Zaloguj się

Startuje 4. edycja badania Lider Elektromobilności

Startuje 4. edycja badania Lider Elektromobilności Ilustracja: PSPA

Już po raz czwarty firma doradcza PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) zrealizują badanie, którego celem jest wyłonienie firm najbardziej zaangażowanych w rozwój zrównoważonego transportu. Etap zgłoszeń potrwa do 10 listopada br.

Lider Elektromobilności 2021 to najważniejsze w Polsce wyróżnienie przyznawane firmom kreującym rynek e-mobility. Do tej pory odbyły się już 3. edycje badania PSPA i PwC. Organizatorzy kierują konkurs do prywatnych i państwowych przedsiębiorstw oraz instytucji. Zgłaszać mogą się operatorzy flot samochodów, dostawcy pojazdów elektrycznych, infrastruktury ładowania oraz komponentów dla sektora motoryzacyjnego. Zgłoszenia będą przyjmowane również od podmiotów świadczących usługi dla zeroemisyjnego transportu, w tym m.in. operatorów stacji ładowania, dostawców rozwiązań mobilnościowych czy instytucji finansowych.

- Tegoroczna edycja badania będzie wyjątkowa, tak jak 2021 rok jest wyjątkowy dla rynku e-mobility w Polsce. Od kiedy przyznaliśmy nagrody "Lidera" po raz pierwszy - w grudniu 2018 r., liczba samochodów z napędem elektrycznym na polskich drogach wzrosła ok. sześciokrotnie, zaś sieć ogólnodostępnej infrastruktury ładowania została rozbudowana ponad trzykrotnie. Jednocześnie oferta rynkowa uległa rozszerzeniu dziesięciokrotnie: z 35 do ok. 350 różnych wariantów BEV i PHEV. Takie wydarzenia, jak wprowadzenie długo oczekiwanych dopłat do samochodów elektrycznych i infrastruktury ładowania, jak również nowelizacja ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, dają nadzieję, że rozwój zeroemisyjnego transportu w naszym kraju już niedługo zdecydowanie przyspieszy. Będzie to możliwe także dzięki firmom, które stale umacniają swoją pozycję w sektorze e-mobility nie tylko w Polsce, ale często również za granicą. To właśnie one są polskimi liderami elektromobilności i to na ich zgłoszenia czekamy - mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, wiceprezydent AVERE.

Firmy, które chcą wziąć udział w 4 edycji rankingu "Lider Elektromobilności", powinny do 10 listopada 2021 r. wypełnić ankietę dostępną na stronie: https://www.pwc.pl/pl/wydarzenia/lider-elektromobilnosci-2021.html. Oceniając przesłane zgłoszenia kapituła rankingu zweryfikuje zawarte w nich informacje oraz dokona analizy porównawczej odpowiedzi. Na ocenę składają się zarówno inwestycje w badania, sprzedaż pojazdów i infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, jak i plany rozwoju zeroemisyjnego transportu. Podmioty, które w ostatnich 12 miesiącach w sposób najbardziej efektywny realizowały strategię sprzyjającą rozwojowi elektromobilności, zostaną nagrodzone tytułem Lidera Elektromobilności 2021.

- Kryzys zniknie, a sektor pozostanie. Pamiętajmy, że cele UE dla sektora transportu są i pozostaną surowe. Emisje transportowe muszą przecież spaść aż o 90% do 2050 r., aby osiągnąć cele unijne zgodne z Fit 55. Dlatego e-mobility przyspiesza. Wielkie koncerny motoryzacyjne powtarzają, że wszystko, co sprzedają, będzie zawierać informacje o emisji CO2 od początku łańcucha dostaw do końca. Tak w praktyce wygląda dla nich kwestia ESG. Polskie firmy muszą więc realnie zacząć zmieniać swoje modele biznesowe, tak by nadążyć za tą fundamentalną przemianą. Warto być więc liderem tego procesu - mówi Piotr Michalczyk, Partner w PwC.

W poprzedniej edycji tytuł Lidera Elektromobilności otrzymały:
Grupa Kapitałowa ORLEN, GARO Polska, InPost oraz Arval Service Lease Polska, a wyróżnienia zdobyli: GreenWay Polska, No Limit oraz Born Electric. Z kolei tytuł Globalnego Lidera Elektromobilności otrzymali: BMW, Hyundai, Ionity, Renault oraz Solaris.

W tym roku, wzorem lat ubiegłych, PwC oraz PSPA przyznają także tytuł "Global E-Mobility Leader", który trafi do firm globalnych, dzięki którym transformacja branży motoryzacyjnej w kierunku nisko- i zeroemisyjności nabiera tempa w skali światowej. Eksperci rynku e-mobility w oddziałach firmy doradczej PwC na całym świecie, wskażą liderów elektromobilności w poszczególnych państwach. O wyborze zdecyduje Kapituła.

Źródło: PSPA

O elektromobilności czytaj także:
- Raport BCG i PSPA - Jak elektromobilność zmieni rynek pracy w Polsce?
- Podsumowanie akcji "Autostrada do elektromobilności"
- Znamy laureatów e-Mobility Media Awards 2021
- 97% użytkowników samochodów elektrycznych w Polsce nie zamierza wracać do motoryzacji spalinowej
- Hybrydy typu plug-in napędzają polski rynek elektromobilności
- Przy polskich drogach pojawią się znaki informujące o stacjach ładowania

Ostatnio zmieniany w piątek, 29 październik 2021 13:36
Zaloguj się by skomentować