Zaloguj się

CHEP, Unilever i Biedronka demonstrują praktyczny wymiar zrównoważonego rozwoju

CHEP, Unilever i Biedronka demonstrują praktyczny wymiar zrównoważonego rozwoju Fot. CHEP (A Brambles Company)

Po roku współpracy w ramach programu Lean&Green trójka gigantów: CHEP, Unilever i Biedronka zaprezentowała swoje osiągnięcia biznesowe i środowiskowe.

Wobec postępujących zmian klimatycznych wiele firm na świecie podejmuje działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w sposób poddający się weryfikacji i systemowej analizie. Taki też jest cel programu Lean&Green zrzeszającego ponad 600 firm w 14 krajach w Europie - budować platformę współpracy, dokonywać oceny, analizować i nagradzać działania proekologiczne członków w oparciu o usystematyzowane i przejrzyste kryteria.
Dostawca rozwiązań logistycznych - firma CHEP wspólnie z siecią Biedronka - największą firmą handlową w kraju oraz firmą Unilever - światowym gigantem sektora FMCG, jako członkowie i pierwsi uczestnicy programu w Polsce zaprezentowali wyniki swojej rocznej współpracy w ramach Lean&Green.

Punktem wyjścia dla współpracy było zdefiniowanie synergii w sieciach dystrybucyjnych partnerów. Dzięki kompleksowej analizie danych na temat milionów ruchów paletowych na terenie Polski firma CHEP optymalizuje, skraca i proponuje współdzielenie tras przewozowych między podmiotami. Firmy mogą też planować pełne wykorzystywanie przestrzeni ładunkowej w samochodach dostawczych - bez "pustych przebiegów" i marnującego się miejsca. Ograniczanie nadmiarowych kilometrów w sposób bezpośredni przekłada się na ograniczoną emisję CO2 i jest doskonałym przykładem na pogodzenie proekologicznych rozwiązań z rentownością biznesową.

Promowana przez Unilever wizja zrównoważonego stylu życia dla każdego determinuje szereg działań na rzecz ograniczenia emisji CO2. Porównując lata 2020 i 2021 - firma osiągnęła 15-procentową redukcję w obszarze dystrybucji. W ramach samej tylko współpracy z CHEP (wykorzystywanie wspólnych centrów serwisowych, pooling palet) Unilever zmniejszył emisję dwutlenku węgla o 2 462 013 kg, oszczędzając 14.000 nadmiarowych kilometrów.

- Dla naszej firmy program oznacza nowe możliwości współpracy z partnerami - mówi Jerzy Glinkowski, Head of Supply Chain Poland and Baltics, Unilever. - Poprzez wspólne inicjatywy jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania konsumentów dotyczące jak największej redukcji śladu węglowego końcowego produktu. Działania zmierzające do znacznej redukcji emisji CO2 to wymierne korzyści dla planety, obniżenie kosztów w ramach naszej działalności, a także aspekt przewagi konkurencyjnej.

Struktura logistyczna sieci Biedronka składa się z ponad 1200 naczep, pokonujących rocznie ponad 152 miliony kilometrów, co wiąże się z emisją CO2 na poziomie ok. 100 tys. ton. Taka skala działalności nadaje proekologicznym inicjatywom sieci szczególnej wagi. W kontekście założonej na pierwszym poziomie programu Lean&Green 20-procentowej redukcji emisji CO2 oznacza to realne korzyści środowiskowe. Największą, bo aż 250-procentową dynamikę wzrostową (lata 2020-2021) w generowanych oszczędnościach środowiskowych odnotowano w obszarze tzw. backhaulingu (ponowne zapełnianie przestrzeni ładunkowej samochodów powracających). Obecne wspólne wysiłki przy optymalizowaniu procesów załadunkowych w ramach współpracy z CHEP zaowocowały ograniczeniem emisji CO2 o 70,8 ton oraz zredukowaniem pustych przebiegów o 53.000 km.

- W CHEP uważamy, że naszą misją jest budowanie zrównoważonych łańcuchów dostaw pozytywnie oddziałujących na środowisko naturalne - twierdzi Izabella Maczkowska-Ciborowska - Dyrektor Generalna na Polskę i kraje bałtyckie, CHEP.

Jako pionier gospodarki o obiegu zamkniętym i jeden z największych operatorów logistycznych firma ustanowiła cel ograniczenia emisji CO2 o 20% w perspektywie roku 2023 w ramach projektu Lean&Green. Z punktu widzenia modelu biznesowego CHEP realizacja założeń Lean&Green przebiega głównie na polu dostawy i odbioru nośników. Stworzony na rzecz programu plan działań to przede wszystkim doskonalenie wspólnego łańcucha dostaw, a więc usprawnianie dostaw i odbiorów. Strategiczny wkład w tą optymalizację stanowią projekty związane z otwieraniem, ale i relokacją obecnych Centrów Serwisowych. To także współpraca z kluczowymi klientami przy odbiorze i inspekcji palet oraz współpraca transportowa i ciągłe dążenie do 100-procentowego wypełnienia samochodów.

- Optymalizacja procesów logistycznych we współpracy z naszymi partnerami pozwala na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla - mówi Lucyna Bartuzi, Menedżer ds. Procesów Logistycznych sieci Biedronka. - Odnotowane przez nasze firmy osiągnięcia prowadzą do minimalizowania wpływu działalności transportowej na środowisko, a wszystko to jest możliwe dzięki wzajemnemu zaufaniu i dzieleniu się wiedzą.

Źródło: CHEP

Więcej artykułów o ekologicznych rozwiązaniach znaleźć można w czasopiśmie LOGISTYKA 4/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Logistyka 4/2021

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

 
Ostatnio zmieniany w czwartek, 28 październik 2021 19:12
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe