Zaloguj się

Allegro liderem segmentu marketplace

Polacy polubili zakupy online - tegoroczna edycja badania "Allegro, Amazon i rozwój marketplace" przeprowadzonego przez agencję Inquiry potwierdza, że konsumenci coraz chętniej decydują się na internetowe transakcje, ale też mają coraz większe wymagania. Do cyfrowego koszyka najczęściej wpadają dziś odzież i bielizna, obuwie oraz kosmetyki i perfumy. Dla rozwoju sektora e-commerce kluczowa była jednak nie tylko zmiana nawyków wywołana przez pandemię, ale również długo oczekiwane wejście na rynek polskiej strony Amazon w marcu tego roku.

Najchętniej wybieranym miejscem zakupów w internecie pozostają platformy typu marketplace, które aż 33% Polaków wskazuje jako preferowane miejsce zakupu. Wśród nich niezmiennie największą popularnością cieszy się Allegro, z którego przynajmniej raz skorzystało aż 88% ankietowanych. Daje to platformie pozycję absolutnego lidera - na drugim miejscu plasuje się OLX z wynikiem 52% badanych, zaś na trzecim Empik.com, w którym zakupy zrobiło 47%. Amazon przekonał do siebie 15% polskich klientów online, przy czym nie zaobserwowano tutaj wzrostu w stosunku do roku poprzedniego, kiedy Polacy mogli korzystać tylko z zagranicznych wersji platformy. Główną motywacją zakupową jest ogromny wybór towarów oferowany przez tę platformę. Co ciekawe, liczba osób rozważających zakupy na polskiej stronie Amazon spadła - dziś tylko 45% znających markę zamierza skorzystać z jej oferty, podczas gdy w 2020 roku było to aż 58% w tej grupie.

Raport Inquiry zestawia ze sobą również poziom zaufania do czterech czołowych platform zakupowych: Allegro, Amazon, Empik.com oraz AliExpress. Różnice w postrzeganiu marek są znaczne - podczas gdy platformom Allegro i Empik.com ufa odpowiednio 88 i 82% respondentów znających te marki, markę Amazon zaufaniem obdarza dzisiaj tylko 42%, a AliExpress - 37% w analogicznej grupie.

Wejście firmy Amazon na polski rynek to nie tylko polskojęzyczna platforma zakupowa, ale także pojawienie się szeregu dodatkowych usług oferowanych przez firmę. Największą rozpoznawalnością nad Wisłą cieszy Amazon Prime, o którym słyszało 43% respondentów znających markę Amazon. Coraz więcej osób słyszało też o Prime Video i Prime Music.

- Amazon w Polsce to propozycja nie tylko dla klienta indywidualnego, ale przede wszystkim oferta dla sprzedawców i dziesięć centrów dystrybucyjnych obsługujących przede wszystkim kraje zachodniej Europy. Powstało także centrum usług Amazon Web Services oraz centrum rozwoju technologii. Od niedawna firma oferuje też usługi Amazon Prime, czyli specjalne warunki dostaw oraz dostęp do streamingu muzyki, filmów czy gier. Czy Amazon zawojuje polski rynek? Na pewno będzie miał wpływ na jego rozwój, w większym stopniu otwierając go na świat - komentuje Agnieszka Górnicka, prezes agencji Inquiry.

Źródło: Newseria

O handlu elektronicznym czytaj także:
- GXO oraz Saks uruchomiły hub logistyczny do sprzedaży e-commerce
- Grupa Żabka i Lite e-Commerce ruszają w Warszawie z pilotażem zakupów na Jush
- E-commerce u naszych sąsiadów
- Allegro przejmuje X-press Couriers
- Duński gigant e-commerce ugruntowuje swoją pozycję nad Wisłą
- Polacy coraz chętniej kupują w internecie i płacą cyfrowo

 

Na temat e-commerce piszemy także w czasopiśmie LOGISTYKA 5/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!
Logistyka 5/2021

Ostatnio zmieniany w środa, 03 listopad 2021 10:37
Zaloguj się by skomentować