Zaloguj się

Kod Innowacji 2021: poznaj zwycięskich innowatorów

  •  Materiały Partnera - GS1 Polska
  • Kategoria: Wieści z GS1
Kod Innowacji 2021: poznaj zwycięskich innowatorów Fot. GS1 Polska

Polska Spółka Gazownictwa oraz Omnipack liderami innowacji według GS1 Polska. Nagroda specjalna trafiła także do konsorcjum firm: Netto, Makro oraz Federacji Polskich Banków Żywności za wzorowe partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju. W środę 17 listopada 2021 roku, podczas trzeciej edycji konferencji Kod Innowacji ogłoszono Liderów Innowacji 2021. Niezależne jury złożone z ekspertów i autorytetów branżowych przyznało nagrody za ambitne, przynoszące największą wartość dodaną wdrożenia standardów GS1.

PSG: odczyt liczników stał się prostszy
Do rywalizacji w trzeciej edycji konkursu zgłosiły się m.in. sieci handlowe stosujące globalne standardy GS1 oraz przedstawiciele sektora e-commerce. Tegorocznym zaskoczeniem była Polska Spółka Gazownictwa, która wdrożyła identyfikator GSRN (Globalny Numer Relacji Usługowej) do zdalnego odczytywania stanu liczników. To właśnie do tej firmy trafiła główna nagroda w kategorii "Duże przedsiębiorstwa". Polska Spółka Gazownictwa została doceniona za wdrożenie numeracji punktów dostawy gazu. Nagrodę w tej kategorii wręczyła Patrycja Sass-Staniszewska, Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej.

- Dzięki wprowadzonym zmianom został zunifikowany i uporządkowany system identyfikacji gazomierzy ok. 7,4 mln odbiorców, których na co dzień obsługujemy. Wpłynie to m.in. na automatyzację naszych działań związanych z odczytywaniem liczników gazu, a także szybszą realizację nowych inwestycji - podkreślił Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

Rekordowe zyski dzięki nowoczesnej usłudze fulfilment
W kategorii MŚP nagroda trafiła do firmy Omnipack. Za sprawą wdrożenia etykiety logistycznej GS1 ten operator fulfilment skrócił średni czas dostawy i zwrotu o 1 godzinę, a cały proces o 2-3 godziny. Dodatkowo Omnipack zanotował spektakularny spadek zaangażowania koordynatora w procesie przyjęcia towaru - z 94,11% do zaledwie 16,12%. Werdykt ogłosił dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania.

- W e-commerce liczy się szybkość dostawy i zwrotu. Coraz częściej te czynniki decydują o wyborze produktu i e-sprzedawcy. Wraz z wdrożeniem standardowej etykiety logistycznej sklepy internetowe obsługiwane przez Omnipack mają te dwie korzyści w pakiecie - komentuje Rafał Szcześniewski, Founder & CLO Omnipack.

Współpraca międzybranżowa na medal
W tegorocznej edycji jury zdecydowało, aby przyznać dodatkową nagrodę. Trafiła ona do konsorcjum firm: Netto, Makro oraz Federacja Polskich Banków Żywności za projekt wspierający niemarnowanie produktów spożywczych.

- Tego typu inicjatywy są przykładem efektywnej współpracy biznesu i sektora pozarządowego, która nie tylko odpowiada na potrzeby obu stron, ale także tworzy przestrzeń do włączania się innych podmiotów. Współpraca i współdziałanie są największą wartością tego projektu, ponieważ osiągnięcie ambitnych celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania i aktywnego działania wielu interesariuszy. Dzięki osiąganej w ten sposób skali działania możemy w znaczny sposób przyczyniać się do przeciwdziałania marnowania żywności - mówi dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk, SGH, CEO Sapere.

Głos internautów
W głosowaniu publiczności oddano łącznie 600 głosów. Najwięcej z nich trafiło do firmy Netto, która wraz z Bankami Żywności wykorzystała standardy GS1 w walce z marnowaniem żywności.

Ponad 400 zainspirowanych uczestników
Organizowana od 2018 roku przez GS1 Polska konferencja Kod Innowacji to jedyny w swoim rodzaju festiwal cyfrowych rozwiązań opartych na standaryzacji procesów. W tegorocznej edycji transmitowanej online ze studia ICAN w Warszawie wzięło udział ponad 400 uczestników.
Wśród ekspertów konferencji znalazł się Paweł Motyl, autor takich bestsellerów jak np. Świat Schrödingera. Kronika nieprzewidywalnej przyszłości, pierwszy Polak na liście TOP30 Global Gurus, jeden z czołowych europejskich ekspertów w zakresie przywództwa i podejmowania decyzji w niepewnych czasach.

Konferencji Kod Innowacji towarzyszyła także debata online. W debacie poświęconej wymianie doświadczeń w realizacji transformacji cyfrowej wzięli udział Członkowie i Członkinie Rady GS1 Polska z takich firm jak: Sephora Polska, Tubądzin Management Group, Maspex, Hebe i Fresh Logistics Polska. Zaproszeni eksperci podzielili się własnymi doświadczeniami z wdrożeń standardów GS1, odpowiadając na pytania uczestników wydarzenia związane z cyfryzacją procesów w ich firmach.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: ICAN, "Forbes", "Dziennik Gazeta Prawna", "Menedżer Zdrowia", "TSL Biznes", "Nowoczesny Magazyn", "Logistyka a Jakość", "Logistics Manager", "Logistyka", "Top Logistyk", "Pracujwlogistyce.pl".

Więcej na stronie https://www.kodinnowacji.pl

Ostatnio zmieniany w czwartek, 18 listopad 2021 13:14
Zaloguj się by skomentować