Zaloguj się

ID Logistics zarządza nowym centrum logistycznym e-commerce ManoMano

  •  oprac. ŁP
  • Kategoria: Logistyka
ID Logistics zarządza nowym centrum logistycznym e-commerce ManoMano Fot. ID Logistics

ManoMano, jeden z europejskich liderów rynku e-commerce w branży DIY oraz home & garden, na 3 najbliższe lata powierzył ID Logistics zarządzanie nowym centrum logistycznym we francuskim Châtres. W uruchomionym 4 miesiące temu magazynie zastosowano różne ciekawe rozwiązania z obszaru innowacji i ergonomii pracy.

ManoMano, po uruchomieniu pierwszego centrum logistycznego i w odpowiedzi na dynamiczny rozwój swojej działalności, podjął decyzję o otwarciu i outsourcingu kolejnego magazynu we Francji. O wyborze ID Logistics, specjalisty w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej, zadecydowała umiejętność obsługi procesów magazynowych i e-commerce dla produktów DIY oraz szybkość wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Technologie zwiększają niezawodność i wydajność
W swoich projektach ID Logistics stawia na wykorzystywanie innowacji technologicznych, które mają zapewnić produktywność, niezawodność i bezpieczeństwo operacji magazynowych. Wśród przykładów rozwiązań wdrożonych przez operatora w nowym centrum logistycznym ManoMano wymienić można:
- System informacyjny, zarządzany przez zespół ID Logistics za pomocą WMS InfoLog. Platforma komputerowa optymalizuje wszystkie operacje przeprowadzane w magazynie.
- "Pick to Graphic", gwarantujący niezawodność przygotowania zamówień, a zarazem zwiększający produktywność i wydajność procesów magazynowych.
- Zarządzanie wydajnością. System opiera się na niestandardowym podejściu w codziennym zarządzaniu zespołami, z ukierunkowaniem na rozwiązywanie problemów i satysfakcję pracowników, przy jednoczesnym wyznaczeniu obszarów do poprawy i rozwiązań, które należy wdrożyć.

Innowacje dla bezpieczeństwa
ID Logistics, dążąc do zapewnienia jak najlepszych warunków pracy, szczególną wagę przywiązuje do kwestii bezpieczeństwa. W centrum logistycznym ManoMano operator wdrożył takie rozwiązania jak:
- Ergonomiczne stanowiska pracy, na dostosowanej wysokości, wyposażone w moduł "Put to Light". Wykorzystana technologia skraca czas przygotowania przesyłek przez operatorów i umożliwia centralizację przygotowywania kilku zamówień z tej samej strefy, w oparciu o wysyłane sygnały świetlne. Ich zastosowanie pozwala na szybkie i automatyczne wskazanie miejsc i ilości towarów, które należy pobrać.
- Wózki widłowe z wysuwanymi masztami, wyposażone w lasery celownicze, zwiększające bezpieczeństwo pracy. Laser, wskazując środkową części palety, umożliwia prawidłowe ustawienie wideł. Jednocześnie, dzięki naprowadzeniu operatora, zapobiega uderzeniom o półki.
- Zainstalowanie tzw. "niebieskich świateł" na każdym wózku widłowym zapobiega kolizjom.

Centrum logistyczne w Châtres rozpoczęło działalność w połowie września 2021 r. w zakresie przyjęć towaru, magazynowania oraz wysyłki zamówień do 37 tys. miejsc dostawy. Od marca 2022 r. ich liczba wzrośnie do 49 tys., a we wrześniu magazyn ma osiągnąć szczyt aktywności, obsługując zamówienia do 109 tys. miejsc.
Obecnie zespół odpowiadający za obsługę magazynową liczy 91 osób, w 2022 r. zwiększy się do 110, a rok później w Châtres pracować ma blisko 210 pracowników. Obecnie ID Logistics wdraża plan szkoleń w zakresie m.in. dobrych praktyk biznesowych dla e-commerce i DIY.
Centrum logistyczne w Châtres, blisko 50 km od Paryża, o powierzchni 36 tys. m kw. jest przystosowane do obsługi dynamicznie rozwijającego się biznesu ManoMano i jego oferty ManoFulfillment. W magazynie składowane są 4 rodzaje asortymentu (od niewielkich produktów po ponadgabaryty). Wąskie korytarze zwiększają powierzchnię składowania i umożliwiają integrację dużej liczby referencji. Centrum logistyczne może być rozbudowane o blisko 18 tys. m kw.
Rocznie w Châtres obsługiwanych będzie 14 tys. samochodów ciężarowych i kontenerów, rozładowywanych 137 tys. palet i odbieranych 549 tys. małych przesyłek. W części spedycyjnej magazyn umożliwi załadunek ok. 9 tys. ciężarówek i 196 tys. palet.

Źródło: ID Logistics

O rynku powierzchni magazynowych czytaj także:
- Amazon otwiera w Świebodzinie robotyczne centrum logistyczne oraz STEM Kindloteki
- MLEKOVITA uruchomiła największe centrum logistyczne w branży mleczarskiej
- MDC² rozpoczyna nową inwestycję na Górnym Śląsku
- 7R buduje specjalistyczny magazyn BTS dla Aluprof SA
- GLP rozbudowuje Pomorskie Centrum Logistyczne
- Grupa Raben zajmuje Panattoni Park Gdańsk Airport

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 22 listopad 2021 09:07
Zaloguj się by skomentować