypadku, gdy prace trzeba wykonać nad kolejnymi przeszkodami (nie ma możliwości podjazdu bezpośrednio pod miejsce pracy). Maksymalna wysokość, na jaką mogą transportować osoby to aż 25,6 m, natomiast zasięg boczny to 16,2 m. Udźwig to maksymalnie 250 kg, co przekłada się na 2 osoby w koszu jednocześnie.
- podnośniki masztowe, zapewniają możliwość transportu osób i prace na wysokości do 12,5 m, udźwig do 200 kg i zasięg boczny do 6 m. Modele wyróżniają kompaktowe rozmiary i niska waga, dzięki której mieszczą się przez drzwi i można je transportować w windach. Podnośniki masztowe znajdują zastosowania w wąskich pomieszczeniach, korytarzach i ciągach komunikacyjnych.
- podnośniki typu pająk; stanowią najbardziej specjalistyczną grupę. W przypadku transportu zapewniają właściwości podobne do podnośników teleskopowych z przegubami (udźwig do 200 kg, maksymalna wysokość robocza to 23 m, zasięg boczny to 11,2 m) - różnią się natomiast szeroko rozkładanymi podporami i napędem, gdzie zamiast kół zastosowano gąsienice. Podpory pozwoliły na istotną redukcję wagi, dzięki czemu podnośniki gąsienicowe zapewniają transport na największe wysokości w odniesieniu do całkowitej masy maszyny. Regulowane pod kątem wysokości i szerokości gąsienice pozwalają natomiast na jazdę wzdłuż pochyłych powierzchni (żaden inny podnośnik nie daje takiej możliwości).

Podnośniki wykorzystuje się do transportu w wielu sytuacjach

Mając na uwadze konkretne zastosowania podnośników, najczęściej transportują one osoby w przypadku wszelkich prac montażowych, serwisowych, konserwacji, inspekcji, np. przy klimatyzacji/wentylacji, konstrukcjach stalowych (halach, suwnicach), sieciach teleinformatycznych/światłowodów, alarmów i systemów monitoringu, liniach produkcyjnych (od piekarni, przez producentów klejów, po branżę automotive), pracach elewacyjnych, dekarskich. Podnośniki wykorzystywane są także przy audytach/ocenach bezpieczeństwa, inspekcjach p.poż.
Podnośniki samojezdne można wykorzystywać w wielu branżach - od oczywistych, tj. szeroko pojętą branżę przemysłową, branżę budowlaną, w obiektach handlowych, na lotniskach, dworcach kolejowych po niecodzienne, jak np. profesjonalne sesje w studiach fotograficznych, przygotowanie scenografii na planie filmowym lub realizacja materiału video na koncercie (kreatywność i potrzeby klientów są niekiedy tak nieoczywiste, że zaskakują nas pomimo kilkunastoletniego doświadczenia w wynajmie).

Pomoc w doborze podnośnika i promocyjne ceny najmu

Podnośniki koszowe to urządzenia transportu bliskiego wykorzystywane coraz powszechniej, o czym świadczy stale rosnąca ilość zapytań o wynajem sprzętu. Dbając o bezpieczeństwo i wygodę pracowników, warto pamiętać o możliwości ich wykorzystania w przypadku konieczności transportu i wykonania wszelkich prac na wysokości. Jako wypożyczalnia zachęcamy do skorzystania z naszej oferty wynajmu podnośników w atrakcyjnych cenach. W przypadku konieczności doboru maszyny do potrzeb nasi specjaliści służą fachową radą i wsparciem. Wszelkie informacje o usługach oraz oferta jest dostępna na naszej firmowej stronie: https://www.wypozyczalniapodnosnikow.pl/. Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu: +48 511 520 520.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 12 październik 2021 12:15
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe