Zaloguj się

Opony całoroczne klasy premium, średniej i ekonomicznej - jaki masz wybór?

Opony całoroczne stają się coraz popularniejszym wyborem wśród kierowców z naszego kraju. Nie można się jednak temu dziwić, mają kilka zalet, w tym brak konieczności ich wymiany co sezon. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, poznaj godne uwagi propozycje z klasy premium, średniej i ekonomicznej.

Poznaj opony całoroczne
Opony całoroczne mają swoich zwolenników i przeciwników, nie da się jednak ukryć, że są coraz popularniejsze. Wraz z rozwojem technologii w następnych latach możemy się spodziewać rozkwitu produkcji ogumienia na każdy sezon, czy to dobrze? Z pewnością tak, jeśli jakość będzie dorównywać modelom zimowym i letnim. Dlaczego na tę chwilę warto postawić na opony całoroczne? Przede wszystkim ze względu na fakt, że konieczność wymiany i przechowywania dwóch kompletów opon może być kłopotliwa. Będzie tak na pewno w przypadku osób mieszkających w mieście i nieposiadających garażu, dla nich opony całoroczne mogą być wybawieniem.

Osiągi opon wielosezonowych są, można powiedzieć średnie, bo lepsze zimą od opon letnich i lepsze latem od opon zimowych. Każdy parametr od długości drogi hamowania, przez odporność na aquaplaning po przyczepność na zakrętach – wszystko wypada dobrze, ale nie nadzwyczajnie, co w najbliższych latach prawdopodobnie się zmieni. Jednak segment premium ogumienia całorocznego pokazuje, że klienci mają prawo oczekiwać od tych propozycji coś więcej już dziś. Z kolei modele z klasy średniej i ekonomicznej są bez dwóch zdań przeznaczone dla pojazdów miejskich, kierowców jeżdżących tylko i wyłącznie w mieście przez cały rok.

oponycalorocczne2Segment premium opon całorocznych
W segmencie premium opon na każdy sezon możemy wyróżnić dwóch, maksymalnie trzech producentów zapewniających swoim odbiorcom przyzwoite propozycje. To przede wszystkim Michelin i jego Crossclimate+, opony z tej serii są certyfikowane jako opony zimowe (3PMSF), mają dostosowującą się do warunków technologię EverGrip i opisywane są jako jedne z najtrwalszych na rynku. Pozwala to przejechać na nich wiele tysięcy kilometrów. Polecamy także sprawdzić produkcje firmy Nokian z serii SeasonProof oraz koncernu Continental AllSeasonContact. To propozycje godne uwagi.

Opony całoroczne klasy średniej
Klasa średnia opon całorocznych to także kilku producentów wyróżniających się na tle pozostałych. Przede wszystkim marka Firestone, amerykańska firma o długiej historii i tradycji produkująca modele MultiSeason 2. Po testach opony wymieniane opony zostały polecone przez takich testerów jak TCS, ADAC czy ÖAMTC. Warto także poświęcić chwilę na sprawdzenie modeli Quadraxer 2 marki Kleber i 4S2 H750 od Kinergy – te opony całoroczne są wśród kierowców posiadających samochody miejskie bardzo popularne. Z pewnością nie bez powodu, oferują poprawne parametry w korzystnej cenie.

Ekonomiczna klasa opon All Seasons
All Seasons z klasy budżetowej to ogumienie przygotowane dla posiadaczy miejskich aut. Oczywiście opony te mogą zakładać właściciele innych pojazdów podróżujący w trasie, czego jednak nie możemy do końca polecić. Nie oznacza to jednak, że takich modeli nie ma w sprzedaży i nie są popularne. Co ciekawe, to polscy producenci opon całorocznych z klasy ekonomicznej są najchętniej wybieranymi przez kierowców w naszym kraju. Świetnym tego przykładem jest marka Dębica oraz Kormoran produkujące odpowiednio modele Navigator 3 oraz All Season. W ich przypadku to głównie cena sprawia, że klienci po nie sięgają. Nie można im jednak całkiem odbierać jakości. Polecamy te produkcje właścicielom pojazdów miejskich, takich jak Volkswagen Up! czy Hyundai i10.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 14 październik 2021 12:07
Zaloguj się by skomentować