Zaloguj się

Panattoni z BREEAM Excellent dla BTS Świebodzin

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka
Panattoni z BREEAM Excellent dla BTS Świebodzin Fot. Panattoni

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, po raz drugi osiągnął ocenę BREEAM Excellent dla wybudowanych obiektów. Niedawno ukończony BTS dla e-commerce w Świebodzinie o powierzchni ok. 200 000 m kw. przeszedł pomyślnie certyfikację środowiskową. Inwestycja w aż trzech kategoriach zdobyła punktację poziomu Outstanding.

Deweloper m.in. przeprowadził szczegółową Analizę LCC na okres 60 lat, zastosował 3873 panele fotowoltaiczne, wdrożył inteligentny system zarządzania budynkiem (BMS) oraz doprowadził do oszczędności wody na poziomie blisko 55%. Obiekt ma 4 kondygnacje, na których pomieści 30 mln produktów obsługiwanych przez 3 000 robotów transportowych.

Panattoni ukończyło proces certyfikacji BREEAM International New Construction na poziomie Excellent dla obiektu BTS w Świebodzinie, w całości przeznaczonemu pod e-commerce. Budynek o powierzchni blisko 200 000 m kw. to już druga realizacja dewelopera w Polsce z tak wysoką oceną - pierwszą uzyskało centrum dystrybucyjne Panattoni Park Sosnowiec I. Inwestycja w Świebodzinie aż w trzech kategoriach została oceniona na ponad 85%, czyli poziom Outstanding. Obiekt uzyskał 89% za "Zarządzanie", 86% w kategorii "Odpady" oraz aż 92% za "Energię". Ponadto bardzo wysoki wynik zanotowały systemy wodne oraz rozwiązania z zakresu "Zdrowie i Wellbeing".

Całą realizację poprzedziła szczegółowa analiza kosztów życia obiektu (LCC) na okres 60 lat, a w trakcie prac budowlanych deweloper monitorował zużycie energii elektrycznej, wody oraz wpływu transportu, śledząc emisję CO2. Panattoni osiągnęło również odzysk odpadów na poziomie 96%, a także opracowało strategię adaptacji funkcjonalnej budynku. W samej realizacji deweloper zaimplementował liczne rozwiązania z zakresu oszczędności energii. Klient skorzysta m.in. z fotowoltaiki, systemu zarządzania budynkiem (BMS), systemu inteligentnego oświetlenia, czy energooszczędnych wind. Ponadto zastosowana w obiekcie technologia pozwoli na oszczędność wody na poziomie 55%, a to m.in. za sprawą zastosowania urządzeń zapobiegających niekontrolowanym wyciekom. W realizacji deweloper zadbał również o zwiększony dostęp światła dziennego, a pomieszczenia biurowe zostały zbadane pod kątem komfortu termicznego, czy odpowiedniej akustyki. Ponadto Panattoni zapewniło ułatwiony dostęp dla pracowników o różnej sprawności fizycznej i wieku.
Deweloper razem z użytkownikiem obiektu postawili również na zrównoważony transport, dostarczając m.in. infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych, promując carsharing, czy przygotowując 50 miejsc dla autobusów. Ponadto obie firmy zadbały o optymalizację ruchu kołowego w okolicy, przez dostarczenie specjalnych, wydłużonych zjazdów do inwestycji, które pozwolą uniknąć zakorkowania drogi wylotowej na Krosno.

- Realizacja w Świebodzinie to kolejna inwestycja Panattoni dla firmy giganta e-commerce, która łączy ogromną powierzchnię ze zrównoważonym budownictwem. W ubiegłym roku uzyskaliśmy certyfikację BREEAM na poziomie Very Good dla obiektu w Gliwicach, który zajął 210 000 m kw., a teraz wchodzimy o poziom wyżej. Ciągły rozwój w zakresie zrównoważonego budownictwa to efekt ciężkiej pracy wielu osób, od zespołu Panattoni, przez generalnych wykonawców, po asesorów, którzy prowadzą nas przez cały proces certyfikacji. Wzajemne zrozumienie pozwala dostarczać obiekty zielone i doskonale zoptymalizowane - mówi Emilia Dębowska, Sustainability Manager, Panattoni.

Świeżo oddany czterokondygnacyjny obiekt w Świebodzinie zajął blisko 200 000 m kw., z czego ok. 13 000 m kw. zostało przeznaczonych na strefę biurowo-socjalną. Kubatura obiektu wyniosła ponad 1,1 mln m sześc., co pozwoli docelowo pomieścić nawet 30 mln produktów. Świebodzińska inwestycja jest trzecim obiektem lidera światowego e-commerce’u w Polsce wyposażonym w technologię przy wykorzystaniu robotyzacji. Na jej terenie będzie pracować aż 3000 robotów, które znacznie usprawnią proces kompletacji i składowania. Deweloper zadbał o przygotowanie idealnie gładkiej posadzki, wymaganej przy tym stopniu automatyzacji. Obiekt w Świebodzinie został zwycięzcą Prime Property Prize 2021 w kategorii: "Inwestycja Roku - Rynek Powierzchni Logistyczno-Magazynowej".

Obiekt BTS Świebodzin znajduje się zaledwie ok. godziny od granicy z Niemcami, co pozwoli sprawnie obsłużyć zarówno rynek naszego zachodniego sąsiada, jak i całą zachodnią Europę. Dzięki przebiegającej w okolicy drodze ekspresowej S3 można sprawnie dotrzeć zarówno do południowej granicy, jak i do portu Szczecin-Świnoujście. Obiekt znajduje się również ok. 20 minut od autostrady A2, która łączy najważniejsze ośrodki w Europie Środkowo-Wschodniej: Berlin, Łódź i Warszawę, a także pozwala na dotarcie w ok. 60 minut do portu lotniczego w Poznaniu. Jeszcze bliżej położone jest lotnisko w Zielonej Górze, które od obiektu w Świebodzinie dzieli ok. 30 minut jazdy.

Źródło: Panattoni

O rynku powierzchni magazynowych czytaj także:
- AliExpress otworzył hub logistyczny w Polsce
- Panattoni rozbudowuje Park Tychy
- Nowy magazyn LPP pod Moskwą
- MDC² rozpoczyna nową inwestycję na Górnym Śląsku
- 7R buduje specjalistyczny magazyn BTS dla Aluprof SA
- GLP rozbudowuje Pomorskie Centrum Logistyczne
- Grupa Raben zajmuje Panattoni Park Gdańsk Airport

Ostatnio zmieniany w wtorek, 19 październik 2021 11:09
Zaloguj się by skomentować